70 rocznica zakończenia okupacji20 stycznia 2015 r. obchodziliśmy okrągłą 70. rocznicę zakończenia okupacji hitlerowskiej w Olkuszu. Symbolicznego złożenia kwiatów w Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945" dokonali kombatanci, przedstawiciele władz oraz instytucji.

70 rocznica zakończenia okupacji

- My – Polacy, obywatele Olkusza, przywykliśmy już do pokoju. Najmłodsze pokolenia o wojnie uczą się z kart historii, z telewizji bądź Internetu. Często zapomina się o tym, że jeszcze przecież nie tak dawno działania zbrojne były prowadzone na terytorium Polski, również w Olkuszu. Zapomina się o tych, którzy swoje życie i zdrowie poświęcili w obronie Ojczyzny. – mówił w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. - Jest to dzień, kiedy tu, przed pomnikiem poświęconym pamięci poległych za ojczyznę i pomordowanych przez faszystów, pragniemy oddać honory tym, którzy swoje życie oddali za Polskę. – dodał Burmistrz Piaśnik podkreślając jak ważna jest pamięć o rocznicach historycznych wydarzeń.

70 rocznica zakończenia okupacji

Oddając honor poległym za Ojczyznę, kwiaty pod pomnikiem złożyli kombatancji, przedstawiciele władz samorządowych – Gminnych i Powiatowych, Pani Lidia Gądek reprezentująca Sejm RP oraz służby mundurowe. Wiązanki w imieniu Mieszkańców Gminy Olkusz złożyli Burmistrz Roman Piaśnik oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Henryk Gamrat i Grzegorz Tomsia.