Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Jeśli skończyłeś 30. roku życia, szukasz pracy, jesteś osobą niepracującą masz szansę na znalezienie wymarzonego zajęcia. Ruszył bowiem nabór do nowego projektu „Kierunek PRACA!”, stanowiącego wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

18 i 19 sierpnia (sobota, niedziela) w godzinach 10:00-18:00 na olkuskim rynku będzie można oglądać prace wybitnej olkuskiej malarki Ireny Kiełtyki. Tym razem artystka zaprezentuje olkuskim wielbicielom sztuki między innymi cykl prac poświęconych olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Dominująca w panoramie miasta bryła tego olkuskiego zabytku stanowi inspirację dla malarzy i fotografów zarówno tych olkuskich, jak również odwiedzających Srebrne Miasto.

5 sierpnia na olkuskim Rynku przez całe popołudnie trwała wspaniała zabawa. Miejski Ośrodek Kultury z działającą przy MOK Grupą Teatralną Glutaminian Sodu zorganizował II Festiwal Baniek Mydlanych – Puść Bańkę.

31 lipca olkuszanie uczcili 78. rocznicę Krwawej Środy - dramatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Olkuszu w 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Bożena Krok, Zastępca Burmistrza ds. Komunalnych Jolanta Motyczyńska oraz Sekretarz Miasta Katarzyna Bożek. Wieńce i wiązanki złożyli także radni oraz przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich i społecznych.

Już w pierwszej połowie przyszłego roku pasażerowie komunikacji miejskiej z Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz będą podróżowali nowoczesnymi autobusami. 18 lipca przedstawiciele Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” oraz przedsiębiorstw Solaris Bus & Coach S.A. i AUTOSAN sp. z o.o. złożyli podpisy pod umowami na dostawę 23 pojazdów. Poza modernizacją taboru, planowana jest również instalacja monitoringu oraz systemu informacji pasażerskiej na placu pod Supersamem w Olkuszu. Wartość całego zadania wynosi 28 mln złotych, z czego około 19,4 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Już wkrótce gotowość bojową Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku podniesie nowy lekki samochód pożarniczy. 3 sierpnia 2018 r. burmistrz Roman Piaśnik i prezes OSP w Osieku Grzegorz Ziarno odebrali od marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy umowę na dofinansowanie zakupu pojazdu w wysokości 50 tys. zł w ramach konkursu Bezpieczna Małopolska 2018. Resztę dołożą ze swoich budżetów Gmina Olkusz oraz OSP.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza mieszkańców, organizacje społeczne i kombatanckie na uroczystość obchodów 78. rocznicy Krwawej Środy, które odbędą się w dniu 31 lipca 2018 r. (wtorek) na Rynku w Olkuszu o godzinie 12:00, w czasie których zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą Krwawą Środę w Olkuszu.

Niejednokrotnie informowaliśmy o tym, że od przyszłego roku po terenie czterech gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą jeździły nowe autobusy. Ostatni tekst dostępny jest tutaj: http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6174

Dobre wiadomości w ostatnim czasie często trafiają do mieszkańców Zedermana. W lipcu Zederman został odznaczony tytułem Nowatorska Małopolska Wieś, za który sołectwo otrzyma 60 tys. złotych z budżetu województwa. Kolejną informacją, która ucieszy lokalną społeczność, jest zakończenie prac polegających na budowie wielofunkcyjnego boiska za szkołą. Łączna wartość robót to blisko 400 tys. zł, z czego ponad 153 tys. zł dołożyło Województwo Małopolskie w ramach programu Małopolskie boiska.

We wtorek 24 lipca do Olkusza z roboczą wizytą przyjechał zastępca prezydenta Miasta Starogard Gdański Przemysław Biesek-Talewski. Celem jego przyjazdu do Srebrnego Miasta była chęć zapoznania się z doświadczeniami władz miejskich w zakresie adaptacji zabytkowych piwnic ratusza oraz trwających prac rewitalizacyjnych w obrębie budynku dawnego starostwa.

1Amelia Szymczyk ma niespełna 11 miesięcy i jeszcze nie wie, że jest inna niż jej rówieśnicy. Lewa rączka dziewczynki nie jest w pełni ukształtowana, po prostu „nie działa”. Można to jednak zmienić! Trudnej operacji podjął się jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Największym wrogiem dziewczynki jest czas, którego zostało bardzo mało. Potrzebne jest również ogromna kwota, bo operacja w Stanach Zjednoczonych to koszt prawie 400 tys. złotych. To cena za zdrowie i normalne dzieciństwo Amelki.

Jej rodzice, Agnieszka i Paweł, z niecierpliwością czekali na narodziny drugiej córeczki. Ani przez moment nie podejrzewali, że mogą zdarzyć się komplikacje. Przebieg ciąży, wyniki badań – wszystko przemawiało za tym, że mała urodzi się zdrowa. Mama Amelki pewnie nigdy nie zapomni pierwszych chwil po porodzie. Wtedy usłyszała, że lewa rączka dziecka nie jest w pełni ukształtowana. Zamiast łez szczęścia z narodzin córeczki pojawiły się łzy ze strachu o przyszłość i zdrowie dziecka.

- Sądziliśmy, że nic gorszego nie może nas spotkać, ale przyszedł kolejny cios. W szóstej dobie życia Amelkę zaatakowała groźna bakteria. Doszedł jeszcze gorszy strach - strach o życie dziecka. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z pierwszego szoku, a znów musieliśmy trafić do szpitala. Dlaczego to wszystko nas spotkało naszą małą córeczkę? Nie umieliśmy się z tym pogodzić… - opowiada Agnieszka, mama Amelki.

