Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Organizatorzy wydarzeń i spotkań technologicznych, a także przedsięwzięć w branży kreatywnej już od 2 stycznia 2020 roku mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z budżetu województwa, w ramach ósmej edycji programu „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”.

W pierwszą niedzielę stycznia, w Programie 1 TVP, został zaprezentowany kolejny odcinek popularnego programu „Zakochaj się w Polsce”. Tym razem był on w całości poświęcony Olkuszowi. Z całą pewnością przyczyni się do popularyzacji Srebrnego Miasta i jego atrakcji.

Mijający 2019 rok był szczególny. Obchodziliśmy bowiem 720-lecie Olkusza. W 1299 roku "Henricus, civis de Ilkusz", czyli Henryk mieszczanin olkuski, otrzymał prawo do założenia wsi Zimnodół. Ponieważ nie znamy daty nadania praw miejskich, a do naszych czasów nie zachował się dokument lokacyjny, tę datę przyjęto za pierwszy zapis o Olkuszu, jako mieście. Poza tym, w mijającym 2019 roku sporo się działo. Uczestniczyliśmy w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie odbywały się w naszym mieście, pomagaliśmy potrzebującym, cieszyliśmy się z kolejnych inwestycji, dzięki którym zmienia się oblicze naszego miasta i gminy. Przedstawiamy Państwu nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.

Od 1 stycznia 2020 roku parking, znajdujący się obok Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, objęty zostanie strefą płatnego parkowania. Jest to próba rozwiązania przez władze miejskie problemu niewystarczającej liczby miejsc parkingowych w centrum miasta. Od nowego roku kierowcy będą mieli wybór – zaparkować bezpłatnie do 90 minut na rynku, lub dłużej – za odpłatnością – w obrębie strefy. Płatny parking w dalszym ciągu będzie obowiązywał przy ul. Fr. Nullo.

Ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania na rozbudowę budynku OSP wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Gorenicach otrzymała Gmina Olkusz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt Gminy Olkusz znalazł się na pierwszym miejscu, zyskując najwyższą ocenę spośród wszystkich, które otrzymały dofinansowanie. Wartość wszystkich zaplanowanych prac to ponad 3,6 miliona złotych.

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt „Kierunek Kariera”. Dzięki niemu uczestnik wybranego przez siebie szkolenia lub kursu ma opłacone do 87% jego kosztów. Sam płaci więc tylko niewielką część ceny.

Na przedświątecznej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu został uchwalony budżet Miasta i Gminy Olkusz na 2020 rok. W przedstawionym projekcie rekordowo wysoką wartość osiągnęły wydatki majątkowe – ponad 40 milionów złotych. Ma to związek z realizacją projektów, na które magistrat uzyskał dofinansowanie.

Punktualnie o godzinie 24:00 w sylwestrową noc w całej Polsce niebo rozświetliły fajerwerki, wystrzeliły korki od szampana oraz zaczęły płynąć życzenia. Nie inaczej było na olkuskim rynku, gdzie od godziny 19:00 trwała zabawa na lodowisku. Do ruchu zagrzewał profesjonalny dj, a wstęp był całkowicie bezpłatny. Wiele osób skorzystało z tej okazji.

Olkusz bierze udział w ogólnopolskim konkursie „Świeć się z Energą” na najładniejszą, świąteczną iluminację miasta. O tym, które z miast wygra etap wojewódzki, zadecydują głosy internautów. Dlatego zachęcamy do oddawania swoich głosów na nasze miasto. Głosowanie trwa do 2 stycznia. Można głosować raz dziennie.

Blisko 30 kamer zostało zamontowanych w Olkuszu w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Srebrnego Miasta. Zdecydowana większość, bo 21 urządzeń, zainstalowano na zlecenie władz miasta na Pakusce oraz osiedlu Młodych, przy rewitalizowanej Dolince. Pozostałe kamery uzupełniły system w obrębie rynku. Koszt prac to 200 tysięcy złotych, a, jak zapowiadają władze miasta, to nie koniec rozbudowy sieci miejskiego monitoringu.

6 stycznia 2020 ulicami Olkusza przejdzie Orszak Trzech Króli, którego celem jest promowanie wśród mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz tradycji Święta Trzech Króli oraz zachęcanie do wspólnego, rodzinnego przeżywania tego święta. Odtwarzaniu wydarzeń sprzed ponad 2000 lat będzie towarzyszyło śpiewanie kolęd. W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału.

Sylwester na olkuskim lodowisku stał się nową olkuską tradycją, przyciągając wielbicieli nietuzinkowych sposobów na powitanie Nowego Roku. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji wziąć udziału w tym wydarzeniu, mają szansę nadrobić zaległości. Sylwester na lodowisku rozpocznie się o godzinie 19:00 występem łyżwiarzy. Impreza odbędzie się pod patronatem burmistrza Olkusza Romana Piaśnika. Wstęp i wypożyczenie łyżew za darmo!