Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatną wycieczkę autobusową „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 16 września 2018 w godzinach 10.00 – 16.00. Chęć udziału w bezpłatnej wycieczce można zgłaszać do piątku 14 września pod numerem telefonu 32 6421926 (w godzinach 8.00 – 16.00) lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Olkuski burmistrz Roman Piaśnik został odznaczony Brązowym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Medal wręczyli członkowie Koła „Ziemi Olkuskiej” ZŻWP. Jest to drugie w ciągu ostatnich lat wyróżnienie dla włodarza miasta za propagowanie postaw patriotycznych i przychylność działaniom związanym z upamiętnieniem historii Polski, w tym współpracę z olkuskimi kombatantami.

Widowiskowe pokazy husarii, zabawy sarmackie dla dzieci i dorosłych, scenki szlacheckie i pokazy walki na szable, ale także przedstawienia teatralne, sesja popularnonaukowa, liczne warsztaty dla uczestników i  koncert. To tylko część atrakcji, jakie czekają w sobotę 22 września na uczestników Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2018, czyli festynu historycznego z okazji 430 rocznicy śmierci płk. Gabriela Hołubka.

Któż ich nie zna? Możecie spotkać ich na żywo i zatańczyć do ich muzyki!

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprasza na potańcówkę z Kapelą Czerniakowską.

9 września o 19.00 w parku przy ul. Mickiewicza.

Koniecznie!

Setki mieszkańców miały okazję wziąć udział w niecodziennej wystawie plac malarskich. Na olkuskim rynku swoje obrazy zaprezentowała znana olkuska malarka Irena Kiełtyka. Tematem przewodnim była olkuska Bazylika Mniejsza pw. Andrzeja Apostoła, ale wśród dorobku artystki znaleźć można było również martwe natury i hiperrealistyczne obrazy o przeróżnej tematyce.

15 i 16 września Olkusz po raz kolejny dołączy do obchodzonych w całej Polsce Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku hasłem przewodnim jest „Niepodległa dla wszystkich” i zgodnie z duchem tego hasła Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wraz z partnerami zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w zaplanowanych wydarzeniach.

W związku z utrudnieniami w ruchu wynikającymi z trwającej przebudowy drogi powiatowej 1090K przebiegającej przez miejscowości Troks-Braciejówka, burmistrz Roman Piaśnik zwrócił się do starosty Pawła Piasnego z prośbą, aby starosta podjął niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu i przejścia dzieci do szkoły w Braciejówce.

Burmistrz dokłada wszelkich starań, by zapewnić dzieciom bezpieczną drogę do szkoły, jednak - by autobusy komunikacji miejskiej (lub zapewnione przez burmistrza autobusy zastępcze) mogły w tym rejonie realizować kursy, niezbędna jest współpraca wykonawcy przebudowy drogi powiatowej.

Korespondencję publikujemy z uwagi na fakt, że w przestrzeni publicznej pojawiają się opinie wprowadzające mieszkańców w błąd co do jednostki odpowiedzialnej za właściwy nadzór nad trwającą przebudową drogi.

pismo 1

pismo 1

Uczniowie w tym roku cieszyli się z przedłużonych wakacji. Nietypowo, bo 3 września, przekroczyli oni szkolne progi. Wielu uczniów z ciekawością przyglądało się odnowionym salom i nowemu wyposażeniu, bowiem olkuskie szkoły systematycznie podnoszą jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych. Oficjalne obchody pierwszego dnia szkoły w tym roku obchodzone były w Braciejówce. Rodzice dzieci z tej miejscowości świętowali utworzenie dodatkowego oddziału przedszkolnego.

Czy talent i umiłowanie sztuki przechodzą z pokolenia na pokolenie? Wystawa rodziny Jakubasów w MOK-Centrum Kultury - Pejzaż rodzinny - udowadnia, że tak.

8 września pawilon wystawienniczy przy ul. Szpitalnej gościł troje artystów: Stanisława Jakubasa, jego córki Alicję Jakubas i Natalię Jakubas-Breksę oraz tłum miłośników sztuki.

Już po raz trzeci na ulicach Olkusza spróbują swoich sił wielbiciele biegów ulicznych. III Srebrna Dziesiątka i III Memoriał im. Kazimierza Chechelskiego odbędą się w sobotę 15 września pod hasłem „W 100-lecie Niepodległości”. Zapisy trwają do 9 września. Organizatorami imprezy są KS Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Uroczystą Mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony rozpoczęły się tegoroczne dożynki, których gospodarzami były sołectwa Osiek oraz Zimnodół. Liczne atrakcje oraz koncerty sprawiły, że na boisko do Osieka przybył prawdziwy tłum mieszkańców i gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika, sołtysów i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Warszawski fason i szyk, cwaniacki humor… To jedyna w swoim rodzaju, powszechnie znana i lubiana Kapela Czerniakowska. I to w Olkuszu! Takiej imprezy dawno nie było.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaproponowała wszystkim dzieciom spędzającym lato w mieście wyjątkową formę spędzania wakacji. Patronat honorowy nad projektem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

W lipcu dzieci od 10 do 13 lat wzięły udział w INTERAKTYWNYCH WTORKACH – zajęciach prowadzonych w Mediatece.

W sobotnie południe 1 września w olkuskim Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” odbyła się uroczystość upamiętnienia 79. rocznicy ataku III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Swą pamięć o bohaterach wojny zgromadzeni uczcili minutą ciszy oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Delegacji władz miejskich przewodniczyli burmistrz Roman Piaśnik i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk.,