Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W sobotę 26 kwietnia 2014 w olkuskiej GSW BWA odbył się koncert muzyki klasycznej. Niezapomniane doznania zgromadzonym zapewniali utalentowani wykonawcy (spośród których najmłodsza Ania Tesarczyk uczęszcza dopiero do I klasy Szkoły Muzycznej I stopnia) prezentując różnorodny repertuar.

 

BWA

Pierwsza wystąpiła dziewczynka - Ania Tesarczyk. Zagrała samodzielnie dwa utwory na fortepianie: „Telemann – Polonez” (Georg Philip) i „Sonatina” op. 51 nr 4 cz. I Allegretto. Następnie wspólnie z Dagmarą Niedzielą  wykonała  „Piosenkę Kota Leopolda” na 4 ręce.

Czwartym utworem zagranym tego wieczoru była  „Wokaliza” ( op. 34 nr 14 z 1912 roku) Sergiusza Rachmaninowa.  Wykonały ją  Joanna Tesarczyk (altówka) i Dagmara Niedziela (fortepian).  

 

BWA

 

Kolejny w programie znalazł się koncert na klarnet, który skomponował francuz Jean Fracaix (1912-1997).  Tym razem wykonali go : Aleksander Tesarczyk (klarnet) i Dagmara Niedziela (fortepian).

Ostatnie zagrano „Märchenerzählungen” niemieckiego kompozytora i pianisty, Roberta Schumana. Utwór ten jest drugim w historii skomponowanym na trio w składzie: fortepian, klarnet i altówka. Na takim też zestawie instrumentów odtworzono go podczas omawianego koncertu. Na altówce zagrała Joanna Tesarczyk, na klarnecie Aleksander Tesarczyk, a na fortepianie Dagmara Niedziela.

„Märchenerzählungen” to po polsku „Bajkowe opowieści”. Skomponowane zostały najprawdopodobniej ok. 1853 roku i mają one op. 132.

Sobotni koncert w BWA zachwycił publiczność, co okazane zostało licznymi brawami i gratulacjami.

 

BWA

 

Najmłodsza z bohaterów sobotniego wieczoru, Ania Tesarczyk, to uczennica klasy I Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie. W klasie fortepianu głównego prowadzi ją pani Justyna Gacek.

Joanna Tesarczyk ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie altówki prof. Dariusza Korcza. Na tej samej uczelni skończyła studia podyplomowe w klasie prof. Zygmunta Jochemczyka. Od roku 1996 jest muzykiem NARODOWEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH. Na swoim koncie ma wiele znaczących koncertów, tournée  i kursów muzycznych. Współpracuje z orkiestrą Sintonietta Cracovia.

 

BWA

 

Aleksander Tesarczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie klarnetu prof. Henryka Kierskiego. Brał udział w kilkudziesięciu nagraniach dla wielu wytwórni płytowych. Współpracuje z orkiestrą Sintonietta Cracovia i Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Jest klarnecistą i es-klarnecistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz instrumentalistą m.in. NOSPR. Koncertował w większości krajów europejskich.

Dagmara Niedziela także studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach lecz w klasie fortepianu prof. M. Sikorskiej – Wojtacha. Tam ukończyła także studia podyplomowe w klasie kameralistyki prof. M. Szwajger – Kułakowskiej. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich. Występowała m.in. w Niemczech, Włoszech, Belgii i Słowacji. Wykonała nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz dla niemieckiej stacji WDR. Obecnie jest pracownikiem Wydziału Wokalno  – Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Źródło: GSW BWA Olkusz