Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Mieszkańcy odwiedzający kino Zbyszek oraz korzystający z bogatej oferty Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z pewnością zauważyli, jak bardzo zmienił się plac przy ulicy Nullo w Olkuszu. Zakończona rewitalizacja tego terenu była jednym z punktów większego projektu o wartości blisko 3 milionów złotych.

Jeśli ktoś chce poznać historię mieszkańców Olkusza, którzy zasłużyli się w dziele odzyskania niepodległości oraz związanych z nimi miejsc, powinien wybrać się na spacer historyczny „Śladami Niepodległości”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 10 listopada. Uczestników spaceru zapraszamy o godz. 10.00 do Punktu Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8), gdzie rozpocznie się spacer historyczny śladami dawnych fotografii i miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu. Wszyscy uczestnicy spaceru otrzymają bezpłatnie okolicznościowe ulotki, w których opisane są wydarzenia lat 1914-18 w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. 

Loga

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

oraz URZĄD MIASTA I GMINY W OLKUSZU

ZAPRASZAJĄ

 mieszkańców Gminy Olkusz
 na konsultacje z tematyki pozyskiwania dotacji
z Funduszy Europejskich

termin dyżuru:

9 listopada 2018 roku (piątek)

godz. 11.30-14.00

miejsce:

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Rynek 1,

Pokój nr 101 – mała sala konferencyjna

 

 

 

Zapraszamy osoby oraz instytucje zainteresowane:

- preferencyjnymi pożyczkami na otwarcie i rozwój działalności gospodarczej,

- dotacjami na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej,

- pozostałymi możliwościami wsparcia z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020.

Konsultacje z tematyki pozyskiwania dotacji  z Funduszy Europejskich

25 października w olkuskim MOK w ramach Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku odbyła się uroczystość 50-lecia działalności artystycznej Zenona Krukowieckiego, solisty i konferansjera zespołów Słowianki i Prasłowianki.

4 listopada 2018 roku odbyła się druga tura wyborów na burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Największe zaufanie wyborców uzyskał - ponownie ubiegający się o ten urząd - Roman Piaśnik, który uzyskał 11 731 głosów. Jego konkurent - Łukasz Kmita - zdobył 8 519 głosów.

Mobilna Akademia Młodych Orłów, będąca innowatorskim przedsięwzięciem Polskiego Związku Piłki Nożnej, wzorem innych miejscowości dotarła także do Olkusza. W Srebrnym Mieście trwa jej druga edycja. W futbolowych zajęciach prowadzonych w dwóch grupach wiekowych, udział bierze łącznie 34 zawodników z różnych klubów.

W Gminie Olkusz realizowanych jest obecnie pięć projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Obejmują one łącznie 15 zadań, które odmienią wiele części Srebrnego Miasta. Największymi z nich są generalna modernizacja stadionu na Czarnej Górze oraz Dolinki na Osiedlu Młodych. Ich wartość to ponad 26 milionów złotych, z czego 17,5 miliona pochodzi z dofinansowania.

28 października Grupa Teatralna Glutaminian Sodu, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, uroczyście obchodziła swoje 10-lecie.

Pół roku temu rozpoczęły się prace ratujące jeden z najciekawszych zabytków w Gminie Olkusz – znajdujące się w Rynku relikty średniowiecznej murowanej zabudowy i XIX-wiecznego budynku dawnego starostwa. Tempo prac nie zwalnia, a oczom mieszkańców z dnia na dzień ukazuje się coraz piękniejszy budynek. Roboty prowadzone są jednocześnie w piwnicach, na dachu dziedzińcu. W okresie letnim wykonywane były prace na zewnątrz, a  jesienią i zimą będą prowadzone roboty przede wszystkim w jego wnętrzach. Elewacja od strony dziedzińca będzie wykonana po wylaniu płyty betonowej ochraniającej architektoniczne skarby ukryte w ziemi, czyli średniowieczne piwnice. Trwa również adaptacja podziemi olkuskiego ratusza, gdzie ma powstać podziemna trasa turystyczna. W pełnej krasie obydwa obiekty zobaczymy w 2020 roku.

Niespotykana jak na tę porę roku pogoda sprawia, że myśli o zimowych atrakcjach nie zaprzątają jeszcze mieszkańców gminy Olkusz. Inaczej jest jednak w magistracie, gdzie właśnie został rozstrzygnięty przetarg na organizację lodowiska w centrum Srebrnego Miasta. Jest to już zatem pewne – od 1 grudnia w sercu Olkusza ponownie stanie Srebrna Tafla, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy oraz goście.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp. Małgorzaty Węgrzyn

wieloletniej Wójt Gminy Klucze,
przewodniczącej Rady Powiatu Olkuskiego.

Rodzinie i bliskim składamy szczere wyrazy współczucia.

 

Przewodniczący

Rady Miejskiej

Jan Kucharzyk

Burmistrz

Miasta i Gminy Olkusz

Roman Piaśnik

Małgorzata Węgrzyn

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik informuje o zmianie organizacji ruchu w dniach od 31.10.2018 r. do 4.11.2018 r., mającej na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

Od środy 31 października od godziny 12:00 do niedzieli 4 listopada do godziny 24:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych.

Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest poniżej:

MAPA ORGANIZACJI RUCHU (PDF)