Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Kombatanci i przedstawiciele Gminy Olkusz pod pomnikiem20 stycznia 1945 r. w Olkuszu jest datą bardzo ważną – jest to dzień, w którym Armia Czerwona wkroczyła do Olkusza, kończąc tym razem okres hitlerowskiej okupacji. W 71. rocznicę tego wydarzenia w Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945" delegacje kombatantów oraz Gminy Olkusz złożyły kwiaty, wyrażając jednocześnie hołd dla poległych w czasie II Wojny Światowej.

Okupacja hitlerowska wiązała się z tragicznymi wydarzeniami, wpisującymi się na stałe w historię Olkusza: egzekucją, od której wzięła nazwę ulica 20 straconych, z torturami zadawanymi przez cały dzień wszystkim dorosłym mężczyznom podczas Krwawej Środy oraz z likwidacją getta, oznaczającą śmierć w obozach zagłady dla niemal trzeciej części mieszkańców Olkusza.

Rocznicę zakończenia okupacji uczcili kombatanci oraz przedstawiciele Gminy Olkusz, składając kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945". Delegacji Gminy Olkusz przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Kombatanci składają kwiaty

Delegacja Gminy Olkusz składa kwiaty

Kombatanci oraz delegacja Gminy Olkusz pod pomnikiem