Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika długi weekend majowy spędziła w Olkuszu delegacja z włoskiego Pontenure – miasta partnerskiego Olkusza. Kilkudniowym obchodom jubileuszu 10-lecia przyjaźni obu miast towarzyszyły liczne patriotyczne wzruszenia, gdyż Goście Srebrnego Miasta mieli okazję uczestniczyć w obchodach upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz wspominali Włocha Francesco Nullo w czasie uroczystości poświęconej rocznicy jego śmierci. Podsumowanie dekady partnerstwa odbyło się natomiast w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olkuszu.

Wizyta Pontenure

Włoscy Goście przybyli do Olkusza 2 maja. Pierwsze oficjalne spotkania odbyły się dzień później – w olkuskim magistracie burmistrz Roman Piaśnik przywitał delegację, której przewodniczył Roberto Modenesi - Assesor ds. kultury i współpracy międzynarodowej Pontenure. Towarzyszyli mu Franco Zerilli - Prezes Stowarzyszenia Pontenure Kultura i Sztuka oraz Teresa Musiał Casali – olkuszanka na co dzień mieszkająca w Pontenure, będąca jednocześnie jedną z najważniejszych postaci scalających Olkusz i Pontenure.

Wizyta Pontenure

3 maja odbyły się uroczystości poświęcone 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyły nie tylko władze Olkusza – burmistrz Roman Piaśnik oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Jan Kucharzyk. Swój hołd tej wielkiej postaci złożyła również delegacja z Pontenure. Wcześniej przedstawiciele miast partnerskich wzięli udział w Mszy św. w Bazylice św. Andrzeja Apostoła.

 

Wizyta Pontenure

Wizyta Pontenure

Wizyta Pontenure

 

Wizyta Pontenure

 

Wizyta Pontenure

Czwartkowe popołudnie włoscy przyjaciele Srebrnego Miasta spędzili odpoczywając oraz poznając historię oraz atrakcje Olkusza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się umieszczona na olkuskim rynku wystawa planszowa przygotowana z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusza i włoskiego miasta Pontenure oraz 20-lecia partnerstwa Olkusza z niemieckim miastem Schwalbach am Taunus, które było obchodzone w ubiegłym roku. Szczególną ucztą dla ducha był koncert włoskich gości. Przed publicznością zgromadzoną w BWA w Olkuszu wystąpili Rebecca Brusamonti (sopran) i pianistka Simona Puzzi.

Wizyta Pontenure

- Było to wspaniałe wprowadzenie do obchodów 10 lat współpracy naszych miast – komentował Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. Swój zachwyt występem duetu artystek słuchacze wyrazili gromkimi brawami.

Oficjalne obchody jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusza i Pontenure zaplanowano na 4 maja. W pierwszej części uroczystości zgromadzeni uczcili pamięć o Francesco Nullo – w 155. rocznicę jego śmierci w bitwie pod Krzykawką.

Wizyta Pontenure

Wizyta Pontenure

- Pamiętamy o pułkowniku Francesco Nullo przede wszystkim ze względu na jego zasługi dla zrywu Powstania Styczniowego. Na wezwanie Garibaldiego, któremu w jednej z bitew uratował życie, ruszył na pomoc walczącej o wolność Polsce. Po pierwszych sukcesach dotarł wraz z powstańcami w okolice naszego miasta i Bolesławia, aż pod Krzykawkę. Tam, dokładnie 155 lat temu, doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi, w której Francesco Nullo ponosi śmierć. Niedługo potem, w miejscu przed którym stoimy, został pochowany – przypominał sylwetkę Francesco Nullo włodarz Olkusza. Swoje uznanie dla wspólnej historii walki o wolność obu państw wyraził również przewodniczący delegacji Pontenure Roberto Modenesi: - Pamięć o Francesco Nullo i jego towarzyszach, ale również o poległych na ziemi włoskiej polskich patriotach, o czynach II Korpusu Polskiego generała  Andersa, jeszcze dzisiaj żywi głębokiego ducha przyjaźni, który jednoczy nasze dwa narody i to dlatego jesteśmy tutaj wszyscy dzisiaj aby złożyć hołd tym bohaterom – mówił przed pomnikiem Francesco Nullo.

Wizyta Pontenure

 

Wizyta Pontenure

Wizyta Pontenure

Pamięć o bohaterach walk o wolność zgromadzeni na olkuskim Starym Cmentarzu wyrazili składając kwiaty. Uczyniły to delegacje miast partnerskich, kombatantów, posłów na Sejm RP Ziemi Olkuskiej, gminy Bolesław, olkuskich szkół, stowarzyszeń i instytucji, zarządu osiedla Centrum, Rady Seniorów, związków zawodowych, PTTK oraz harcerzy.

Druga część uroczystości odbyła się już w budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu. Została ona poświęcona dekadzie partnerstwa Olkusza i Pontenure, choć nie zabrakło również odwołań do patrona szkoły.

