Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Każdy odpowiedzialny właściciel psa upewnia się, że w przypadku zaginięcia czworonóg szybko trafi z powrotem do kochającej rodziny. Przeglądanie stron internetowych schronisk w poszukiwaniu pupila nie jest jedynym wyjściem. Okazuje się, że istnieje rozwiązanie znacznie przyspieszające powrót zwierzaka do domu. Mowa o elektronicznym znakowaniu psów, zwanym potocznie czipowaniem, które w Olkuszu jest darmowe.

7.05 w niedzielę o godz. 10.00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zaprasza miłośników aktywnego wypoczynku do udziału w XIV Rodzinnym Rajdzie po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marszu Nordic Walking. Pierwszy tegoroczny rajd rozpoczynamy na terenie Kompleksu Basenowo-Rekreacyjnego OSW „Czarna Góra” z tygodniowym poślizgiem. Zmiana terminu została wymuszona przez niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Inwestycyjne plany Gminy Olkusz na najbliższe lata są bardzo ambitne. Oprócz konsekwentnie realizowanych prac drogowych (przypomnijmy, tylko w 2017 r. na ten cel wydanych zostanie ponad 5,5 mln zł), planowane są także duże inwestycje takie jak rewitalizacja budynku dawnego starostwa oraz liczne zadania wynikające z realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza. Dziesiątki milionów złotych wydane w najbliższych latach znacznie przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców. Wymagają jednak odpowiedniego przygotowania i kontroli realizacji. Od połowy kwietnia w olkuskim magistracie odpowiedzialny za to jest nowy naczelnik Wydziału Drogowo-Inwestycyjnego Michał Barczyk.

Autor blisko pięciuset akwareli i pięciu książek poświęconych rodzinnemu miastu, współautor szóstej o takiej też tematyce, ogromna kolekcja archiwalnych zdjęć i portal służących ich prezentacji - to owoce życiowych pasji Piotra Nogiecia, którymi są Olkusz i sztuka. Okazją dla bliższego poznania tego olkuszanina renesansu, było spotkanie autorskie zorganizowane przez MOK i Klub Literacki, które tradycyjnie poprowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek.

Ruszył nabór wniosków do programu FIO - Małopolska Lokalnie!

Mamy środki na realizację Waszych planów i marzeń - spełniajcie je!

Możecie ubiegać się nawet o 5 tys złotych! Nabór wniosków trwa do 4 maja 2017r, Nie czekajcie!!

FIO Małopolska Lokalnie jest programem wsparcia skierowanym do młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i grup samopomocowych działających na terenie województwa małopolskiego. Powstał z inicjatywy czterech organizacji pozarządowych: Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia.

 

Więcej informacji na stronie : www.malopolskalokalnie.pl

lub u Operatora:

Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze

ul. Zawierciańska 30

32-310 Klucze

e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel: 533976208

W przeddzień Rockowiska 2017, czyli w niedzielę 30 kwietnia, o godz. 19.00 w Restauracji Batorówka (Rynek 20) wystąpią dwie rockowe kapele: olkuskie Wotum oraz, jak co roku, goście z Niemiec, tym razem będzie to formacja Jëdeye.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę Zofii, Stanisława, Jakuba i Bartosza Wywiołów.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zaprasza do składania kandydatur na stanowiska dyrektorów:

  • Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorenicach; 32-327 Gorenice, ul. Krakowska 51,
  • Przedszkola Nr 10 im. Lucyny Krzemienieckiej w Olkuszu; 32-300 Olkusz, ul. Stefana Żeromskiego 6.

