Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

28 maja 2014 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu odbył się wykład „Ikony dawniej i dziś”. Prowadzącą była Patrycja Cembrzyńska, a słuchaczami klasa I „c” z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu wraz z ich nauczycielką Małgorzatą Kocjan.

 

BWA

 

Patrycja Cembrzyńska to absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Skończyła ona także Studia Podyplomowe w Zakresie Gender – Kulturowej Tożsamości Płci (UJ) i Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury (SGH). Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki. Naucza na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Napisała książkę „Wieża Babel. Nowoczesny projekt porządkowania świata i jego dekonstrukcja”. (źródło: http://wydzialsztuki.up.krakow.pl/ )

 

BWA

 

Prowadząca zapoznała uczniów z takimi pojęciami jak Theotokos, Mandylion, Veraikona czy Acheiropoietos.  Mówiła o teologii ikony , jej kanonie i kulcie. Dokonała analizy wybranych dzieł m.in. Hansa Memlinga, Andrieja Rublowa, Kazimierza Malewicza, Jerzego Nowosielskiego.

Wykład wzbogacony został o kolorowe ilustracje wyświetlane za pomocą rzutnika na ścianie. 

 

BWA

 

Zbieg okoliczności sprawił, że po wykładzie uczniowie mogli przyjrzeć się prawdziwym ikonom wiszącym w sali wystawowej galerii. Były to prace Kazimierza Forgacza, Ryszarda Ślęczki i Anny Kościelniak. Ikony te były ekspozytami zbliżającej się wówczas wystawy Artystów Olkuskich.

 

BWA

 

 

Tekst i foto: Magdalena Bożek