Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych autobusów, które od połowy przyszłego roku będą jeździły na terenie czterech gmin: Olkusz, Bolesław, Klucze i Bukowno. Duże oraz średnie pojazdy dostarczy przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach S.A., natomiast małe samochody wyprodukuje AUTOSAN sp. z o.o. Niebawem powinno wyjaśnić się również, kto wykona instalacji systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu przy placu manewrowym pod Supersamem.

- Wielu nie wierzyło w powodzenie tego projektu. Później zaczęły pojawiać się kolejne dobre informacje: o przyznaniu dofinansowania na zakup 23 nowoczesnych autobusów, a potem jego zwiększeniu do pełnej wnioskowanej kwoty. Dziś możemy powiedzieć – dzięki wspólnemu wysiłkowi zarządu ZKG KM oraz władz czterech gmin, lokalną komunikację miejską czeka prawdziwa rewolucja cywilizacyjna. Pojazdy dostarczą firmy z dużym uznaniem na rynku motoryzacyjnym, dlatego o ich jakość nie musimy się martwić – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza, który zainicjował działania zmierzające do pozyskania dofinansowania na zakup nowych autobusów.

Solaris

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, ZKG „KM” planuje zakup 23 nowoczesnych autobusów: 4 dużych pojazdów dostarczy przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach S.A., które wyceniło zamówienie na kwotę 4 900 320,00 zł. Popularny Solaris wyprodukuje również 13 średnich autobusów, co będzie kosztowało 15 494 310,00 zł. AUTOSAN sp. z o.o. podejmie się dostawy 6 małych autobusów o wartości 5 445 210,00 zł. Będą to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w wygodne fotele, biletomaty, monitoring, udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz system nawigacji GPS. Wszystkie będą spełniały normę emisji spalin EURO VI.

- Dostawę dużych oraz średnich autobusów AUTOSAN sp. z o.o. wycenił taniej, jednak w przetargu brano pod uwagę – prócz kryterium ceny – także parametry techniczne pojazdów. Te, zgodnie ze złożoną dokumentacją, lepsze były w ofercie przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach S.A., co miało wpływ na wybór. Ogólnie jednak wszystkie autobusy, które niedługo trafią na nasze drogi, będą nowoczesne i trwale zmienią doświadczenia pasażerów z podróży – mówi Tadeusz Chwast, przewodniczący zarządu ZKG „KM”.

Poza zakupem nowych autobusów, w ramach projektu planowana jest instalacja monitoringu oraz systemu informacji pasażerskiej na placu pod Supersamem.

Wartość całego zadania wynosi 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi dofinansowanie uzyskane dla projektu „Obniżenie emisyjności Gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno, Klucze poprzez wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego i organizację zbiorowego transportu publicznego” w ramach Działania 4.5 Niskoemisyjny transport miejski, Poddziałania 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski  – SPR  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Zdjęcie przykładowe, pochodzi z galerii dostępnej na stronie www.solarisbus.com

W dniu 14  czerwca 2018 r., w sali konferencyjnej Zakładu Uzdatniania Wody na Bielanach odbyła się jubileuszowa gala 25-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

642 nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika powędrowały do najlepszych młodych naukowców, sportowców i artystów z Gminy Olkusz oraz ich opiekunów. Jest to forma uhonorowania przedszkolaków i uczniów za ich wybitne osiągnięcia w minionym roku oraz podziękowania nauczycielom za ponadprzeciętny wkład w kształcenie olkuskiej młodzieży. Nagrody rzeczowe i dyplomy laureaci konkursów i olimpiad odebrali tuż przed wakacjami.

12, 13 i 14 czerwca pracownicy bibliotek z powiatu olkuskiego wzięli udział w cyklu szkoleń, zorganizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu w ramach projektu Partnerstwo dla książki ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zadania „Wiem więcej, mogę więcej”.

Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy na Letnią Wędrówkę z Amonitem. Tym razem Olkuska Grupa Turystyczna Amonit zaprasza do malowniczej Doliny Sztoły. Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 czerwca. Start o godzinie 10.00 z przystanku Pętla w Żuradzie.  Zakończenie trasy w Bukownie przy Dworcu PKP. Długość trasy około 12 kilometrów. Transport do Żurady oraz z Bukowna do Olkusza we własnym zakresie, można skorzystać z komunikacji miejskiej. Udział w imprezie bezpłatny. 

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

oraz URZĄD MIASTA I GMINY W OLKUSZU

ZAPRASZAJĄ

 mieszkańców Gminy Olkusz
 na konsultacje z tematyki pozyskiwania dotacji
z Funduszy Europejskich

Zmagania dzielnych rycerzy, pokazy dawnych tańców i koncerty, a także stoiska rzemieślników, a nawet kata. To tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników 14. Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie, który odbędzie się w weekend 30 czerwca i 1 lipca. Turniej odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Pierwszy weekend wakacji (22-24 czerwca) na olkuskim rynku zapowiada się wyjątkowo. Przez trzy dni mieszkańcy Olkusza i przyjezdni goście mają szansę wziąć udział w organizowanych specjalnie dla nich imprezach w sercu Srebrnego Miasta.

