Olkusz od paru lat rozkwita niezwykła paletą barw. Kompozycje kwiatowe goszczą w naszym mieście od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków. A wszystko po to, żeby miasto miało jeszcze bardziej estetyczny i przyjazny wygląd. Tym razem na olkuskim rynku pojawiły się nowe elementy małej architektury. Donice z kwiatami, a wokół nich miejsce żeby przysiąść i odpocząć w cieniu korony zasadzonego tam drzewa.

- Nieustająco myślimy o naszych mieszkańcach. Zakupione przez nas donice spełniają nie tylko rolę estetyczną, ale pozwalają również odpocząć w cieniu podczas codziennych zakupów lub wyjścia z domu. Dają możliwość stworzenia zielonej przestrzeni w miejscach, gdzie ciężko o posadzenie jakiejkolwiek rośliny. Kwestie związane z czystością i estetyką miasta są dla nas bardzo ważne. Mam nadzieje, że nowe zagospodarowanie terenu uatrakcyjni nasze miasto – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Nowe donice zamawiane były pod koniec listopada ubiegłego roku. Oparte są na stalowej konstrukcji, cynkowanej ogniowo i obudowanej olejowanym, egzotycznym drewnem. Posiadają zintegrowane siedzisko. W donicach, oprócz nasadzeń kwiatowych, pojawił się również wiąz Camperdownii, a na ulicy Krakowskiej - buk pospolity Pendula. Prowadzone w formie parasola, mają chronić przed nadmiarem promieniami słonecznych i dać możliwość obcowania z przyrodą.

Mieszkańcy miast i osoby odwiedzające coraz częściej zwracają uwagę na swoje otoczenie. Coraz częściej budzi się w nich również potrzeba odczuwania piękna i spotkania z przyrodą. Jakość najbliższego otoczenia wpływa na nasze samopoczucie i kształtuje nas intelektualnie.

Nie bez powodu na umieszczenie donic wybrana została w zeszłym roku taka lokalizacja jaką jest olkuski rynek. Od kilku lat to właśnie rynek stał się miejscem spędzania wolnego czasu, a jego aranżacja ma istotne znaczenie dla przestrzeni miejskiej i dla naszych mieszkańców. Takie miejsce po prostu ma klimat.