Ostatni weekend maja upłynął w Srebrnym Mieście pod znakiem fantastycznej zabawy podczas  Święta Srebra – Dni Olkusza 2018. Na zlokalizowanej w centrum miasta scenie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej – grupa Weekend oraz Sylwia Grzeszczak. Dodatkowego smaczku tegorocznemu świętu miasta dodał występ olkuszanina Adama Bienia, który zainaugurował cykl koncertów „Gwiazdy Srebrnego Miasta”. Niemal szczelnie wypełniony rynek w czasie finałowych występów świadczył o tym, że przygotowane atrakcje zyskały uznanie w oczach mieszkańców oraz gości Srebrnego Grodu.

- Dopiero ze sceny można było zobaczyć, jak wiele osób bawiło się na koncertach gwiazd tegorocznego Święta Srebra. Ten fantastyczny widok roześmianych mieszkańców i gości Olkusza sprawił mi ogromną radość. Dla takich chwil pracujemy, ponieważ chcemy organizować wydarzenia, które nie tylko przypadną do gustu jak najliczniejszej grupie, ale też na długo zapadną w pamięć. Myślę, że osiągnęliśmy ten cel – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

DZIEŃ I - SOBOTA

Tradycyjnie już Święto Srebra otworzył przemarsz barwnego korowodu mieszkańców, którzy przeszli ulicami Olkusza, by na rynku otrzymać z rąk burmistrza symboliczny klucz oznaczający przekazanie władzy w mieście na dwa dni.

Korowód

Klucz

W korowodzie chętnie brali udział najmłodsi mieszkańcy Srebrnego Miasta i to na nich czekała pierwsza sobotnia atrakcja. Historię „Jaś i Małgosia” w nieco pofyrtanej wersji opowiedział Teatr Fabryka Kultury z Katowic. Następne godziny należały do lokalnych artystów.

Przed olkuską publicznością swoje talenty zaprezentowali młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Osieku, Ogniska Muzycznego „DODIART”, Szkoły Podstawowej Nr 5, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Gorenicach, Szkoły Podstawowej Nr 10 w Olkuszu, Ogniska Muzycznego „Żaczek” oraz Szkoły Muzycznej Suzuki.

Weekend

O godzinie 18:00 prawdziwe koncertowanie w ostrych rockowych brzmieniach rozpoczął olkuski zespół Acjaton – wcześniej znany jako WOTUM. Sobotni wieczór należał jednak do rytmów disco. Rozgrzewkę przed występem gwiazd wieczoru przeprowadziła formacja Blu Rey, natomiast „wisienką na torcie” pierwszego dnia Święta Srebra był występ grupy Weekend. Rozbawieni mieszkańcy mogli zostać na olkuskim rynku dłużej. Organizowane po raz pierwszy w Olkuszu silent disco party – czyli cicha dyskoteka, w czasie której muzyka odtwarzana była na specjalnych słuchawkach – zadowoliło entuzjastów różnych rytmów muzycznych, jednocześnie pozwalając wypocząć olkuszanom mieszkającym w sąsiedztwie z rynkiem. Zabawa trwała do północy.

Weekend

Publiczność

DZIEŃ II - NIEDZIELA

Pierwszą część niedzielnego świętowania zdominowały występy artystyczne młodych olkuszan. Tuż po południu na scenie zameldowali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6. Następnie swój czas mieli licealiści z IV LO, I LO i II LO w Olkuszu. Olkuską publiczność zabawiali również – prezentując swoje niemałe talenty – Klub Sportowy FLIKA, Stowarzyszenie WSZYSCY DLA WSZYSTKICH, Olkuska Szkółka Baletowa oraz Koło Artystycznych wcieleń „KASTALIA” Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu.

Stałą i – co należy podkreślić – dużą publiczność gromadzą występy szkoły tańca WENA, która wystąpiła w dwóch niezwykle energetyzujących blokach, podzielonych rockowym koncertem zespołu ENCHANTRESS.

Bień

Zanim na olkuskiej scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Sylwia Grzeszczak – swoje duże umiejętności pokazały wokalistki Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Szczególnie wzruszający był powrót do występów przed rodzimą publicznością olkuszanina Adama Bienia, który zaśpiewał na Święcie Srebra w dniu swoich urodzin. Nie umknęło to uwadze fanów jego twórczości, od których otrzymał specjalny prezent z życzeniami sukcesów w działalności muzycznej.

Grzeszczak

Występującej na zakończenie Święta Srebra Sylwii Grzeszczak nikomu nie trzeba było przedstawiać, co potwierdził tłum mieszkańców oraz gości, który po brzegi wypełnił olkuski rynek. Publiczność usłyszała znane z list radiowych przebojów utwory, chętnie wspierając artystkę w ich wykonaniu.

Podziękowania

Na zakończenie Święta Srebra – Dni Olkusza 2018 niebo rozświetliły sztuczne ognie.

Jarmark

Święto miasta urozmaiciły imprezy towarzyszące - Poranek Podróżników w olkuskiej bibliotece, akcja "Muzeum za złotówkę", wystawa "Z notatnika Agricoli, czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach śląsko-krakowskich", turniej piłki nożnej o puchar Srebrnego Miasta w kategorii Skrzatów, wesołe miasteczko i stoiska, jarmark rękodzieła i produktów lokalnych, kącik z Miśkolandem, Mobilny Punkt Informacji Turystycznej i plenerowa mennica, pokaz zabytkowego samochodu strażackiego i możliwość przejażdżki ulicami starego miasta.

Publiczność 2

Konferansjerem w czasie Dni Olkusza był Michał Latos.

Organizatorami Święta Srebra - Dni Olkusza 2018 byli burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Imprezę patronatem medialnym objęli: Przegląd Olkuski, Olkuszanin.pl, SpottedOlkusz.pl.

Do zobaczenia na Święcie Srebra za rok!

SPONSORZY DNI OLKUSZA 2018

Stacja Paliw Julian Kowalczyk Olkusz

Zakład Usług Przemysłowych CERTUS Sp. z o.o. Olkusz

Firma Handlowo-Usługowa UNIWERSAL Zbigniew Cioch Zimnodół