17 maja 2014 r. w olkuskiej galerii BWA po raz pierwszy odbyła się Noc Muzeów. W ramach nocnego zwiedzania można było obejrzeć dwie wystawy:  cykl fotografii „Jura w obiektywie” Franciszka Rozmusa i malarstwo Tomasza Lubaszki.

BWA

Noc Muzeów to impreza kulturalna, która polega na bezpłatnym udostępnianiu instytucji kultury, muzeów i galerii w godzinach nocnych. Impreza zapoczątkowana została w 1997 roku w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęto organizować podobne i wreszcie na stałe wpisała się w kalendarz imprez w wielu miastach Europy.

BWA

Do BWA w sobotę zawitało kilkadziesiąt  osób w różnym przedziale wiekowym. Zwiedzający byli pod wrażeniem obecnych wystaw. Zadawali wiele pytań odnośnie oglądanych dzieł sztuki.  Dyskutowali i podziwiali. Najbardziej interesowała ich technika wykonania zdjęć przez Franciszka Rozmusa. Pytali także o sposoby uzyskania faktury obrazów przez Tomasza Lubaszkę. Klimatu imprezie dodała nocna pora. Wreszcie z oferty galerii mogli skorzystać Ci, którzy za dnia są zapracowani.

BWA

Swoją obecnością zaszczycili : malarz Zdzisław Kościński i autor jednej z wystaw – Franciszek Rozmus.

W tą samą noc jeszcze jedna instytucja w Olkuszu udostępniała zwiedzającym swoje zbiory: Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

Tekst: Magdalena Bożek

Foto: Olgerd Dziechciarz