„Olkusz czasów Jana Jarno” – to projekt, na realizację którego Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu otrzymała dotację w wysokości 18000 zł w ramach organizowanego przez Muzeum Historii Polski konkursu Patriotyzm Jutra 2018. Partnerami projektu są: Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Muzeum PTTK w Olkuszu, Gminna Biblioteka Publiczna w Bolesławiu, Gminna Biblioteka Publiczna w Bukownie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczach, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Trzyciążu, Miejska Biblioteka Publiczna w Wolbromiu oraz szkoły podstawowe i średnie z powiatu olkuskiego. Partnerem medialnym projektu jest „Przegląd Olkuski”. Projekt ten ma na celu zaprezentowanie pamiętników, jakie w latach 1915-1917 prowadził Jan Jarno.

W niedzielne przedpołudnie 17 czerwca na olkuskim rynku zjawiła się liczna grupa biorąca udział w Sztafecie Niepodległości - inicjatywie księdza biskupa Grzegorza Kaszaka w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zabawa pod zamkiem

Przeszło 150 dzieciaków wraz z opiekunami wzięło udział w piątkowym (8.06) V Zlocie Turystycznym Rabsztyn 2018” zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn", Socjalizacyjną Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.” Zlot został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz prywatnych sponsorów. Partnerem zlotu był Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Zabawa na zamku

W zlocie wzięło udział prawie pięćdziesięciu podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz dzieci przebywające w rodzinach zastępczych na terenie całego powiatu olkuskiego. Większość uczestników dojechała pod zamek, ale pięćdziesięcioosobowa grupa przyszła do Rabsztyna z Jaroszowca wędrując przez rezerwat przyrody Pazurek. Grupę prowadził społecznie olkuski przewodnik Henryk Witecki. Na miejscu na uczestników zlotu czekał cały szereg atrakcji. Po przyjściu pod zamek w Rabsztynie wszyscy dostali znaczek rajdowy. Największym zainteresowaniem cieszyły się tzw. dmuchańce ufundowane przez PCPR oraz konkursy prowadzone przez wychowawców Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Olkuszu.

Zabawa na zamku

Był konkurs plastyczny, którego uczestnicy mieli za zadanie uzupełnić rysunek zamku, odbył się konkurs profilaktyczny w formie tzw. koła fortuny oraz konkurencje sportowe, m.in.: przeciąganie liny i turniej siatkówki, gdzie funkcję piłki spełniał balon wypełniony ciepłą wodą. Uczestnikom podobał się także pokaz grupy ratowniczej z olkuskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy uczestnicy zlotu dostali gorące kiełbaski, pieczone ziemniaki, napoje oraz słodkie bułeczki ufundowane przez olkuski PSS. Dzięki uprzejmości MOK Olkusz uczestnicy zlotu mieli możliwość skorzystania z terenu pod zamkiem oraz mogli za symboliczną złotówkę zwiedzić zamek Rabsztyn i „Chatę Kocjana”. Podczas finału zlotu wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy wszystkim drużynom.

Zabawa na zamku

Wszystkie drużyny otrzymały też zestawy materiałów promocyjnych Miasta i Gminy Olkusz oraz plecaki i słodycze. W zlocie wzięły udział: Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Olkuszu, Świetlica Środowiskowa z Bukowna, Placówka Wsparcia Dziennego z Bolesławia i 25 rodzin zastępczych z całego powiatu olkuskiego. Uczestników zlotu powitali: Dominika Sobera-Goc, dyrektor Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Olkuszu, Anna Rzepka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu oraz Bogusława Sypień ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn.

Zabawa na zamku

Zabawa na zamku

Zabawa na zamku

Dnia 15 czerwca 2018 r. po raz jedenasty w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowana została, w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, NOC W BIBLIOTECE – tym razem pod hasłem „Kreatywnie i aktywnie – z książką na tropie polskich baśni i legend”. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu.

Piątek 15 czerwca olkuscy seniorzy spędzili nad wyraz aktywnie. To właśnie w tym dniu odbyły się III Olkuskie Dni Seniora oraz II Olkuskie Senioralia. W programie przewidziano liczne atrakcje – wykłady, prezentacje multimedialne, korowód połączony z paradą wokół rynku, tańce oraz występy artystyczne.

Przez kilka dni w Olkuszu odbywały się wydarzenia upamiętniające 76. rocznicę zagłady olkuskich Żydów. Poza Marszem Pamięci, były to także wystawa, koncert i warsztaty historyczne dla młodzieży szkolnej.

Podkategorie