Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Dokładnie 77  lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza.  Aby oddać  im hołd, 13 czerwca odbędzie się Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza polowa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

17 maja, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzeów, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował Noc Muzeów.

ARiMR: składanie wniosków o dopłaty przedłużone do końca maja

W Małopolsce brakuje jeszcze 28 tys. wniosków

 

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW 2014-2020 za rok 2019.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 31 maja 2019 r.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym,  ARiMR przyjmuje wnioski za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Co roku w Małopolsce o dopłaty ubiega się ponad 117 tys. rolników. Do 10 maja, wraz z oświadczeniami, do Agencji wpłynęło blisko 89 tys. formularzy.   

8 maja 1945 roku o godzinie 22:43 czasu środkowoeuropejskiego, a 0:43 czasu moskiewskiego podpisany został akt w sprawie bezwarunkowej kapitulacji Niemiec nazistowskich. W 74. rocznicę tych wydarzeń pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Olkuszu zostały złożone symboliczne kwiaty.

Szanowni Państwo,

pragnę stanowczo zdementować wszelkie informacje dotyczące rzekomej likwidacji galerii sztuki, która znajduje się przy ulicy Szpitalnej w Olkuszu. Planowana w najbliższym czasie zmiana struktury organizacyjnej olkuskich instytucji kultury nie wpłynie negatywnie na ofertę Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. Wręcz przeciwnie – jej działalność zostanie utrzymana oraz rozwijana w ramach struktur Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

W przyszłym roku zakończona zostanie – warta blisko 20 mln złotych – rewitalizacja Kwartału Królewskiego: dawnego starostwa oraz podziemi olkuskiego ratusza. W ramach tego przedsięwzięcia Olkusz zyska nie tylko nową ekspozycję muzealną, ale również reprezentacyjne obiekty, które znacznie podniosą jakość naszej oferty kulturalnej oraz turystycznej.

Ta historyczna inwestycja oznacza nowe wyzwania, dlatego już teraz należy zadbać, by Olkusz był przygotowany na to, aby efektywnie zarządzać tak dużym potencjałem, w skład którego wejdą: nowoutworzone multimedialne muzeum w podziemiach ratusza, odrestaurowany budynek dawnego starostwa, istniejące już muzea – afrykanistyczne i Wołkowskiego, kolekcja minerałów, kino, czy rozbudowany w najbliższym czasie zamek w Rabsztynie.

Pora spojrzeć na olkuską ofertę kulturalną z szerszej perspektywy. Podkreślić jej istniejące atuty, rozwinąć potencjał, zacząć koordynować działania, by nasze najcenniejsze wartości stanowiły wizytówkę Olkusza i wszystkich mieszkańców. Temu służyć ma inicjatywa włączenia działalności obecnej Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu w strukturę Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Reorganizacja struktury zarządzającej pozwoli wykorzystać – znacznie większe – możliwości kadrowe, lokalowe i finansowe Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu do kontynuacji działalności galerii sztuki, a wręcz szerszego jej upowszechnienia. Galeria pozostanie w tym samym miejscu, dzięki czemu zachowa swój charakter. Otworzą się natomiast nowe możliwości: organizacji inicjatyw na terenach dotychczas niedostępnych, takich jak dziedziniec Centrum Kultury, czy dawne starostwo. Pracę zachowają obecnie zatrudnieni w GSW BWA fachowcy, których doświadczenie jest nieocenione dla środowiska artystycznego.

Ostatecznie powinno liczyć się to, by oferta galerii była coraz lepsza. Odwiedzający galerię doceniają wartościową inicjatywę: wystawę czy koncert, a nie formalną strukturę jej organizacji. Również dotacje, np. z Urzędu Marszałkowskiego, przyznawane są na konkretne przedsięwzięcia, bez względu na to, która instytucja występuje w roli organizatora.

Dlatego uspokajam wszystkich zatroskanych losami olkuskiej galerii - jej działalność będzie kontynuowana i rozwijana. Odbiorców treści obecnej GSW BWA w Olkuszu zapewniam, że kieruje nami dążenie do rozwoju oferty kulturalnej i turystycznej Olkusza. Przed nami nowe wyzwania – będziemy na nie gotowi.

 

Z wyrazami szacunku                      

 

Roman Piaśnik                          

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz             

11 maja na olkuskim Rynku odbył się Festyn Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO „Dni Europy”. Olkuszanie świętowali 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

29 kwietnia w olkuskim magistracie odbyło się bardzo uroczyste spotkanie – wręczenie medali za zasługi dla obronności kraju. Honory te przyznawane są przez ministra obrony narodowej tym osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Pod koniec kwietnia otrzymali je ci rodzice, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy.

W ostatni weekend maja na olkuskim rynku odbędzie się Święto Srebra – Dni Olkusza 2019. W programie przewidziano moc atrakcji, a gwiazdami tegorocznych Dni Olkusza będą: zespół PECTUS, Blue Café oraz Kuba Molęda. Wśród atrakcji towarzyszących znalazły się m.in. występy lokalnych artystów, korowód ulicami miasta, jarmark produktów rękodzielniczych i lokalnych oraz silent party.

Szanowny Przedsiębiorco!

Jako Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” zajmujemy się rozwojem obszarów wiejskich. Nasz obszar działania to gminy: Wolbrom, Trzyciąż, Klucze, Bolesław, Bukowno, Olkusz
(z wyłączeniem miasta Olkusz) oraz gmina Krzeszowice. Działania, które realizujemy w związku
z Państwa funkcjonowaniem to operacje z zakresu rozwoju przedsiębiorczości polegające na dofinansowaniu przedsiębiorstw.

W sobotę 4 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę bitwy pod Krzykawką i śmierci płk. Francesco Nullo. Obchody rozpoczęły się w Olkuszu na Starym Cmentarzu oraz były kontynuowane w Krzykawie. Gościem honorowym był JE Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce.

Loga

W dniu 01.06.2019 r. na Rynku w Olkuszu planowany jest piknik ekologiczny. Tematyka pikniku związana jest z ochroną powietrza oraz niską emisji.

Jeżeli Państwa firma chciałaby zaprezentować swoje wysokoefektywne, ekologiczne piece na tym wydarzeniu, serdecznie zapraszam. Służymy powierzchnią na placu Rynku w Olkuszu, gdzie mogłyby być zaprezentowane kotły.

W przypadku zainteresowania w/w zaproszeniem proszę o kontakt najpóźniej do dnia 20.05.2019 r. z Panią Kingą Grela – Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu tel.032 6260176, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Masz pomysł na wydarzenie, które spodoba się mieszkańcom Twojego powiatu? Widzisz, że potrzebna jest jakaś inwestycja albo inicjatywa, która pomoże rozwiązać społeczny problem? Chcesz, żeby w Twojej okolicy było ciekawiej lub po prostu – piękniej? Dobrze się składa – już 27 maja rusza składanie zadań do 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Swój pomysł może zgłosić każdy mieszkaniec województwa, który skończył 16 lat. Na wypełnione formularze urząd marszałkowski województwa małopolskiego czeka do 17 czerwca.

Jeśli skończyłeś 30. roku życia, szukasz pracy, jesteś osobą niepracującą masz szansę na znalezienie wymarzonego zajęcia. Ruszył bowiem nabór do nowego projektu „Kierunek PRACA!”, stanowiącego wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.