Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz czeka znaczna obniżka cen biletów komunikacji miejskiej. Już od 1 września wszystkie bilety na przejazdy autobusem w strefie miejskiej będzie można kupić za symboliczną złotówkę. Przejazd między strefami będzie kosztował 2 zł. Inicjatywa ma na celu przekonanie większej liczby osób do korzystania z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, a możliwa jest m.in. dzięki wypracowaniu porozumienia w zakresie nowych zapisów statutu ZKG „KM”.

- Popularyzacja publicznego transportu zbiorowego jest jednym ze sposobów rozwiązywania – powszechnych w całej Polsce – problemów związanych z korkowaniem się centrów miast oraz niedostatkiem miejsc parkingowych. Chcemy podnieść atrakcyjność alternatywnych sposobów komunikacji, by mieszkańcy chętniej rezygnowali z samochodów osobowych na rzecz autobusów. Jest to zmiana, na której skorzystają wszyscy – uczniowie jadący do szkół, dorośli zmierzający do pracy oraz każdy, kto w swoim wolnym czasie chciałby dojechać np. na zamek w Rabsztynie lub do Silver Parku – komentuje burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Do tej pory za symboliczną złotówkę jeździli pasażerowie linii „M”, „SŁ” i „PS”. Od 1 września tyle samo będą kosztowały wszystkie bilety w strefie miejskiej. Oznacza to obniżenie ceny jednorazowego przejazdu aż o 50%. Bilety na przejazdy między strefami również potanieją – z dotychczasowych 3 zł na 2 zł (bilet normalny) oraz z 2 zł na 1 zł (bilety ulgowe).

W ostatnich tygodniach dobiegły końca konsultacje dotyczące zapisów w statucie Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Gminy tworzące Związek doszły do porozumienia w sprawie organizacji transportu zbiorowego na nowych zasadach, uwzględniających m.in. inny sposób rozliczania przejazdów międzygminnych czy kosztów administracyjnych.

- Budżet ZKG „KM” tworzą w zdecydowanej większości dochody uzyskane ze sprzedaży biletów na przejazdy po terenie gminy Olkusz i dopłata gminy Olkusz do bieżącej działalności. Dzięki wypracowanemu porozumieniu z gminami Bolesław, Bukowno i Klucze, koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej w granicach ZKG „KM” będą rozłożone bardziej proporcjonalnie, a budżet Związku stanie się nieco bardziej elastyczny. Już teraz pozwoliło to Zarządowi dokonać analizy cen biletów i zaproponować optymalizację, która z pewnością spodoba się pasażerom – dodaje włodarz Olkusza.

Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej ma zachęcić mieszkańców do częstszego wybierania tej formy transportu. Przyczyni się to nie tylko do zmniejszenia natężenia ruchu samochodów osobowych po ulicach Olkusza, ale także do poprawy jakości powietrza, bowiem mniejsza liczba pojazdów prywatnych na ulicach wiąże się ze spadkiem ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

- Liczymy, że ci mniej przekonani mieszkańcy zauważą jak skuteczną formą komunikacji jest autobus. Większe zainteresowanie ze strony pasażerów będzie się wiązało z wyższą sprzedażą biletów i ograniczy występowanie pustych przebiegów na liniach. Komunikacja miejska będzie w lepszej kondycji finansowej, co jest szczególnie istotne w perspektywie kontraktowania usług przewozowych na lata następne, z uwzględnieniem odnowy taboru, a co za tym idzie – podniesieniem standardu wyposażenia, bezpieczeństwa, jak i komfortu podróżowania naszych pasażerów – mówi Tadeusz Chwast, przewodniczący Zarządu ZKG „KM”.