18 października 2018 roku w Centrum Kultury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników piątej już edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Mieszkańcy, w głosowaniu trwającym blisko dwa tygodnie, wybrali 18 projektów, które będą realizowane w 2019 roku. Publikujemy pełną listę zwycięskich zadań.

Budżet Obywatelski 2018

- Jest mi niezmiernie miło przywitać wszystkich Państwa na ogłoszeniu wyników Budżetu Obywatelskiego Olkusza na rok 2019. Jestem naprawdę dumny z tego, jak wszyscy olkuszanie angażują się w tę inicjatywę – zarówno na etapie zgłaszania pomysłów, późniejszej ich promocji, na głosowaniu kończąc. Gratuluję autorom zwycięskich zadań. Jestem przekonany, że ich realizacja ucieszy mieszkańców naszej gminy – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Prezentacji zwycięskich zadań dokonali: Jacek Imielski, kierujący Wydziałem Spraw Społecznych oraz Michał Latos z Biura Promocji i Informacji Publicznej. Projekty zostały podzielone na trzy pule środków oraz – dodatkowo – pulę zadań ogólnogminnych.

• 200 000 zł – zadanie ogólnogminne
  • 600 000 zł – zadania z przedziału 50.000 zł - 100.000 zł,
  • 250 000 zł – zadania z przedziału 25.000 zł - 50.000 zł,
  • 150 000 zł – zadania do 25.000 zł.

W piątej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza mieszkańcy mogli oddać maksymalnie trzy głosy na zadania z poszczególnych pul pieniężnych, zaznaczając jednocześnie na karcie „wagę” każdego z nich (najważniejszy, średnio ważny, najmniej ważny). Nowością w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza była możliwość oddania dodatkowego głosu na zadanie ogólnogminne. Tym samym mieszkańcy zdecydowali o podziale blisko 1.200.000 zł. Do końca 2019 roku zrealizowanych zostanie 18 inicjatyw:

W puli zadań do 25 tys. zł – 6 projektów

5. Remont remizy OSP w Zedermanie
  6. Modernizacja pracowni komputerowej w SP Nr 1 w Olkuszu

Obywatelski

Pierwszy raz w historii olkuskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybierali również zadanie ogólnogminne do 200 tys. zł

1. Budowa szatni z zapleczem sanitarnym przy boisku na Osiedlu Słowik

Obywatelski

Publiczne ogłoszenie wyników było okazją do prezentacji zwycięskich projektów przez ich autorów.

Do udziału w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza uprawnionych było 40 398 mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz, którzy ukończyli 16 rok życia. Oddano 12 729 karty do głosowania, spośród których 398 zostało uznanych za nieważne (głównie w wyniku dublujących się głosów lub nieprawidłowo wypełnionych kart).

W sumie głosy ważne zostały oddane przez 12 331 mieszkańców. Większość głosujących wybrało tradycyjną - papierową metodę głosowania (57%). Kolejny raz z rzędu w Budżecie Obywatelskim Olkusza chętniej głosowały kobiety (56%). Najwięcej głosów oddali seniorzy (28,58%) i osoby w wieku 36-49 lat (24,78%). Wysoki wynik osiągnęli również olkuszanie w wieku 26-35 lat (19,94%). Nieco mniejszy wpływ na ostateczny wynik mieli najmłodsi uprawnieni do głosowania (do 25 lat – 13,32%) oraz osoby w wieku 50-59 lat (13,30%).

Pełna lista wyników znajduje się tutaj: https://olkusz.budzet-obywatelski.org/wyniki