IV LO w Olkuszu, 2 Gimnazjum w Olkuszu, Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olkuszu,mają zaszczyt zaprosić mieszkańców Ziemi Olkuskiej na XXV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olkuszu, które odbędą się w dniach 19 i 20 maja na rynku w Olkuszu. W Mistrzostwach Pierwszej Pomocy uczestniczyć będą pięcioosobowe zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Drużyny będą wykonywać zadania przygotowane przez Ratowników Medycznych Nowego Szpitala, na których pozorowane będą scenki przedstawiające wypadki i zdarzenia imitujące bezpośrednie zagrożenie życia, zatrzymanie krążenia, zranienia czy udzielenie pierwszej pomocy przy wypadku komunikacyjnym.

Podczas dwóch dni zawodów- stacji zadaniowych, na których drużyny będą realizowały różne zadania, łącznie ma być dziesięć. W tym osiem, gdzie drużyny ratować będą ofiary symulowanych wypadków i dwie sprawdzająca wiedzę teoretyczną.Między stacjami zadaniowymi będą punkty wypoczynkowe, gdzie można będzie nabrać sił do dalszej rywalizacji. Na scenkach Ratownicy medyczni sprawdzą przygotowanie młodzieży, która trenuje się do mistrzostw już od kilku miesięcy. Każda scenka będzie odbywać się w miejscach dostępnych dla przechodniów, więc warto w tym dniu wybrać się na spacer aby obejrzeć w akcji młodych ratowników.

Oprócz  samych Mistrzostw na rynku w Olkuszu 20 maja od godziny 16. 30 odbędzie się Event, podczas którego na widzów czekać będzie wiele atrakcji. Podczas imprezy kończącej Mistrzostwa zawita do nas Samochód Strażacki Złomek oraz Samochód Bojowy OSP Olkusz. Odbędzie się występ artystyczny podczas, którego zaprezentują się wokaliści z olkuskich szkół, sportowcy Orbity, grupa taneczno – wokalna Effendi Club, odbędzie się pokaz musztry i sztuk walki Liceum Mundurowego, a wieczorem odbędą ćwiczenia  z Fitness Pride, krótki pokaz Fire Schow oraz dyskoteka prowadzona przez DJ Sosena. W trakcie eventu będzie można przyjść i nauczyć się udzielać pierwszej pomocy wraz z młodymi ratownikami z IV LO w Olkuszu oraz firmą Karmed z Wolbromia. Całość imprezy ma charakter otwarty.

Patronat nad mistrzostwami objęło Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy Olkuszu oraz Poseł na Sejm VIII kadencji Pan Marek Sowa. Nagrody dla szkół ponadgimnazjalnych ufundowała Fundacja Bezpieczny Powiat a dla szkół podstawowych i gimnazjalnych Urząd Miasta i Gminy Olkusz wraz z darczyńcami.