Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Porządek obrad XVI sesji Rady Miejskiej w Olkuszu w dniu 26 kwietnia 2016 roku o godzinie 15.30.

Przez tydzień w Olkuszu gościć będą uczniowie z partnerskiego miasta Schwalbach. W programie wizyty niemieckich gości w naszym mieście nie mogło zabraknąć odwiedzin w olkuskim magistracie i spotkania z burmistrzem, Romanem Piaśnikiem. Młodzież zwiedziła nasze miasto oraz poznała malownicze i interesujące zakątki regionu – zamki w Ogrodzieńcu i Rabsztynie, Kraków, Zakopane, Katowice i inne. Zarówno dla młodzieży niemieckiej, jak i polskiej, wspólne spotkania są okazją do lepszego poznania się, wspólnej nauki i zabawy.

W miniony wtorek gościł w Olkuszu red. Jan Stępień, twórca i redaktor prowadzący cykliczną audycję „Pejzaże regionalne” w Radio Kraków. Nie jest to pierwsza radiowa wizyta redaktora Jana Stępnia w Srebrnym Mieście.

Przeszło tysiąc osób odwiedziło w miniony weekend zamek Rabsztyn, gdzie odbyło się Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016. Wśród zwiedzających i uczestników promocyjnych wydarzeń byli mieszkańcy i goście spoza naszego regionu.

Olkuska Grupa Turystyczna Amonit zaprasza miłośników rodzinnych wycieczek na „Wiosenną Wędrówkę z Amonitem”, która odbędzie się 24 kwietnia 2016. Zbiórka o godzinie 10.00 przy remizie w Będkowicach. Tym razem proponujemy Państwu Dolinę Będkowską, gdzie zobaczymy m.in.: Wodospad Szum, Czarcie Wrota, Bramę Będkowską, sławną Sokolicę, a także … Dupę Słonia. Trasa dla każdego, także dla rodzin z dziećmi.

Udział w imprezie bezpłatny.

Znamy już projekt łańcucha, który zgodnie z wolą radnych, będzie niebawem stanowił insygnium władzy burmistrza Olkusza. Wprowadzenie symbolicznego łańcucha zostało zaproponowane i jednogłośnie uchwalone przez Radę Miejską w ubiegłym roku przy okazji zmiany statutu Miasta i Gminy Olkusz.

Cztery atrakcje Gminy Olkusz posiadają już własne znaczki turystyczne. Podobne znaczki mają największe europejskie zabytki, a oferta jest ciągle poszerzana o kolejne kraje oraz kontynenty. Ich prezentacja oraz przekazanie Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi odbyło się w czasie konferencji inaugurującej sezon turystyczny. Zgromadzeni w Centrum Kultury dyrektorzy jednostek organizacyjnych, szkół, przedstawiciele stowarzyszeń oraz przewodnicy zostali zapoznani z ideą samych znaczków turystycznych oraz podsumowaniem działań promujących walory turystyczne Gminy Olkusz. Moc turystycznych atrakcji dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych zaplanowano natomiast na najbliższy weekend.

Informacja Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie o względach bezpieczeństwa w związku z próbami wyłudzania pieniędzy za pobranie wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus

Wysoka cena oraz niska jakość wody – te dwa zarzuty pod adresem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji powtarzane są przez mieszkańców najczęściej. Problem dotyczy nie tylko Gminy Olkusz, ale także pozostałych gmin, będących udziałowcami w PWiK Sp. z o.o.: Klucz, Bolesławia oraz Bukowna. Dlatego olkuscy samorządowcy chcą wystąpić z inicjatywą włączenia pozostałych rad gmin w aktywną dyskusję o problemach związanych z wodą.

Przedstawione przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prognozy opłat za wodę i ścieki na 2017 rok zakładają kolejną podwyżkę cen wody i ścieków. Burmistrz Roman Piaśnik zobowiązał olkuskie Wodociągi  do przedstawienia prognozy z większym wyprzedzeniem, niż to miało miejsce w poprzednich latach. Zdaniem włodarza, sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga zdecydowanych działań już teraz, a nie w drugiej połowie roku.

znicz

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Mieczysława Karwińskiego - żołnierza Armii Krajowej, znanego olkuskiego społecznika i laureata nagrody Cordis Nobilis. Bliskim składamy wyrazy współczucia.

 

 

Znamy już wyniki konkursu na dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Pięcioosobowa komisja oceniła 14 zgłoszeń, spośród których jednomyślnie najlepiej oceniona została kandydatura Beaty Soboń. Nowa dyrektor doskonale zna lokalne środowisko artystyczne, bowiem związana jest z nim od 1992 roku. Współtworzyła również struktury Miejskiego Ośrodka Kultury – najpierw jako instruktor plastyki, a od 21 lat jako kierownik działu artystycznego.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” pozostaje nadal bez przewodniczącego zarządu. W czasie obrad członków zgromadzenia związku (organu nadzorującego pracę zarządu) punkt dotyczący wyboru nowego przewodniczącego – wbrew stanowisku Gminy Olkusz – został wycofany większością głosów przedstawicieli pozostałych gmin.

Każdego roku olkuszanie oddają cześć 96 ofiarom katastrofy samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. W Olkuszu w sposób szczególny przywoływana jest pamięć związanego z miastem kapitana Arkadiusza Protasiuka, pilota prezydenckiego samolotu. Miejscem symbolicznym jest pomnik Pamięci Olkuskich Pilotów i to właśnie tam w imieniu wszystkich mieszkańców kwiaty złożyli burmistrzowie Roman Piaśnik i Bożena Krok, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk, kombatanci, zarząd Osiedla Słowiki oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9.