Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

 

W terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r., na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny PSR 2020. Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy.

Mieszkańców oraz przedsiębiorców, których lokale zlokalizowane są przy ul. Henryka Sienkiewicza w Olkuszu, z pewnością ucieszył koniec prac związanych z przebudową tej drogi. Inwestycja, której finał nastąpił z końcem maja, kosztowała blisko 1 mln złotych, a na jej realizację Gmina Olkusz pozyskała 50% dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dla rolników młodszych i starszych; z większymi i mniejszymi gospodarstwami; na inwestycje w rozwój lub podniesienie po klęskach i zabezpieczenie przed kolejnymi; na nawadnianie i zalesianie; dla tych, co indywidualnie i tych co wolą grupą - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje teraz różnorakie możliwości skorzystania z rolniczych funduszy. 

Powstał kolejny film z cyklu „Olkuskie historie” realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

„Zasmakuj w Bibliotece” - pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w obchody którego włączyła się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. 

„Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” zakwalifikował się do finału prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Dzisiaj mija dokładnie 30 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych, jakie odbyły się 27 maja 1990 roku.

Pani Irena Karczewska z Olkusza 13 maja obchodziła swoje setne urodziny. Niestety, z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, solenizantki osobiście nie mogli odwiedzić przedstawiciele Gminy. Przygotowany specjalnie na tę okoliczność list gratulacyjny oraz bukiet kwiatów z życzeniami od władz miasta przekaże jednak córka Pani Ireny, wieloletnia pracownica Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Projekt „Zdalna szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”

Wartość projektu: 103 850,00 zł

Kwota dofinansowania: 103 850,00 zł

Okres wiosenny co roku mobilizuje mieszkańców do wykonywania bieżących remontów oraz porządków. Niestety nadal zdarza się, że duża część powstających w tym czasie odpadów nie trafia do miejsc do tego przeznaczonych. Szczególnie widać to na osiedlach, gdzie zarządcy mają obowiązek usuwania odpadów gromadzonych niezgodnie z przepisami. W zdecydowanej większości radzą sobie z tym problemem na bieżąco. Z jednym wyjątkiem – Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która od dłuższego czasu nie potrafiła usunąć odpadów zalegających w pobliżu wiat. Dopiero stanowcze działania burmistrza Romana Piaśnika przyniosły efekt – odpady zostały w zdecydowanej większości uprzątnięte.

8 maja 2020 r., podczas spotkania on-line zorganizowanego przez Krakowski Park Technologiczny, został oficjalnie zainaugurowany projekt „Standardy obsługi inwestora w Małopolsce”. Jego celem jest podniesienie jakości świadczonych usług na rzecz przedsiębiorców zainteresowanych działalnością na terenie naszej gminy.

Jak prowadzić odpowiedzialną gospodarkę odpadami -  Zasady selekcji

Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z racji na stan pandemii, nie możemy tego dnia świętować wspólnie. Ale to nie znaczy, że o Nim nie pamiętamy.