100-lecie Ruchu Strzeleckiego

W tym roku obchodzimy rocznicę powołania paramilitarno-sportowych organizacji strzeleckich, które zaistniały jeszcze w czasach zaborów. To w 1910 r. na wniosek Związku Walki Czynnej we Lwowie powstał Związek Strzelecki, a w Krakowie Towarzystwo Strzelec.

100_lecie_strzelca_fot.jpg
Olkuscy Strzelcy na warcie przed pomnikiem J. Piłsudskiego

Stowarzyszenia te działały legalnie na podstawie statutu zatwierdzonego przez władze austriackie, prowadziły szkolenia z musztry, ćwiczenia bojowe, korzystały ze strzelnic wojskowych, czyniły zgodny z prawem zakup broni i umundurowania, podejmowały wiele innych przedsięwzięć o charakterze patriotycznym i sportowym.
W 1912 r. powstała Komenda Główna z Komendantem Józefem Piłsudskim na czele.
W tym samym czasie powstała także odrębna organizacja Polskie Drużyny Strzeleckie, współdziałająca ze Związkiem Strzeleckim, prowadząca szkoły podoficerskie i oficerskie, kursy żołnierskie. W chwili wybuchu I wojny światowej Związek Strzelecki liczył 6449 przeszkolonych strzelców, a Polskie Drużyny Strzeleckie 4000 przeszkolonych „drużyniaków”. Organizacje te zostały połączone aby walczyć u boku Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego o niepodległość Polski, w tworzonej I Brygadzie Legionów Polskich.
Po I wojnie światowej powstał Związek Strzelecki, który nawiązywał do tradycji z lat 1910-1914. Zrzeszał pozaszkolną przedpoborową młodzież, głównie wiejską i rzemieślniczą. Prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. Podlegał Ministerstwu Spraw Wojskowych. Należał do Polskich Związków Sportowych. Był ściśle związany z obozem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W każdym powiecie istniały Świetlice Strzeleckie oraz obiekty sportowe. W 1939 r. „Strzelec” liczył ok. 500000 członków, którzy w czasie kampanii wrześniowej wykonywali zadania zlecone przez władze wojskowe.
W okresie PRL-u działalność Związków Strzeleckich została zakazana. Dopiero w latach 1990-1994 reaktywowane zostały 3 główne organizacje strzeleckie: Z.S. Strzelec, Z.S. Strzelec OSW, a także Z.S. Strzelec RWN.
W 2010 r. obchodzimy rocznicę 100-lecia Ruchu Strzeleckiego. Honorowy patronat na Strzelcami objął śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, który przyjął kompanie strzelców 29 marca w Pałacu Prezydenckim.
Obecnie „Strzelec” prowadzi działalność statutową w formie szkoleń, strzelań, kursów strzeleckich. Nawiązuje do Związku Strzeleckiego sprzed wieku a także międzywojennego.
Głównymi celami organizacji są: podnoszenie sprawności fizycznej, wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym, przygotowywanie młodzieży do pracy w służbach mundurowych.
Patronat nad strzelcami obejmuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Trwają rozmowy o włączeniu organizacji strzeleckich do struktur Obrony Terytorialnej.
24 kwietnia w Warszawie nastąpi zjednoczenie Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Strzeleckiego „Strzelec” Równość Wolność Niepodległość.
Więcej informacji na www.portalstrzelecki.info , zdjęcia www.bukowno.pl .

mjr Grzegorz Lipiński
Inspektor Obszaru Małopolskiego

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu informuje o trwającej w całej Polsce akcji "Weź Paragon".

W związku z przekazaną informacją od wykonawcy prac Wydział Drogowy informuje, że w związku z wymianą spoiny żywicznej w nawierzchni z kostki w dniach od 16.07.2014 r. do 18.07.2014 r. nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu ul. Sławkowskiej w Olkuszu na odcinku od Rynku do ul. Mickiewicza.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu informuje o uzyskaniu informacji o próbie wyłudzenia od podatników i płatników opłaty za dokonanie rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowa Ewidencja Podatników.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olkuszu, w oparciu o prognozy Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, ostrzega, że od godz. 11:00 dnia 9.07.br do godz. 3:00 dnia 10.07.br. na obszarze województwa małopolskiego prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie ok 40 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olkuszu informuje, iż w okresie od dnia 14.07.2014 r. do dnia 27.07.2014 r. prowadzona będzie na Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu - w celach profilaktycznych- dezynfekcji wody pitnej przy użyciu chloru gazowego. W tym czasie nastąpi zmiana walorów smakowych i zapachowych wody.

Za utrudnienia przepraszamy mieszkańców Gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze.

Informacja Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie w sprawie prowadzonych działań informacyjno – edukacyjnych pod hasłem "Wykorzystaj atrakcyjność regionu i zwiększ legalnie swoje dochody!" oraz przeciwdziałania nieprawidłowościom podatkowym w branży turystycznej w okresie wakacyjnym.

• BIP
  • Miasta Partnerskie