Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

25 kwietnia 2014 roku w GSW BWA w Olkuszu odbył się wernisaż fotografii „Jura w obiektywie” Franciszka Rozmusa. Zjawiła się liczna publiczność, a wśród niej wicestarosta Paweł Piasny, który wręczył artyście pisemne podziękowanie  za promowanie zabytków i przyrody Powiatu Olkuskiego.

 

BWA

Prezentowane fotografie ukazują Jurę w niespotykany sposób, bo z lotu ptaka. Z tej perspektywy wszystko wygląda inaczej. Wielu oglądających uznało, że świat pokazany przez fotografa z góry wydaje się jeszcze piękniejszy niż w rzeczywistości. Świadczą o tym także wpisy w kronice galerii, gdzie znalazło się wiele słów pochwały dla autora wystawy. W jednym z nich nazwano Franciszka Rozmusa skarbem olkuskim. Artysta jest bowiem nie tylko znakomitym fotografem, ale także  autorem filmów, które można obejrzeć na stronie internetowej „Olkusz TV”.  Znajdują się tam nagrania dotyczące kultury, sportu i ważnych wydarzeń z całego powiatu.

By wykonać fotografie, autor użył latającego drona , na którym umieścił aparat. Mechanizmem tym sterował z ziemi naciskając spust w odpowiednim momencie. Efektów nie można było przewidzieć w stu procentach. Z dołu trudno określić jak widziany jest świat przez obiektyw frunący po niebie. Trzeba było  zrobić wiele ujęć jednego miejsca, by potem wybrać z nich to, co najlepsze.

Część fotografii wykonano za dnia, a część w nocy w bajkowym świetle. Wystawa jest dokumentacją jurajskich zamków, zabytków Krakowa i najważniejszych zabytków ziemi olkuskiej. Na zdjęciach znajduje się m.in. olkuski rynek, szpital, kościoły, ale i baseny na Czarnej Górze.  Zachwyca nie tylko perspektywa i kolorystyka zdjęć, ale także niesamowita ostrość. Mimo że fotografie wykonane zostały z dużej wysokości i w locie, to uchwycone są na nich takie szczegóły, jak dachówki, cegiełki itp. Uważni obserwatorzy znajdą też na zdjęciach samego autora.

Warto zajrzeć na stronę „Skarby Srebrnego Miasta” na facebook -u gdzie można pooglądać zdjęcia z omawianej wystawy i nie tylko. Lepsze wrażenie robią jednak wywołane i powieszone na ścianach galerii, gdzie można je nadal podziwiać. Wystawa znajduje się w górnej sali wystawowej BWA. Zapraszamy!

 

Tekst: Magdalena Bożek

Foto: Andrzej Karoń