Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

11 października działający przy Miejskim Ośrodku Kultury Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku otworzył swoje podwoje po wakacjach. Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 rozpoczęła się Gaudeamus odśpiewanym uroczycie przez chór OUTW pod dyrekcją Mirosławy Nadymus.

Studentów serdecznie powitali Dyrektor MOK Beata Soboń oraz Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

8 października rozpoczęły się XIX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Patronat sprawowali: Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Starosta Olkuski Paweł Piasny oraz Biskup Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

OGŁOSZENIE

Nabór do Dziennego Domu „Senior+” w Olkuszu

 

Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, informuje, że Ośrodek Pomocy Społecznej, we współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, prowadzi nabór uczestników do Dziennego Domu „Senior+” w Olkuszu przy ul. Żuradzkiej 16.

W imieniu Komendy Hufca Olkusz zapraszamy na premierę wyjątkowego filmu "Dzieje olkuskiego harcerstwa 1915-1960", która odbędzie się 17 października 16:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu przy ul. Nullo 29.

Pomysł powstania filmu zrodził się w 2015 roku kiedy olkuskie harcerstwo obchodziło swoje 100- lecie. Zaproszenia na tą wyjątkową dla nas premierę czekać będą w teczkach hufców w Chorągwi, jednak mamy nadzieje że już teraz druhowieństwo zapisze tę datę w swoich kalendarzach.

W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans

warsztat teatru dokumentalnego

 

„W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans” to autorski warsztat teatru dokumentalnego skierowany do grupy wielopokoleniowej (młodzież od 12 lat, dorośli, seniorzy). Projekt dedykowany jest mieszkańcom Olkusza i okolic. Zajęcia warsztatowe zostaną podzielone na trzy bloki tematyczne i odbędą się w dwa weekendy grudniowe. Udział jest bezpłatny.

Sporą wiedzą musieli się wykazać uczestnicy konkursu „Niepodległość wśród nas” zorganizowanego dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W konkursie, który odbył się w czwartek 11 października wzięły udział drużyny z siedmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Olkusz.

Ponad 2 miliony złotych dofinansowania otrzymała Gmina Olkusz na dalsze prace w obrębie zamku w Rabsztynie. W ramach zadań przewidziano stabilizację i zabezpieczenie ostańca wapiennego pod zamkiem górnym, zabezpieczenie i naprawę muru, wykonanie podziemnego pawilonu i strefy rekreacyjnej ze sceną, nawierzchni i zielonych tarasów. Niewątpliwą atrakcją będzie również kawiarnia, z której będą mogli skorzystać wszyscy odwiedzający zamek. Całość prac szacowana jest na 4 miliony złotych, a pierwsze efekty będą widoczne już w przyszłym roku.

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt „Kierunek Kariera”. Dzięki niemu uczestnik wybranego przez siebie szkolenia lub kursu ma opłacone do 87% jego kosztów. Sam płaci więc tylko niewielką część ceny.

W 2018 świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku ze zbliżającą się datą 11 listopada - jedną z najważniejszych w naszej historii – Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do współtworzenia wyjątkowego wydarzenia, które w bezprecedensowy sposób zachęci Polaków do wspólnego i radosnego świętowania.

Zainteresowani mogą już składać wnioski – propozycje kandydatów do XVIII edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Olkuska Nagroda Artystyczna ustanowiona Uchwałą Rady Miejskiej w Olkuszu, przyznawana jest twórcom i animatorom kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda wręczana jest corocznie przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i służy popularyzacji osiągnięć olkuskich twórców wśród mieszkańców Olkusza i regionu.

Nowy lekki pojazd rozpoznawczo-ratowniczy Opel Movano zasilił w ubiegły weekend druhów z Osieka. Samochód, wart 135 tys. złotych, został zakupiony ze środków Gminy Olkusz, OSP Osiek oraz Województwa Małopolskiego w ramach programu Bezpieczna Małopolska. W czasie uroczystego apelu burmistrz Roman Piaśnik został odznaczony medalem „Zasłużony dla pożarnictwa Ziemi Olkuskiej” oraz z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zapraszamy na Spotkanie konsultacyjne dla osób zainteresowanych złożeniem wniosku na wsparcie do rozpoczęcia działalności pozarolniczej

5 października świętowaliśmy wyjątkowy jubileusz – 100-lecie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Przybyli liczni goście, w tym przedstawiciele władz miejskich i duchowieństwa.

Zebranych powitała Dyrektor MOK Beata Soboń. Przypomniała historię orkiestry, która gra dla nas od stu lat, dodając splendoru uroczystościom miejskim, powiatowym czy kościelnym. Początkowo jako Orkiestra Dęta Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, a od blisko 20 lat jako Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta podlegająca organizacyjnie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu.

Piąta edycja „Warsztatów Turystyczno – Krajoznawczych” organizowanych przez Olkuską Grupę Turystyczną AMONIT za nami. W tym roku w trakcie warsztatów olkuszanie zwiedzali Ziemię Tarnowską: Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim oraz Tarnów.  Wycieczka została zorganizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, w ramach konkursu dla organizacji  pozarządowych z zakresy działań upowszechniających turystykę.