W piątek 15 marca 2019 r. o godz. 17:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbędzie się wernisaż wystawy "V Batalion Strzelców Olkuskich". Ekspozycja opowiada o żołnierzach pierwszej ochotniczej jednostki, utworzonej w Olkuszu po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r.

Wystawa została merytorycznie opracowana przez Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego z olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a zrealizowana przez pracowników Biblioteki. Zdjęcia - w większości dotąd niepublikowane - pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu oraz Andrzeja Łydki (wnuka Jana Łydki, żołnierza V Batalionu Strzelców Olkuskich).

W trakcie wernisażu będzie prezentowany film o olkuskich strzelcach (dokument dostępny jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=WHdrXuWgfWw). Zaplanowano także pokaz umundurowania i sprzętu wojskowego z lat 1918-1920.

Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece do końca kwietnia. Po wernisażu zostanie udostępniona w wersji elektronicznej w internecie.