2

Dziewczynka pokonała bakterię, a jej rodzice szybko zaczęli szukać sposobu, jak uratować jej rączkę. Hipoplazja, czyli niewystarczające wykształcenie się narządu – tak brzmiała diagnoza. W praktyce oznacza to, że dziewczynka nie może niczego chwycić lewą rączką.

Agnieszka i Paweł wiedzieli, że muszą zrobić wszystko, aby Amelka była w pełni sprawna. I choć wizyty u licznych specjalistów nie zmieniały sytuacji zdrowotnej dziecka, nadzieję przyniosła kwietniowa wizyta w Warszawie u doktora Drora Paleya. To jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Nasi Czytelnicy mieli już okazję o nim przeczytać, gdy pisaliśmy o operacji nóżki Nikosia Mocnego z Kwaśniowa Dolnego. Chłopczyk jest już w trakcie rehabilitacji. Amelka też ma szansę trafić do kliniki wybitnego specjalisty. Na konsultacji okazało się bowiem, że dłoń dziewczynki da się zrekonstruować, tak, aby była sprawna.

3

Wszystko ma jednak swoją cenę. W tym przypadku to prawie prawie 400 tys. złotych. - Nie stać nas na to, by kupić szansę na normalne życie dla naszej Amelki. Ta bezradność jest najgorsza. Patrzymy na córkę, na naszą dzielną dziewczynkę, która prawie nieustannie się uśmiecha, nawet jak ćwiczy. A ćwiczyć musi dużo, choć to nieprzyjemne. W innym wypadku z powodu nieprawidłowego używania rączki jej kręgosłup się krzywi. Zwykłe raczkowanie to dla Amelki wielkie wyzwanie. Teraz uczy się chodzić, wstaje, wspina się wszędzie, gdzie może i często upada. Chce się przytrzymać rączką, ale niestety nie może. Dotyka różnych przedmiotów i chce je chwycić - bez efektu. Nie wie, dlaczego jej rączka nie działa. Dlaczego jej siostra może łapać piłkę w dwie ręce, a ona nie…. Wiemy, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Zwykłe czynności, nad którymi nikt z nas się nie zastanawia: związywanie włosów gumką, zapinanie guzika, wiązanie butów, jazda na rowerze – dla Amelki będą niewykonalne – martwią się rodzice dziewczynki.

4

Nie jest łatwo prosić innych o pieniądze. Agnieszka i Paweł nie mają wyjścia – nie stać ich na zapewnieni córce normalnego życia. Środki muszą być zebrane do 10. września. - Dano nam realną szansę, że Amelka będzie mieć chwytną dłoń, będzie mogła funkcjonować jak inne dzieci, musimy zrobić wszystko, by ją wykorzystać. Wiemy, że potrzeba setek osób o dobrych sercach, by udało się uratować rączkę naszej córeczki, ale nie wybaczylibyśmy sobie, gdybyśmy nie podjęli tej próby. Bardzo jednak pragniemy, by nasza Amelka miała szansę na samodzielność, na normalne dzieciństwo i dorosłość. By nigdy nie czuła się gorsza. Bardzo prosimy o pomoc. Wierzymy, że z Wami uda się uratować rączkę córeczki! - mówią Agnieszka i Paweł.

23. lipca Amelia skończy 11 miesięcy. Operację rekonstrukcji rączki powinno wykonać się do 14. miesiąca życia. A czas goni nieubłaganie.

Amelce po prostu musi się udać! 

Fot. archiwum rodzinne

Jak pomóc Amelce?
Można wesprzeć zbiórkę poprzez stronę www.siepomaga.pl/amelia-szymczyk lub wysłać sms na nr: 72365 o treści: S11629 (2,46 zł zVAT)

Darowizny można przekazywać na konto:
FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Alior Bank 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Aby wpłata dotarła do Amelki, koniecznie w tytule wpisz:
Tytułem: 32452 Szymczyk Amelia darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

 

Źródło: Przegląd Olkuski

1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00, cała Polska zatrzymała się, by symbolicznie okazać pamięć o Powstaniu Warszawskim, którego 74. rocznicę obchodziliśmy w tym roku. Olkuszanie zgromadzili się na Starym Cmentarzu, by solidarnie oddać cześć bohaterom walki o wolną Polskę. „Każda rocznica tego wydarzenia jest dla nas wszystkich szczególnym momentem, abyśmy mogli wszyscy na chwilę zatrzymać się i zastanowić, co możemy zrobić dla naszego kraju, aby te wydarzenia naszych przodków nie zostały zmarnowane” – podkreślał znaczenie obchodzonej uroczystości Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Wyspecjalizowana kadra oraz nowocześnie wyposażone sale już od listopada tego roku będą do dyspozycji mieszkańców powyżej 60 roku życia w Dziennym Domu Seniora w Olkuszu. Na jego wyposażenie oraz prowadzenie Gmina Olkusz otrzymała dofinansowanie ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W wyniku otwartego konkursu ofert zadanie to powierzone zostało do realizacji Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Firma Michał Cichoń PRO STUDIO zaprasza do udziału w projekcie pt. „Postaw na rozwój – zwiększ możliwość” nr PRMP.08.02.00-12-0072/18  realizowanego w ramach uzyskanego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa.

Podkategorie