Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Uczestnicy spotkania w sprawie ŚDMOd 20 do 30 lipca gmina Olkusz będzie gościć niespełna pół tysiąca pielgrzymów z Włoch, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży Organizowane w Krakowie. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybędzie młodzież z całego świata, a Olkusz włączy się do pomocy w przyjęciu pielgrzymów. Podczas czwartkowego spotkania w gronie podmiotów zaangażowanych w to wydarzenie zostały omówione najważniejsze wyzwania, przed jakimi staniemy w lipcu

- Zdecydowaliśmy o jak najszybszym rozpoczęciu przygotowań, ponieważ będzie to dla nas wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Bardzo chcielibyśmy, aby pielgrzymi z Włoch spędzili w naszym mieście dobrze czas. Wierzę głęboko w gościnność olkuszan, dlatego też już teraz apeluję do mieszkańców o przyłączenie się do tego przedsięwzięcia – mówi wiceburmistrz Bożena Krok.

Włosi będą zakwaterowani najpierw w prywatnych domach, a później część z nich w czterech szkołach (SP 1, SP 4, SP 5 i Gimnazjum nr 3). W tygodniu Światowych Dni Młodzieży będą dojeżdżać do Krakowa na spotkania z Ojcem Świętym i inne wydarzenia. Diecezja Sosnowiecka zaplanowała również między innymi pielgrzymkę na Jasną Górę i wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W 10-dniowym programie jest też miejsce na wydarzenia w Olkuszu.

W czwartek padły propozycje zorganizowania czasu wolnego, które przestawili burmistrzowie, przedstawiciele MOK, MOSiR, GSW BWA, dyrektorzy szkół, księża oraz pracownicy UMiG. Zorganizowane wspólnie atrakcje będą adresowane głównie do gości, ale niektóre z nich także do olkuszan. - Chcemy zapewnić w tym czasie nie tylko bogatą ofertę spędzenia czasu w gminie, ale dać możliwość poznania naszej kultury, historii oraz polskiej gościnności. Ważne są również bezpieczeństwo i porządek w tym czasie, co wymaga pełnej współpracy i koordynacji działań. Zaplanowane zostały spotkania z przedstawicielami służb mających kompetencje w tym zakresie. Będzie to szczególne wydarzenie w życiu miasta, stąd przygotowania rozpoczynamy z niemal półrocznym wyprzedzeniem – uważa Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Goście z Włoch będą przez kilka dni mieszkać w olkuskich rodzinach. – Wierni z olkuskich parafii otrzymali druki, poprzez które można zgłaszać swoją chęć przyjęcia pielgrzymów. Należy je wypełnić i przekazać do swoich parafii jak najszybciej. Niezbędnych informacji udzielają na bieżąco olkuscy duchowni – apeluje ksiądz dziekan Henryk Chmieła, koordynator przyjęcia pielgrzymów w dekanacie olkuskim.

Już teraz wiadomo, że podczas pobytu uczestników Światowych Dni Młodzieży w naszym mieście, konieczna będzie również pomoc wolontariuszy. Mieszkańcy Olkusza (najlepiej porozumiewający się w języku włoskim lub angielskim), którzy chcieliby zdobyć ciekawe doświadczenie przy organizacji tego typu przedsięwzięć, mogą się zgłaszać do olkuskiego magistratu.

Uczestnicy spotkania w sprawie ŚDM