Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Zakończył się tegoroczny cykl bezpłatnych „Olkuskich Spacerów Historycznych 2019” zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami. Łącznie w piętnastu bezpłatnych, tematycznych spacerach wzięło udział przeszło czterysta osób.

Każdego roku ostatnia sesja Rady Miejskiej w Olkuszu staje się okazją do uroczystego uhonorowania najzdolniejszych uczniów z terenu gminy Olkusz, którzy – w uznaniu osiągnięć w nauce oraz sporcie – otrzymują stypendium burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Kandydatów mogli zgłaszać dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rady rodziców, instytucje kulturalne, oświatowe i sportowe oraz rodzice i opiekunowie uczniów.

Olkuska Grupa Teatralna Glutaminian Sodu, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, zdobyła II miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Amatorskich.

Ciepła jesień sprawiła, że znacznie posunęły się, prowadzone od trzech miesięcy, prace przy odgruzowaniu części piwnic renesansowego pałacu w Rabsztynie. Prace poprzedzane badaniami archeologicznymi przyniosły sporo ciekawych odkryć. Inwestycja jest realizowana przez władze Olkusza w ramach projektu „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego”. W odgruzowywanych obecnie pałacowych piwnicach powstanie podziemny pawilon do obsługi ruchu turystycznego. Zostanie także zagospodarowany teren wewnątrz i na zewnątrz pałacowych murów.

Przed budynkiem olkuskiej Biblioteki można oglądać nową wystawę plenerową:

Łukasz Rychlewski, dotychczasowy naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi, od 1 stycznia obejmie stanowisko zastępcy burmistrza ds. społecznych. Zastąpi – odchodzącą na emeryturę – Bożenę Krok, która swoje obowiązki pełniła od lipca 2015 roku.

Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej

Zgodnie z planem – punktualnie o godzinie 16:00 w niedzielę 1 grudnia – nastąpiło wielkie otwarcie lodowiska, które ponownie stanęło na olkuskim rynku. Dokonał go burmistrz Roman Piaśnik, częstując potem najmłodszych amatorów łyżew słodką niespodzianką. Srebrna Tafla czynna jest codziennie w godzinach 9:00-21:00. Serdecznie zapraszamy!

Bądź ECO - przesiądź się na transport miejski!

Wkrótce sylwester, zatem warto zaopatrzyć się w kalendarze na 2020 rok. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przygotował serię kalendarzy promujących „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” – najnowszą atrakcję naszego miasta. Zawisną one w instytucjach publicznych, firmach oraz domach prywatnych.

Kilkaset beczek z nieznanymi i potencjalnie niebezpiecznymi cieczami na początku roku ujawniła Policja na terenie jednej z hal, należących do zakładu OFNE Emalia SA. Mimo trwającego wiele miesięcy śledztwa i przeprowadzonych policyjnych zatrzymań, chemikalia nadal składowane są przy al. 1000-lecia, a służby mają trudności ze wskazaniem osób odpowiedzialnych.

Prawdziwe tłumy mieszkańców oraz gości Srebrnego Grodu w niedzielę 15 grudnia wzięły udział w spotkaniu wigilijnym, które burmistrz Roman Piaśnik zorganizował na olkuskim rynku. Zgromadzeni chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych w tym dniu, wspólnie śpiewali kolędy oraz dzielili się opłatkiem, składając sobie bożonarodzeniowe życzenia.

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Wolontariusz Roku 2019” było kulminacyjnym momentem XII Targów Wolontariatu, jakie odbywały się 5 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury. W imieniu burmistrza Romana Piaśnika gratulacje i podziękowania zwycięzcom konkursu i wszystkim wolontariuszom złożyła pani Bożena Krok, zastępca burmistrza ds. Społecznych.

Działająca na Ziemi Olkuskiej firma Interkonekt S.C. - operator sieci światłowodowej FIBER – jako jedyna firma w Polsce została nagrodzona prestiżową nagrodą Tele.Odpowiedzialni Roku 2019. Została ona przyznana za działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu przez Stowarzyszenie e-Południe, które zrzesza małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych z całego kraju.