Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Kto zdoła pojąć ów fenomen rokrocznie obserwowany wczesną wiosną w „Srebrnym mieście”? Może kiedyś jakiś wybitny socjolog wyjaśni co powoduje jego mieszkańcami, którzy cztery godziny spędzają w jednym zaciemnionym miejscu, większość tego czasu wypatrując podejrzanie zachowujących się na prostokątnym podeście osobników. I to nocą, kiedy powinno się spać. Na dodatek, chcąc poddać się owej ascezie muszą odpowiednio wcześniej zapolować na znikające jak świeże pieczywo bilety. Pewnie warto, skoro potem znakomicie się bawią. Siódma edycja Olkuskiej Nocy Teatru odbyła się w piątek 18 marca 2016 r., oczywiście w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu.

Zbliżają się święta Wielkanocy – spędźmy ten czas wspólnie! Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza Mieszkańców na spotkanie przedświąteczne ze święceniem pokarmów. Odbędzie się ono w Wielką Sobotę o godz. 11:00 na olkuskim rynku. W programie, oprócz tradycyjnego święcenia pokarmów, poczęstunek świątecznymi potrawami, prezentacja dekoracji wielkanocnych oraz akcja plastyczna. Serdecznie zapraszamy!

Bardzo Udane Mistrzostwa Polski OYAMA PFK w Kata w Olkuszu - Olkuszanie zdobyli 10 medali! 1-złoty, 6-srebrnych i 3-brązowe

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34, zaprasza 18 marca, o godz. 18.00, na wernisaż wystawy poplenerowej środowiska artystycznego Lipovci ze Słowenii.

W poniedziałek 14 marca o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym w Olkuszu pożegnamy Stanisława Sowulę, który zmarł w sobotę w wieku 85 lat. Stanisław Sowula pochodził z Zadroża ale przez całe swoje życie był związany z Olkuszem. Podczas okupacji, jako młody chłopak pełnił funkcję dowódcy Ludowej Straży Bezpieczeństwa Batalionów Chłopskich w Zadrożu. Przez całe życie był związany ze szkolnictwem, był nauczycielem i pedagogiem olkuskich szkół. Pan Stanisław Sowula był wieloletnim prezesem olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Honorowym Prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu i członkiem zarządu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Olkuszu.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Olkuszu rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs Poetycki im. Anny Piątek dla uczniów klas IV-VI o tematyce „Mój dom, moje podwórko, moja mała ojczyzna”. Na młodych poetów, oprócz nagród i dyplomów, czekała jeszcze jedna niespodzianka – zwycięskie wiersze przeczytała doskonale wszystkim znana aktorka – Anna Dymna.

Fundacja Kino czuje. Czuję kino i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zapraszają 17 marca 2016 r o godz. 17.30 na inaugurację olkuskich spotkań z kinem dokumentalnym, w ramach międzynarodowego projektu KineDok! WSTĘP WOLNY!

Plakat promujący festiwal

Dzięki projektowi KineDok w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zobaczymy bezpłatnie najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne. KineDok to unikalny, międzynarodowy klub filmowy skupiający zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego w kilku krajach europejskich: Czechach, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgrzech, Polsce i Norwegii. Pokaz inaugurujący olkuski cykl odbędzie się w czwartek 17 marca 2016 r. o godz. 17.30! Wyświetlony zostanie film „Ameryka” Jana Foukala prezentowany na ostatnim Festiwalu w Karlowych Warach.

Dołącz do wydarzenia na Facekooku! https://www.facebook.com/events/249455308723426/

„Ameryka” (reż. Jan Foukal), opis filmu:

Bára przyjeżdża do Czech aby poznać ojczyznę swoich rodziców. Honza chciałby zamieszkać w Nowym Jorku i zostać gwiazdą muzyki. Podążając za czechosłowacką ideą „Ameryki na niby” bohaterowie wyruszają do miejsca, gdzie można czuć się wolnym, gdzie wciąż mieszkają rdzenni Amerykanie, a prerię przemierzają bizony. Podróż Báry i Honzy to uniwersalna opowieść o przyjaźni, muzyce i marzeniach o wolności.

O projekcie KineDok:

KineDok to międzynarodowy przegląd europejskich filmów dokumentalnych, premierowych, a także prezentowanych i nagradzanych na licznych festiwalach. To produkcje z lat 2014 i 2015, najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce. Dużą atrakcją projekcji będą spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech. 

Więcej informacji: www.kinedok.net