31 lipca olkuszanie uczcili 78. rocznicę Krwawej Środy - dramatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Olkuszu w 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Bożena Krok, Zastępca Burmistrza ds. Komunalnych Jolanta Motyczyńska oraz Sekretarz Miasta Katarzyna Bożek. Wieńce i wiązanki złożyli także radni oraz przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich i społecznych.

Krwawa Środa

Krwawa środa była akcją pacyfikacyjną, przeprowadzoną przez Niemców 31 lipca 1940 roku, w odwecie za zastrzelenie dwa tygodnie wcześniej niemieckiego żandarma. Tego dnia zgromadzono na olkuskim rynku, a także innych placach miasta, całą męską ludność Olkusza w wieku od 15 do 55 lat – zarówno Polaków, jak i Żydów. W panującym tego dnia upale kazano im leżeć przez długie godziny twarzami na bruku, sadystycznie się nad nimi pastwiono, kopano nie szczędząc nawet razów w głowę. Ofiary bito, maltretowano i upokarzano w najbardziej sadystyczny sposób.

Oddajmy głos uczestnikom tych tragicznych wydarzeń.

„W czasie marszu gestapowcy bili nas kolbami, potem kazali się położyć twarzą do ziemi i tak leżących deptali (...). Mnie oprawcy bili sztachetą i rozerwali mi powiekę, więc oko wyszło mi i musiałem je przytrzymać ręką.” – wspominał olkuszanin Stanisław Krzykawski , uczestnik tych wydarzeń.

„Leżeliśmy twarzą do ziemi. Ręce założone z tyłu. Twarz musiała być podparta nosem o ziemię. Jeśli któryś z mężczyzn kładł na ziemi policzki – Niemiec kopnięciem w głowę lub wprost w twarz przywracał go do porządku. Przyprowadzono partię Żydów. Poczęto znęcać się nad nimi w tak okrutny sposób, że pióro najzdolniejszego pisarza nie byłoby w stanie odtworzyć tych bestialskich zbrodni.” - relacja olkuszanina Henryka Osucha - uczestnika tych wydarzeń.