W tym roku Polska po raz pierwszy celebrowała obchody Dnia Dobrych Uczynków – Good Deeds Day. Przypada on 2 kwietnia i promuje idee dobroczynności w formie drobnych uczynków, które uruchamiając lawinę dobroci, czynią nasz świat lepszym i piękniejszym. Na terenie małopolski inicjatorami tegorocznych obchodów Good Deeds Day były: Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, Centrum Wolontariatu w Olkuszu działające przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser”, Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu oraz Centrum Wolontariatu w Brzeszczach. Honorowym patronatem olkuski Good Deeds Day objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Sojusznikiem czynionego w tym dniu dobra była bez wątpienia pogoda. Słoneczna aura sprzyjała wielości i różnorodności podejmowanych przez wolontariuszy inicjatyw. Tego dnia w naszym mieście i okolicy naprawdę wiele się działo! Pełna słońca, bez wątpienia „wypoczynkowa niedziela” nie była przeszkodą dla naszych wolontariuszy. Skupieni wokół Klubów Wolontariackich ze szkół ponadgimnazjalnych: I. L.O., II L.O., IV L.O., Z.S. nr 1, Z.S. nr 3 i Z.S. nr 4 wraz z opiekunami ruszyli do działań. W akcje włączyli się również harcerze ZHP, Uczniowski Klub Sportowy„Samuraj” a także Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „Simo”. W różnych częściach naszego miasta, tego dnia, od wczesnych godzin porannych przeprowadzonych zostało aż 17 akcji!!!

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 22 do 30 kwietnia 2017 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

PORZĄDEK  OBRAD XXX sesji Rady Miejskiej w Olkuszu w dniu 25 kwietnia  2017 - godz. 15.30

W niedzielne popołudnie, 23 kwietnia, w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu uroczyście obchodzony był Dzień Ziemi 2017. Na wydarzenie to złożyła się gala wręczenia nagród laureatom dwóch proekologicznych konkursów plastycznych oraz uhonorowanie przedstawicieli sołectw i osiedli, które włączyły się w akcję sprzątania terenów zielonych, przede wszystkim lasów. Galę uświetniły występy Teatru Tańca z Gorlickiego Centrum Kultury oraz wokalistek Pracowni Muzycznej olkuskiego MOK.

 

20 kwietnia 2017 r. w olkuskiej Bibliotece już po raz ósmy odbył się Turniej Dobrych Manier, będący podsumowaniem warsztatów edukacyjnych – „Bądź coolturalny” organizowanych przez Bibliotekę w ramach projektu Olkuska Akademia Dobrych Manier.

W konkursie udział wzięli uczniowie klas czwartych z olkuskich Szkół Podstawowych Nr 1, 4, 5 i 10 oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu. Uczestnicy mieli do wykonania kilkanaście ciekawych i wymagających pomysłowości zadań. Ułożenie rymowanki o dobrym wychowaniu, zjedzenie banana na przyjęciu, znajomość przysłów związanych z savoir-vivre’m, zaprojektowanie przy użyciu tabletów  piktogramu zakazującego używania wulgaryzmów, prawidłowe
i estetyczne nakrycie stołu – to tylko niektóre z nich.

Tegorocznym Mistrzem Savoir-vivre’u została reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu, w składzie: Patrycja Cyganek, Lena Polarz i Krzysztof Wolnik. Gratulujemy!

Laureaci Turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe
w Olkuszu oraz Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

Głównym jurorem oceniającym drużyny była Pani Maria Bujas – Łukaszewska - szkoleniowiec z zasad savoir-vivre’u, etyki biznesu, elementów protokołu dyplomatycznego i wystąpień publicznych, stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego MSZ i Biura Obsługi Protokolarnej Wojewody Małopolskiego, specjalistka do spraw kulturalno-oświatowych Nordic House. W czasie swojej pracy pani Maria szkoliła polityków, dyplomatów, studentów i uczniów. Jest również aktorką i autorką artykułów publikowanych w wydawnictwach popularnonaukowych. Stworzyła program "Akademia Dobrych Manier", realizowany w szkołach od roku 2002 do chwili obecnej.

Dziękujemy nauczycielom za wspaniałe przygotowanie uczniów do konkursu. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział i życzymy, aby poznane w czasie warsztatów i turnieju zasady dobrego wychowania znalazły zastosowanie w życiu codziennym.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Olkuskiej Akademii Dobrych Manier już za rok!

W ostatni weekend maja na olkuskim rynku odbędzie się Święto Srebra Dni Olkusza 2017. Nowa formuła imprezy przewiduje wiele akcentów nawiązujących do historii i tradycji Srebrnego Miasta. W programie przewidziano moc nowych atrakcji, między innymi Jarmark Rękodzieła i Produktów Lokalnych. Nie może Was zabraknąć!  

Podkategorie