Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) przekształcane są w Polską Strefę Inwestycji. W myśl nowych przepisów cały kraj stał się strefą ekonomiczną, a przedsiębiorcy by uzyskać zwolnienie podatkowe w podatku CIT lub PIT mogą inwestować na każdym terenie – zarówno publicznym jak i prywatnym. O szczegółach opowiedzą przedstawicielki Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o. Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora oraz Justyna Czyszek, specjalista ds. obsługi inwestora. Spotkanie organizowane w kawiarni Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu (ul. Fr. Nullo 29) w ramach cyklu Biznesowe Czwartki odbędzie się 29 listopada o godzinie 11:00. Wstęp jest bezpłatny.

Na olkuskim rynku od 1 grudnia czynna jest ślizgawka, natomiast oficjalna inauguracja sezonu zimowego na Srebrnej Tafli planowana jest na niedzielę 2 grudnia. Na uczestników będą czekały liczne atrakcje, w tym pokazy jazdy wyczynowej. Na lodowisku tradycyjnie odbędą się też Mikołajki oraz Sylwester.

Na ile dziedzictwo przeszłości wypływa na rozwój i przyszłość naszego miasta? Odpowiedź na to pytanie jest głównym celem sesji popularnonaukowej „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości” organizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Sesja odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 16.00 w MOK - Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32). Wstęp wolny.

Sobotni spacer „Śladami niepodległości” zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zakończył tegoroczny cykl bezpłatnych „Olkuskich Spacerów Historycznych 2018” zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

Loga

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

oraz URZĄD MIASTA I GMINY W OLKUSZU

ZAPRASZAJĄ

 mieszkańców Gminy Olkusz
 na konsultacje z tematyki pozyskiwania dotacji
z Funduszy Europejskich

termin dyżuru:

9 listopada 2018 roku (piątek)

godz. 11.30-14.00

miejsce:

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Rynek 1,

Pokój nr 101 – mała sala konferencyjna

 

 

 

Zapraszamy osoby oraz instytucje zainteresowane:

- preferencyjnymi pożyczkami na otwarcie i rozwój działalności gospodarczej,

- dotacjami na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej,

- pozostałymi możliwościami wsparcia z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020.

W odpowiedzi na medialne doniesienia dotyczące prognozy długu Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu informuje.

Zainteresowani mogą już składać wnioski – propozycje kandydatów do X edycji Nagrody dla Osób Działających Na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis”.

Nagrody Cordis Nobilis przyznawane są w celu szczególnego docenienia i wyróżnienia osób i organizacji związanych z Olkuszem, które działają na rzecz innych osób.

4 listopada 2018 roku odbyła się druga tura wyborów na burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Największe zaufanie wyborców uzyskał - ponownie ubiegający się o ten urząd - Roman Piaśnik, który uzyskał 11 731 głosów. Jego konkurent - Łukasz Kmita - zdobył 8 519 głosów.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja typu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” mająca na celu Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez zabezpieczenie 180 m kw. konstrukcji murów i ostańca skalnego na zamku w Rabsztynie w celu rozwoju lokalnego obszarów wiejskich, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wynikiem operacji będzie 1 zabezpieczony zabytkowy obiekt budowlany służący zachowaniu dziedzictwa kulturowego.

Tytuł zadania: „Zabezpieczenie konstrukcyjne murów i ostańca skalnego na zamku w Rabsztynie w gminie Olkusz”

Całkowita kwota projektu to 888 702,83, kwota dofinansowania 500.000,00 zł, co stanowi 63,63 % poniesionych kosztów kwalifikowanych operacji.

W ramach projektu planowane jest wykonanie stabilizacji i zabezpieczenia ostańca wapiennego pod zamkiem górnym tj. wykonanie robót niwelacyjnych, oczyszczanie skarpy skalnej, wykonanie doraźnych prac stabilizacyjnych (kotwy montażowe), wzmocnienie odspojonych, spękanych fragmentów z zastosowaniem stalowych kotew, oczyszczenie szczelin i wypełnienie pustek metodami specjalistycznymi. Ponadto przewidziano m.in. zabezpieczenie i konserwację północnego muru obwodowego zamku od ostańca skalnego do węzła bramnego, obejmujące w szczególności: oczyszczanie muru, naprawę ubytków, spoinowanie, wzmocnienie osłabionych partii. Wszystkie prace poprzedzone będą odgruzowaniem dziedzińca pomiędzy ostańcem skalnym a murem obwodowym,               w wyniku czego odsłonięte zostaną zagruzowane partie muru i ostańca. Wszystko odbędzie się pod nadzorem archeologicznym.

Mieszkańcy odwiedzający kino Zbyszek oraz korzystający z bogatej oferty Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z pewnością zauważyli, jak bardzo zmienił się plac przy ulicy Nullo w Olkuszu. Zakończona rewitalizacja tego terenu była jednym z punktów większego projektu o wartości blisko 3 milionów złotych.

W Gminie Olkusz realizowanych jest obecnie pięć projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Obejmują one łącznie 15 zadań, które odmienią wiele części Srebrnego Miasta. Największymi z nich są generalna modernizacja stadionu na Czarnej Górze oraz Dolinki na Osiedlu Młodych. Ich wartość to ponad 26 milionów złotych, z czego 17,5 miliona pochodzi z dofinansowania.

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu zaprasza na konferencję edukacyjną dotyczącą obserwacji, diagnozy i terapii dziecka ze spektrum autyzmu. Konferencja odbędzie się w dniu 21.11.2018r. od godziny 9:00 w Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej 32 w Olkuszu.

Jeśli ktoś chce poznać historię mieszkańców Olkusza, którzy zasłużyli się w dziele odzyskania niepodległości oraz związanych z nimi miejsc, powinien wybrać się na spacer historyczny „Śladami Niepodległości”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 10 listopada. Uczestników spaceru zapraszamy o godz. 10.00 do Punktu Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8), gdzie rozpocznie się spacer historyczny śladami dawnych fotografii i miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu. Wszyscy uczestnicy spaceru otrzymają bezpłatnie okolicznościowe ulotki, w których opisane są wydarzenia lat 1914-18 w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. 

Niespotykana jak na tę porę roku pogoda sprawia, że myśli o zimowych atrakcjach nie zaprzątają jeszcze mieszkańców gminy Olkusz. Inaczej jest jednak w magistracie, gdzie właśnie został rozstrzygnięty przetarg na organizację lodowiska w centrum Srebrnego Miasta. Jest to już zatem pewne – od 1 grudnia w sercu Olkusza ponownie stanie Srebrna Tafla, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy oraz goście.