Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Wkrótce sylwester, zatem warto zaopatrzyć się w kalendarze na 2020 rok. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przygotował serię kalendarzy promujących „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” – najnowszą atrakcję naszego miasta. Zawisną one w instytucjach publicznych, firmach oraz domach prywatnych.

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Wolontariusz Roku 2019” było kulminacyjnym momentem XII Targów Wolontariatu, jakie odbywały się 5 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury. W imieniu burmistrza Romana Piaśnika gratulacje i podziękowania zwycięzcom konkursu i wszystkim wolontariuszom złożyła pani Bożena Krok, zastępca burmistrza ds. Społecznych.

Przed budynkiem olkuskiej Biblioteki można oglądać nową wystawę plenerową:

Trwają prace przy rewitalizacji Dolinki na Osiedlu Młodych. To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców zmienia się nie do poznania. Niebawem rozpocznie się również przebudowa sanitariatów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym Nr 1 w Olkuszu. Oba zadania realizowane są w ramach jednego większego projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Łączna wartość obu inwestycji to ponad 6 mln złotych, z czego 4,7 mln złotych pochodzi z unijnego dofinansowania.

Pełną parą trwają prace rewitalizacyjne Parku „Czarna Góra” w Olkuszu. Trwają zaawansowane prace ziemne, a wcześniej ze stadionu zwinięto trawę. Jest to największy projekt, realizowany w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Jego wartość to 14 mln złotych, przy dofinansowaniu sięgającym 9 mln złotych. Prace mają zostać zakończone na jesień przyszłego roku.

Zgodnie z planem – punktualnie o godzinie 16:00 w niedzielę 1 grudnia – nastąpiło wielkie otwarcie lodowiska, które ponownie stanęło na olkuskim rynku. Dokonał go burmistrz Roman Piaśnik, częstując potem najmłodszych amatorów łyżew słodką niespodzianką. Srebrna Tafla czynna jest codziennie w godzinach 9:00-21:00. Serdecznie zapraszamy!

Jeśli skończyłeś 30. roku życia, szukasz pracy, jesteś osobą niepracującą masz szansę na znalezienie wymarzonego zajęcia. Ruszył bowiem nabór do nowego projektu „Kierunek PRACA!”, stanowiącego wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Zbliżające się święto górników, czyli tradycyjna Barbórka to doskonała okazja do zapoznania się z górniczymi tradycjami Olkusza. Będzie to możliwe w sobotę 7 grudnia podczas bezpłatnego rodzinnego spaceru historycznego „Śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta”. To ostatnia w tym roku wycieczka w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” organizowanej przez olkuski magistrat.

Kilkaset beczek z nieznanymi i potencjalnie niebezpiecznymi cieczami na początku roku ujawniła Policja na terenie jednej z hal, należących do zakładu OFNE Emalia SA. Mimo trwającego wiele miesięcy śledztwa i przeprowadzonych policyjnych zatrzymań, chemikalia nadal składowane są przy al. 1000-lecia, a służby mają trudności ze wskazaniem osób odpowiedzialnych.

Na olkuskim rynku rozpoczęły się już prace związane z budową lodowiska, które ponownie stanie się atrakcją dla wszystkich amatorów zimowych szaleństw. Oficjalne otwarcie planowane jest na niedzielę 1 grudnia. Wtedy też wstęp na Srebrną Taflę będzie bezpłatny, a na każdego będą czekały dodatkowe niespodzianki. Na rynku odbędą się również Mikołajki.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego ponownie pokazało, jak dużym problemem w całym kraju jest smog. W Olkuszu od lat podejmowane są działania, mające na celu poprawę jakości powietrza. Trwa wymiana niskosprawnych kotłów oraz zakupiono nowe, ekologiczne autobusy komunikacji miejskiej. Dużą nadzieję na poprawę sytuacji daje również rządowy program Czyste Powietrze, którego koordynacją w Srebrnym Mieście dotychczas zajmował się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Niebawem ma się to jednak zmienić, a formalności będzie można dopełnić w olkuskim magistracie. Stanie się tak za sprawą porozumienia, które podpisał burmistrz Roman Piaśnik.

Działająca na Ziemi Olkuskiej firma Interkonekt S.C. - operator sieci światłowodowej FIBER – jako jedyna firma w Polsce została nagrodzona prestiżową nagrodą Tele.Odpowiedzialni Roku 2019. Została ona przyznana za działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu przez Stowarzyszenie e-Południe, które zrzesza małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych z całego kraju.

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt „Kierunek Kariera”. Dzięki niemu uczestnik wybranego przez siebie szkolenia lub kursu ma opłacone do 87% jego kosztów. Sam płaci więc tylko niewielką część ceny.

 

W połowie czerwca tego roku informowaliśmy o tym, że burmistrz Roman Piaśnik otrzymał promesę gwarantującą ponad 1,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ul. Głowackiego w Olkuszu. Dziś mamy przyjemność zaprezentować efekty zakończonych prac, których wartość szacowana jest na około 2,5 miliona złotych.