11 kwietnia 2017 r., dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci hm. Mieczysława Karwińskiego, na Starym Cmentarzu w Olkuszu odsłonięta została tablica upamiętniająca tego wielkiego społecznika, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz naszym lokalnym odznaczeniem - Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis”. W programie uroczystych obchodów znalazła się również modlitwa przy grobie śp. Mieczysława Karwińskiego, Msza św. w jego intencji oraz wieczór wspomnień.

Uroczystości Karwiński

W obchodach, zorganizowanych przez burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika i prezes PTTK oddział Olkusz Barbarę Wróbel, wzięli udział przedstawiciele związków harcerskich, posłowie, władze miejskie, delegacje szkół, duchowni oraz licznie zgromadzeni przyjaciele śp. Mieczysława Karwińskiego.

- Dokładnie rok po śmierci harcmistrza Mieczysława Karwińskiego spotykamy się w miejscu, które było mu szczególnie bliskie. Myślę, że byłby wzruszony widząc tylu swoich przyjaciół, zgromadzonych dla uczczenia jego pamięci. Być może byłby nieco onieśmielony, bo wszyscy pamiętamy go, jako człowieka niezwykle skromnego i pracującego dla idei, a nie dla poklasku. Niech ta tablica, wmurowana w ścianę na Starym Cmentarzu, pozostanie symboliczną pamiątką dla kolejnych pokoleń olkuszan. Każdy, kto się przy niej zatrzyma, wspomni wybitnego mieszkańca Olkusza, człowieka zaangażowanego we wszystkie sprawy miasta, oddanego przyjaciela i wspaniałego przewodnika młodzieży. Taki właśnie był Mieczysław Karwiński – mówił w okolicznościowym przemówieniu burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Uroczystości Karwiński

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Roman Piaśnik oraz druhowie Ryszard Kowal i Eugeniusz Foryś. Potem została ona poświęcona przez proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu ks. Mieczysława Miarkę. Kończąc pierwszą część uroczystości, zebrani na Starym Cmentarzu złożyli kwiaty pod tablicą, stanowiącą wyraz szacunku mieszkańców do olkuszanina, który przez dziesiątki lat bezinteresownie służył innym.

Uroczystości Karwiński

Tablicę upamiętniającą hm. Mieczysława Karwińskiego ufundowała Gmina Olkusz. Wykonał ją Wiesław Nadymus. Znajduje się na niej następująca dedykacja: „Nestorowi olkuskiego harcerstwa, żołnierzowi Armii Krajowej, zasłużonemu dla rozwoju kultury rodzinnego miasta, na wieczną pamięć – wdzięczni olkuszanie”.

Uroczystości Karwiński

Po uroczystościach na Starym Cmentarzu, delegacje uczciły śp. Mieczysława Karwińskiego krótką modlitwą przy jego grobie oraz złożeniem kwiatów i zniczy.

Uroczystości Karwiński

W bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odprawiona została Msza św. w intencji śp. Mieczysława Karwińskiego, po której – już w siedzibie olkuskiego oddziału PTTK – odbyło się krótkie spotkanie.

Więcej zdjęć z obchodów I rocznicy śmierci hm. Mieczysława Karwińskiego znajdą Państwo na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=811012452387931