5 sierpnia, w najbardziej upalne sobotnie popołudnie tegorocznego lata, pod Miejskim Domem Kultury w Olkuszu zaczęły gromadzić się całe rodziny nastawione na dobrą zabawę. Olkuszanie, ich wakacyjni goście z innych miast, a najliczniej mieszkańcy Osiedla Centrum.

Festyn, tradycyjnie organizowany i sponsorowany przez Zarząd Osiedla Centrum i Gminę Olkusz, przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, otworzył Henryk Gamrat, Przewodniczący Zarządu Osiedla Centrum i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

fr1

Serdecznie powitał zgromadzonych mieszkańców oraz przedstawicieli samorządu i olkuskich instytucji oświatowych: Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika wraz z małżonką, Małgorzatę Bień - Przewodniczącą Komisji Praworządności i Samorządności Rady Miejskiej, Zytę Kaliś - Dyrektor Przedszkola Nr 7, Mirosława Jurczyka - Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 i jej Wicedyrektor Iwonę Kądziołkę, Barbarę Piekarz - Przewodniczącą Zarządu Osiedla Glinianki piastującą również urząd Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 oraz Sebastiana Korzeniowskiego - Kierownika Wydziału Zamiejscowego w Olkuszu Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej.

fr2

Pan Gamrat złożył również podziękowania współorganizatorom - Zespołowi MOK na ręce Dyrektor Beaty Soboń i całej ekipie MOSiR, która już przygotowywała stanowiska do gier i zabaw ruchowych.

Henryk Gamrat omówił plan Festynu i zachęcał do korzystania ze wszystkich dostępnych atrakcji i darmowego poczęstunku.

Wspaniałej wspólnej zabawy i regeneracji sił życzył uczestnikom imprezy Burmistrz Roman Piaśnik.

Mikrofon przejął Piotr Kubiczek, który po mistrzowsku poprowadził festyn budząc entuzjazm do aktywności nawet w najbardziej znękanym upałem uczestniku.

fr6

Wkrótce z estrady popłynęły piosenki śpiewane przez młode artystki z Pracowni Wokalnej MOK, prowadzonej przez Wiesława Barana. Wystąpiły: Oliwia Bagińska, Barbara Bukład, Magdalena Pałka i Zofia Węglarz.

fr5

Wszyscy, choć zasłuchani, z wdzięcznością przyjmowali chłodne napoje. W kolorowy tłum z koszami słodyczy ruszyli Burmistrz Roman Piaśnik i Henryk Gamrat. Ten poczęstunek był zarazem okazją do krótkich rozmów i uścisków dłoni.

fr7

fr8

Dzieci podchodziły po popcorn i watę cukrową, a w powietrzu zaczął unosić się apetyczny zapach grochówki serwowanej przez firmę cateringową Artura Sokoła. Smak dotrzymywał obietnicy złożonej przez zapach, toteż zupa miała ogromne powodzenie.

fr9

Na trawniku, gdzie ekipa MOSiR-u przygotowała akcesoria do konkursów sportowych, zaczęli pojawiać się odważniejsi, zdecydowani stawić czoło upałowi i sprawnościowym konkurencjom.

fr10

Tłum rozdokazywanych dzieci zebrał się wokół dmuchanego miasteczka, aby pobawić się w zamku, na zjeżdżalni i w basenie - niestety - suchym...

fr11

Pracownicy MOK czuwali nad przebiegiem konkursu plastycznego Moje osiedle pełne słońca i gry Bajkowe memory.  Najmłodsi z zapałem kolorowali rysunki - powstały wspaniałe prace, nagrodzone pod koniec festynu.

Coraz więcej osób oglądało wóz Straży Pożarnej, a Policja za kilkanaście lat na pewno zyska nowych funkcjonariuszy, którzy na razie pozwalali sobie pobrać odciski palców i całych dłoni oraz z błogą miną pozowali do zdjęć w bojowym rynsztunku.

fr13

fr14a

fr14

Na estradzie rozlokował się zespół Zenit Band, ale na razie entuzjazm taneczny przegrywał z upałem. W miarę, gdy cienie zaczęły się wydłużać, a powiewy delikatnego wiatru stawać chłodniejsze, chętnych do tańca przybywało. Przybyło też kolorów - wszędzie można było dostrzec białe i różowe baloniki rozdawane w namiocie WSB, niejeden też niósł teczkę z materiałami informacyjnymi - grono studentów w jesieni zapewne się powiększy.

fr16

W promieniach zachodzącego słońca bańki mydlane unosiły się jak babie lato, a w rękach dzieci kiwały się balony ze straganu z zabawkami. Henryk Gamrat, troskliwy gospodarz, przez cały czas sprawdzał, czy nikomu niczego nie brakuje.

fr17

Tymczasem całe rodziny zbierały siły do wystartowania w ostatniej konkurencji sportowej - rodzinnym torze przeszkód.  Chętnych było wielu, ponieważ na najbardziej usportowioną rodzinę czekała nagroda główna - tablet firmy Lenovo.

fr18

Emocje rosły... i wreszcie wyłonienie zwycięzców. Nagrody wręczali Przewodniczący Zarządu Osiedla Centrum Henryk Gamrat, a z ramienia MOK Joanna Mączka. Nagrody budziły mnóstwo radości, bo też były starannie przemyślane. Atrakcyjne i użyteczne: główna to wspomniany tablet Lenovo, oprócz niego poduchy-piłki, pufy, piłki nożne i plażowe, puzzle, książki, kubki, piórniki z wyposażeniem, myszki komputerowe, klawiatury, power banki, słuchawki nauszne, głośniki komputerowe, pendrive’y, odtwarzacze MP3, głośniki przenośne bluetooth z radio, SD i USB oraz wiele, wiele innych.

fr19

fr21

Najbardziej aktywnymi były rodziny Kuligów i Zubów - zgromadziły wiele nagród. Rodzina Kuligów zwyciężyła w rodzinnym torze przeszkód, a w klasyfikacji generalnej wygrała rodzina Zubów.

fr20

fr22

Kiedy zapadł wieczór, zabawa ruszyła pełną parą. Nad jej bezpiecznym przebiegiem czuwała agencja KARO z Olkusza.

fr23

Ukoronowaniem festynu były fajerwerki - olkuskie "światełko do nieba".

fr24

Głównym organizatorem i sponsorem Festynu były: Zarząd Osiedla Centrum i Gmina Olkusz, a współorganizatorami MOK i MOSiR w Olkuszu.Patronat medialny nad imprezą objął Przegląd Olkuski.

Pozostali fundatorzy nagród i poczęstunku: Przedsiębiorstwo Kanita z Olkusza, PSS Społem w Olkuszu, Firma GAMEX z Osieka, Przedsiębiorstwo Wobud z Olkusza, Firma Maxi-Zu z Olkusza, Sklep komputerowy Maxicom-PC z Olkusza, Firma Wyrób i Sprzedaż Lodów Rabenda z Olkusza, Firma Interkonekt - lokalny operator sieci światłowodowej FIBER.

Materiały promocyjne przekazał Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

Plakaty bezpłatnie wydrukowała drukarnia GRAFPRESS Łukasz Kajda z Olkusza.

Catering i grochówkę zapewniła Firma Artur Sokół z Olkusza.

Ochrony podjęła się Agencja Ochrony Osób i Mienia KARO z Olkusza.