Wizyta Pontenure

Wizyta Pontenure

- Akt podpisania porozumienia stanowił przypieczętowanie niezwykłej sympatii oraz chęci wzajemnego poznawania się mieszkańców Olkusza i Pontenure. Niezwykle budujące efekty są zasługą zaangażowania władz obydwu miast i działaczy społecznych. W tym miejscu nie sposób nie docenić licznych inicjatyw olkuszanki mieszkającej w Pontenure Pani Teresy Musiał Casali, szkół, ośrodków kultury oraz samych mieszkańców. Przez ponad dekadę setki olkuszan i mieszkańców Pontenure wzięły udział we wspaniałych projektach, których efektem są nie tylko trwające po dziś dzień przyjaźnie, ale także lepsza znajomość kultury, historii i obyczajów obu miast oraz państw – mówił w oficjalnym przemówieniu burmistrz Roman Piaśnik. O ciepłym powitaniu w Olkuszu mówił z kolei Roberto Modenesi, przewodniczący delegacji Pontenure: - Wielki Polak, wielki człowiek, Papież Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat słowami wezwania, które wciąż nam towarzyszą: "Nie lękajcie się". Uczyńmy te słowa każdego dnia naszymi. Szczególnie wy młodzi, nie bójcie się popełniać błędów, podążać nieznanymi drogami, wracać aby potem znów ruszać w drogę. Jednym słowem bądźcie sobą. Jeśli chodzi o nas, słowa i troska, z jaką społeczność Olkusza zawsze nas wita sprawiają, że naprawdę pokonujemy każdy lęk, że czujemy się tu jak w domu. One pomagają nam codziennie wyobrażać sobie i pracować na rzecz Europy pokojowej, silnej, dostatniej, demokratycznej i solidarnej – mówił, zwracając się również do uczniów szkoły.

Jubileuszowi towarzyszyła również wymiana prezentów, dla obu miast symbolicznych.

Wizyta Pontenure

Pontenure wizyta

- Całej społeczności Pontenure, na ręce Pana Roberto Modenesi, przekazuję drobny upominek, tak, byście wracali do domów mając Olkusz nie tylko w sercu. Niech każde spojrzenie na to niezwykle piękne dzieło artystyczne, przedstawiające jeden z symboli Olkusza – basztę – przywołuje ciepłe wspomnienia związane z Waszą obecnością w Srebrnym Mieście – mówił Roman Piaśnik, włodarz Olkusza. Nieco bardziej praktyczny okazał się prezent od społeczności Pontenure: Jak się zorientowaliście jesteśmy ludźmi którzy wierzą w dialog, ale uważamy, że lepiej jest rozmawiać wygodnie siedząc, pomyśleliśmy zatem, że przywieziemy wam z Włoch, na pamiątkę dziesięciolecia naszej współpracy partnerskiej te dwa fotele, które mam nadzieję przypadną Wam do gustu – żartobliwie podsumował potrzebę prowadzenia dialogu w komfortowych warunkach Roberto Modenesi. Do olkuskiego magistratu oraz SP Nr 4 trafiły również pamiątkowe ceramiczne talerze z herbem Pontenure.

Pontenure wizyta

Program artystyczny przygotowany przez pedagogów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu skupił się na dwóch najważniejszych w tym dniu kwestiach: bohaterstwie Francesco Nullo oraz jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusza i Pontenure. Uczniowie niezwykle interesująco opowiedzieli o włoskim bohaterze Powstania Styczniowego oraz swoim postrzeganiu słonecznej Italii. Wiele miejsca poświęcono również spotkaniom obu partnerskich miast. W szkole ustawiona została również wystawa "Pontenure wczoraj i dzis" autorstwa Franco Zerilli i Fabrizio Giorgi. W uroczystych obchodach jubileuszu 10-lecia partnerstwa uczestniczył Dariusz Rzepka, który jako burmistrz dekadę temu podpisywał porozumienie Olkusza i Pontenure.

Pontenure wizyta

Pontenure wizyta

Pontenure wizyta

Pontenure wizyta

Ostatni dzień pobytu w Polsce goście z Pontenure spędzili w drodze – zwiedzając najpierw najbliższe atrakcje turystyczne, w tym Ojców i Pieskową Skałę, by poznawanie naszego regionu zakończyć w stolicy Małopolski – w Krakowie. Uwiecznione tuż przed wylotem do domu uśmiechy na twarzach gości z Pontenure pozwalają sądzić, że olkuszanie egzamin z gościnności zaliczyli na piątkę z plusem.

Wizyta Pontenure

Już teraz zapraszamy naszych włoskich przyjaciół do jak najczęstszych wizyt w Srebrnym Mieście!

Główne obchody jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusz-Pontenure zorganizowali burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu. Partnerami byli Gminna Rada Seniorów w Olkuszu, czasopismo Głos Seniora, Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Włoskiej im. płk. Fr. Nullo oraz Stowarzyszenie Miasta Partnerskie w Olkuszu.

Dziękujemy Pani Teresie Musiał Casali za zaangażowanie w przygotowanie wystawy na olkuskim rynku, tłumaczenia tekstów i przemówień. Zlokalizowana na olkuskim rynku wystawa powstała również dzięki pracy Jacka Sypienia – pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Genowefy Bugajskiej - prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”, a konsultacji graficznej udzielił Stanisław Jakubas.

Więcej zdjęć znajduje się na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1026663477489493