Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

W ciągu ostatnich dni burmistrz Olkusza Roman Piaśnik wraz z zespołem urzędników dokonał odbiorów technicznych kilkunastu inwestycji przeprowadzonych w Gminie Olkusz. Wśród nich znalazły się długo wyczekiwane przez mieszkańców parkingi, chodniki i drogi, w tym drogi transportu rolnego. Najmłodszych mieszkańców z całą pewnością ucieszy informacja o nowoczesnych obiektach sportowych. Na odebrane niedawno inwestycje wygospodarowano w budżecie 2 649 869,16 zł, z czego 556 780,38 zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków zewnętrznych, o które z sukcesem aplikowano. Na tym nie koniec realizacji tegorocznych zamierzeń inwestycyjnych. W trakcie jest wiele zadań infrastrukturalnych, których wykonanie w znacznej mierze przyczyni się do poprawy komfortu mieszkańców Gminy Olkusz.

Drodzy Mieszkańcy!

Czy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Nie wyobrażacie sobie weekendu bez Waszych ulubionych dwóch kółek? Do pracy jeździcie rowerem? Świetnie się składa! Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl. Jedyne, co musisz zrobić to przekonać nas, że to właśnie Twoja ulubiona trasa rowerowa ma w sobie to coś! Oceniamy nie samą trasę, ale atrakcyjność jej przedstawienia.

 

Informacja dla Mieszkańców!

Od 1 lipca 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa dla Małopolski.

 Zgodnie z zapisami w/w uchwały od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce:

  • Nie można montować i eksploatować nowego kotła na węgiel lub drewno, lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, są zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m3).
  • Obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Te frakcje to właściwie odpady węglowe – drobny pył węglowy o ziarnach do 3mm, który zawiera duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń powodujących dużą emisję spalin.
  • obowiązuje zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drzewo surowe.
  • nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu.

Dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadza żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą zobowiązani od razu zainstalować nowoczesny kocioł spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.

Kontrola przestrzegania wymagań uchwały będzie prowadzona przez uprawnione służby (straż miejską i gminną, upoważnionych pracowników gmin, policję) na podstawie udostępnianych przez użytkowników dokumentów – np. dokumentacji technicznej, instrukcji użytkowania, wyników badań, certyfikatów, które będą potwierdzać spełnienie wymaganych poziomów sprawności i emisji. Jeśli użytkownik nie będzie posiadał takich dokumentów, będzie domniemane, że instalacja nie spełnia wymagań uchwały. W przypadku naruszenia przepisów uchwały, mieszkaniec może być ukarany mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.

Uchwała wyznacza również kilkuletnie okresy przejściowe na wymianę już zainstalowanych przestarzałych kotłów, niespełniających wymagań ekoprojektu.

Z treścią uchwały, wymaganiami ekoprojektu oraz dostępnymi programami dofinansowania wymiany kotłów można się zapoznać na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/. Bliższe informacje można również uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, 32-300 Olkusz,  Rynek 1  tel. 32 6260173, 32 6260174.

 

Gmina Olkusz otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch projektów skierowanych dla strażaków ochotników. Burmistrz Roman Piaśnik podpisał umowy na prace budowlane przy remizie OSP w Osieku w ramach programu Małopolskie Remizy 2017 oraz na zakup wyposażenia w ramach pomocy finansowej dla gmin na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom OSP z terenu Województwa Małopolskiego Bezpieczna Małopolska.

Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz czeka znaczna obniżka cen biletów komunikacji miejskiej. Już od 1 września wszystkie bilety na przejazdy autobusem w strefie miejskiej będzie można kupić za symboliczną złotówkę. Przejazd między strefami będzie kosztował 2 zł. Inicjatywa ma na celu przekonanie większej liczby osób do korzystania z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, a możliwa jest m.in. dzięki wypracowaniu porozumienia w zakresie nowych zapisów statutu ZKG „KM”.

5 sierpnia, w najbardziej upalne sobotnie popołudnie tegorocznego lata, pod Miejskim Domem Kultury w Olkuszu zaczęły gromadzić się całe rodziny nastawione na dobrą zabawę. Olkuszanie, ich wakacyjni goście z innych miast, a najliczniej mieszkańcy Osiedla Centrum.

Olkuskie Stowarzyszenie Res Sacra Miser wraz z grupami nieformalnymi realizują dwa projekty skierowane do dzieci i rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Projekty "Podwórkowa Akademia Rodzin - uczy, integruje,relaksuje" oraz "Oswoić Kaktusa - wsparcie rodzin dzieci ze spektrum autyzmu" realizowane są w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Małopolska Lokalnie”.

 

 

 

W okresie wakacji już od trzech lat trwa akcja Caritas Diecezji Sosnowieckiej : „Podaruj tornister”.  Inicjatywa ta jest szlachetnym działaniem na rzecz dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin najuboższych, znajdujących się w trudnej sytuacji losowej.

Mieszkańcy często odwiedzający Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu z pewnością zauważyli zmiany, które zachodzą wewnątrz budynku. Długo oczekiwane remonty pomieszczeń biurowych przyczyniły się do poprawy komfortu obsługi klientów Urzędu. Rozpoczęła się również renowacja elewacji budynku.

1 sierpnia, punktualnie o godz. 17:00 w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym kraju zawyły syreny, a Polacy zatrzymali się na chwilę, by wspomnieć bohaterów walczących o wyzwolenie stolicy. W Olkuszu głównym punktem wtorkowych uroczystości był Stary Cmentarz.

W całej Polsce panuje wysoka temperatura, miejscami przekraczająca 30 stopni. W najbliższych dniach ma być jeszcze bardziej gorąco. Najbliższe godziny okażą się pogodne i gorące. Synoptycy przewidują, że temperatura w Polsce wzrośnie znacznie ponad 30 st. C. Choć wysoka temperatura i prażące słońce doskwierają wszystkim, jest pewna grupa ludzi, dla której są one najbardziej dotkliwe. Upalne dni są najtrudniejsze dla osób mających problemy z układem krążenia i takich, które cierpią na choroby układu oddechowego.

Świadczenie udzielane w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus” ważne jest przez rok. Dobiega końca ważność wniosków złożonych w ubiegłym roku, dlatego od 1 sierpnia zainteresowani z gminy Olkusz mogą zgłaszać się do olkuskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres zasiłkowy 2017/2018.

Uprzejmie informujemy o prowadzonej  rekrutacji do projektu "BO JAK NIE WY, TO KTO?" realizowanego na terenie Małopolski Zachodniej (powiaty: olkuski, oświęcimski, chrzanowski i wadowicki)

Podkategorie