Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Już od 15 lipca zapraszamy do skorzystania z ciekawej, wakacyjnej propozycji, czyli akcji „Pociąg do muzeów. Z Biletem olkuskim do muzeów za złotówkę” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz spółkę Przewozy Regionalne. 

Od 15 lipca do 15 sierpnia br. wstęp do olkuskich muzeów, kolekcji i galerii po okazaniu „Biletu olkuskiego” będzie kosztował symboliczną złotówkę. Celem akcji jest promocja olkuskich muzeów, placówek i atrakcji turystycznych oraz oferty Przewozów Regionalnych jaką jest „Bilet olkuski”. Liczymy, że ta wakacyjna akcja promocyjna zachęci do aktywnego i taniego spędzania wolnego czasu.

 

pociag_do_muzeow_akcja

 

 W ramach akcji będzie można za symboliczną złotówkę zobaczyć zbiory Muzeum Regionalnego PTTK.

Muzeum, mieszczące się w zabytkowej kamienicy „Batorówka” przy olkuskim rynku zostało założone w 1911 roku i jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. W jego bogatych zbiorach jest miecz zwany „katowskim”, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII wieku, a także bogata kolekcja archeologiczna. Na uwagę zasługuje ekspozycja etnograficzna oraz górnicza; stare narzędzia, moździerz do rozdrabniania rudy, lampki, czy drewniany młot.

Za symboliczną złotówkę można zobaczyć zabytkowy samochód strażacki, kolekcję sprzętu gaśniczego, konnych sikawek, hełmów, pasów, toporów i mundurów strażackich, czyli Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. W zbiorach muzeum są także dokumenty i fotografie, sztandary, medale i monety oraz mundury, broń, zdjęcia, dokumenty i osobiste pamiątki przekazane przez olkuskich strażaków.

Także za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić Kolekcję minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej bogate i unikatowe zbiory składa się kilka tysięcy eksponatów przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. Można tu oglądać pochodzące z olkuskich kopalń okazy rud cynku i ołowiu. Widowiskowa jest ekspozycja skamieniałych organizmów sprzed milionów lat. Największy z prezentowanych amonitów ma pół metra średnicy!

Postać i twórczość nieco zapomnianego, choć niezwykłego artysty przybliża Kolekcja Wikliny Władysława Wołkowskiego mieszcząca się w zabytkowym Dworku Machnickich, którą również w ramach akcji będzie można zwiedzić za złotówkę. Wykonane przez Wołkowskiego wiklinowe krzesła, stoły, czy przestrzenne kompozycje do dziś zaskakują oryginalnością rozwiązań. Szczególny charakter mają tworzone przez Wołkowskiego „strojeńce polskie”, czyli duże, barwne makaty i kilimy.

Ciekawy zbiór polskiej sztuki współczesnej proponuje Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. W zbiorach galerii zgromadzono liczącą około 250 prac stałą ekspozycję polskiej sztuki współczesnej, głównie malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki i fotografiki. W ramach akcji wstęp do galerii BWA kosztuje od połowy lipca do połowy sierpnia tylko złotówkę. Zapraszamy.

Akcja „Pociąg do muzeów. Z Biletem olkuskim do muzeów za złotówkę” jest organizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu i spółkę Przewozy Regionalne w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, olkuskim oddziałem PTTK, Galerią Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Olkuszu.

Szczegółowe informacje na temat akcji  „Pociąg do muzeów. Z Biletem olkuskim do muzeów za złotówkę” można znaleźć w Regulaminie

 

pociag_do_muzeow_plakat

 

 

Placówki biorące udział w akcji  „Pociąg do muzeów. Z Biletem olkuskim do muzeów za złotówkę”:

 

MUZEUM REGIONALNE PTTK

Rynek 20, Tel./fax.: 32 6434227,  Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek,  8.00 – 16.00. Sobota, niedziela – rezerwacja telefoniczna dla grup.

KOLEKCJA WIKLINY WŁADYSŁAWA WOŁKOWSKIEGO

ul. Szpitalna 32, tel/fax: 32 7544455, www.mok.olkusz.pl Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek :  8:00 - 16:00, sobota: 9:00 - 17:00, niedziela: rezerwacja telefoniczna dla grup.

KOLEKCJA MINERAŁÓW ZIEMI OLKUSKIEJ I SKAMIENIAŁOŚCI JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ

ul. Szpitalna 32, tel/fax: 32 7544455, www.mok.olkusz.pl,  Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek :  8:00 - 16:00, sobota: 9:00 - 17:00, niedziela: rezerwacja telefoniczna dla grup.

MUZEUM POŻARNICTWA ZIEMI OLKUSKIEJ

ul. Floriańska 8, tel. 32 6432845, www.ospolkusz.pl,  Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek :  8:00 - 16:00

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH

ul.  Szpitalna 34, tel. 32 7543447, www.bwa.olkusz.pl, Godziny otwarcia: poniedziałek 08.00-16.00, wtorek – piątek 10.00- 18.00, sobota 10.00- 14.00

 

Do pobrania: Regulamin akcji „Pociąg do muzeów. Z Biletem olkuskim do muzeów za złotówkę”