Logotypy

W czwartkowe popołudnie 29 listopada w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej odbyła się sesja popularnonaukowa pn. „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości” zorganizowana w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Dla uczestników była to doskonała okazja do zapoznania się z planami miasta dotyczącymi tej inwestycji, jednej z największych w historii olkuskiego magistratu. Warte poznania były również fakty z historii naszego regionu.

Sesja

- Projekt ten jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć minionej i obecnej kadencji. Ratujemy jeden z najpiękniejszych zabytków w naszej gminie – czyli dawne starostwo - jednocześnie zwiększając potencjał turystyczny. Otrzymane dofinansowanie unijne przybliżyło nas do spełnienia marzenia wielu olkuszan, jakim był remont tego miejsca i nadanie mu nowych funkcji użytkowych. – mówił na początku sesji Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Swoją obecnością sesję dotyczącą kwartału królewskiego zaszczycili: dr Aneta Borowik - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, radni Rady Miejskiej w Olkuszu, pracownicy magistratu zajmujący się projektem, naukowcy, lokalni przewodnicy, przedstawiciele olkuskich instytucji, stowarzyszeń, wykonawcy i projektanta inwestycji oraz mieszkańcy.

Sesja

Historię rewitalizowanych obiektów w centrum miasta w pierwszym wykładzie pt. „Z dziejów kwartału królewskiego i ratusza w Olkuszu” przybliżył znany lokalny historyk Olgerd Dziechciarz.

Sesja

Z kolei o bogatej historii górnictwa i hutnictwa na Ziemi Olkuskiej opowiedział dr. hab. Dariusz Rozmus, prof. WSH w Sosnowcu.

Sesja

Duże zainteresowanie publiczności, która miała możliwość zadawania szczegółowych pytań, wzbudziło wystąpienie mgr. inż. arch. Przemysława Muzolfa, który odpowiada za odkrycia archeologiczne w obrębie trwającej inwestycji.

Sesja

Serię wykładów o historii Ziemi Olkuskiej przerwała mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków olkuskiego magistratu oraz Miejski Konserwator Zabytków, która opowiedziała o przyszłości, czyli planach zagospodarowania kwartału królewskiego i podziemi ratusza w kontekście dokonanych odkryć archeologicznych.

Sesja

Ostatnim ekspertem w czasie sesji był drugi znany historyk Jacek Sypień, który wyjaśnił pojawiające się kontrowersje dotyczące wyglądu olkuskiego herbu, który na przestrzeni dziejów niejednokrotnie się zmieniał.

Sesja

Na koniec sesji odbyła się konferencja prasowa, w czasie której swoje pytania mogli zadawać wszyscy uczestnicy. Odpowiedzi udzielali przedstawiciele magistratu lub obecni na sali eksperci.

Prezentacja multimedialna z sesji: POBIERZ PDF