Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Już niebawem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na olkuskim Rynku zostanie zamontowana Ławka Niepodległości. Gmina Olkusz otrzymała maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 30 tys. zł w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Będzie to jedyna taka ławka w całej okolicy Olkusza.

12 października w Trzebini odbyła się gala „Mecenas Futbolu Małopolskiego”, w czasie której uhonorowano samorządowców, sponsorów oraz innych przyjaciół piłki, którzy nie szczędzą czasu, wysiłków i środków, aby wspomagać piłkę nożną zarówno tę z dolnych rejonów hierarchii, jak i z najwyższej krajowej półki. Medalem został odznaczony burmistrz Roman Piaśnik.

Kilkunastoosobowa grupa pracowników Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy odwiedziła w minioną sobotę (13.10) Olkusz i zamek Rabsztyn. Słowaccy goście zwiedzili z przewodnikiem – pracownikiem UMiG olkuską bazylikę św. Andrzeja Apostoła, starówkę, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz zamek Rabsztyn i Chatę Kocjana.

OGŁOSZENIE

Nabór do Dziennego Domu „Senior+” w Olkuszu

 

Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, informuje, że Ośrodek Pomocy Społecznej, we współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, prowadzi nabór uczestników do Dziennego Domu „Senior+” w Olkuszu przy ul. Żuradzkiej 16.

W imieniu Komendy Hufca Olkusz zapraszamy na premierę wyjątkowego filmu "Dzieje olkuskiego harcerstwa 1915-1960", która odbędzie się 17 października 16:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu przy ul. Nullo 29.

Pomysł powstania filmu zrodził się w 2015 roku kiedy olkuskie harcerstwo obchodziło swoje 100- lecie. Zaproszenia na tą wyjątkową dla nas premierę czekać będą w teczkach hufców w Chorągwi, jednak mamy nadzieje że już teraz druhowieństwo zapisze tę datę w swoich kalendarzach.

Kolejna gwiazda odwiedziła Srebrne Miasto – 12 października na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury śpiewał i grał ze swoim zespołem Marcin Styczeń. Projekt „Gwiazdy Srebrnego Miasta” realizowany jest przez MOK w Olkuszu przy wsparciu Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Sporą wiedzą musieli się wykazać uczestnicy konkursu „Niepodległość wśród nas” zorganizowanego dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W konkursie, który odbył się w czwartek 11 października wzięły udział drużyny z siedmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Olkusz.

Ponad 2 miliony złotych dofinansowania otrzymała Gmina Olkusz na dalsze prace w obrębie zamku w Rabsztynie. W ramach zadań przewidziano stabilizację i zabezpieczenie ostańca wapiennego pod zamkiem górnym, zabezpieczenie i naprawę muru, wykonanie podziemnego pawilonu i strefy rekreacyjnej ze sceną, nawierzchni i zielonych tarasów. Niewątpliwą atrakcją będzie również kawiarnia, z której będą mogli skorzystać wszyscy odwiedzający zamek. Całość prac szacowana jest na 4 miliony złotych, a pierwsze efekty będą widoczne już w przyszłym roku.

11 października działający przy Miejskim Ośrodku Kultury Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku otworzył swoje podwoje po wakacjach. Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 rozpoczęła się Gaudeamus odśpiewanym uroczycie przez chór OUTW pod dyrekcją Mirosławy Nadymus.

Studentów serdecznie powitali Dyrektor MOK Beata Soboń oraz Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W 2018 świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku ze zbliżającą się datą 11 listopada - jedną z najważniejszych w naszej historii – Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do współtworzenia wyjątkowego wydarzenia, które w bezprecedensowy sposób zachęci Polaków do wspólnego i radosnego świętowania.

Zainteresowani mogą już składać wnioski – propozycje kandydatów do XVIII edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Olkuska Nagroda Artystyczna ustanowiona Uchwałą Rady Miejskiej w Olkuszu, przyznawana jest twórcom i animatorom kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda wręczana jest corocznie przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i służy popularyzacji osiągnięć olkuskich twórców wśród mieszkańców Olkusza i regionu.

8 października rozpoczęły się XIX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Patronat sprawowali: Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Starosta Olkuski Paweł Piasny oraz Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Zapraszamy na Spotkanie konsultacyjne dla osób zainteresowanych złożeniem wniosku na wsparcie do rozpoczęcia działalności pozarolniczej

5 października świętowaliśmy wyjątkowy jubileusz – 100-lecie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Przybyli liczni goście, w tym przedstawiciele władz miejskich i duchowieństwa.

Zebranych powitała Dyrektor MOK Beata Soboń. Przypomniała historię orkiestry, która gra dla nas od stu lat, dodając splendoru uroczystościom miejskim, powiatowym czy kościelnym. Początkowo jako Orkiestra Dęta Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, a od blisko 20 lat jako Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta podlegająca organizacyjnie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu.