Przeszło tysiąc osób odwiedziło w miniony weekend zamek Rabsztyn, gdzie odbyło się Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016. Wśród zwiedzających i uczestników promocyjnych wydarzeń byli mieszkańcy i goście spoza naszego regionu.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

Symbolicznym rozpoczęciem sezonu turystycznego na zamku Rabsztyn – największej atrakcji turystycznej miasta i gminy Olkusz było podniesienie na maszt flagi Olkusza, która przez cały sezon będzie powiewała nad zamkiem. Od rana w sobotę pod rabsztyńską warownią pojawiały się grupy turystów chcących zwiedzić ten obiekt. Tym bardziej, że w sobotę można było zwiedzić zamek i Chatę Kocjana za symboliczną złotówkę. Pierwszymi w tym sezonie zwiedzającymi, którzy o godzinie 10.00 weszli na zamek w Rabsztynie, była grupa przewodników PTTK z Olkusza i Zawiercia. Dużym zainteresowaniem turystów zwiedzających zamek cieszył się Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, czyli stanowisko promocyjne Olkusza prowadzone przez pracowników Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz oraz praktykantów z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. W Punkcie wszyscy chętni mogli otrzymać bezpłatne materiały promujące atrakcje turystyczne Olkusza i Małopolski, wziąć udział w konkursie wiedzy o zamku Rabsztyn, wypełnić ankietę, a dla najmłodszych przygotowane zostały warsztaty plastyczne. Zainteresowaniem turystów cieszyła się także plenerowa mennica, gdzie każdy własnoręcznie miał okazję wybić sobie na pamiątkę replikę olkuskiego trojaka. Turystów oprowadzał po zamku prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” odziany w replikę ubioru z dawnych wieków, wypożyczoną od Bractwa Rycerskiego „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego. Równolegle w Chacie Kocjana pod zamkowym wzgórzem odbywały się działania przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Chętni mogli zobaczyć filmy poświęcone atrakcjom turystycznym gminy Olkusz oraz postaci Antoniego Kocjana, znakomitego konstruktora lotniczego oraz konspiratora wielce zasłużonego w wywiadowczym rozpoznaniu hitlerowskiej broni rakietowej. W nawiązaniu do życiowej pasji tego wybitnego olkuszanina dla całych rodzin przygotowane zostały zabawy z modelami pt. „Złóż i leć”.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

- Turystyka jest dla nas bardzo ważna, dlatego staramy się, aby oferta przygotowana dla zwiedzających była jak najbardziej atrakcyjna. Duże zainteresowanie zwiedzających imprezami, jakie zostały zorganizowane w ramach tegorocznego Gminnego Rozpoczęcia Roku Turystycznego pokazuje, że jest potrzeba organizacji tego typu przedsięwzięć, które będziemy kontynuować. Zapraszamy do Olkusza – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

W ramach Gminnego Rozpoczęcia Sezonu Turystycznego 2016 ciekawe atrakcje czekały także na zwiedzających muzea i kolekcje prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Można było nie tylko zapoznać się z ciekawymi zbiorami muzealnymi, ale także wziąć udział w zajęciach plastycznych oraz rozwiązywać krzyżówki i rebusy nawiązujące do eksponatów zgromadzonych w salach muzealnych. Były też nagrody dla uczestników – przewodniki, foldery i pamiątkowe znaczki promujące olkuskie zbiory. Dla wszystkich zwiedzających muzea zostały przygotowane również prezentacje multimedialne.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

Przypomnijmy, że Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016 zainaugurowała piątkowa konferencja w Centrum Kultury MOK, podczas której koordynator projektu „Znaczki Turystyczne” w Polsce, Zbigniew Romankiewicz, przekazał cztery nowe znaczki przedstawiające atrakcje turystyczne Olkusza na ręce Burmistrza Romana Piaśnika, który następnie przekazał je administratorom poszczególnych obiektów, czyli Nadleśnictwu Olkusz oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu. Podczas konferencji zostały oficjalnie zaprezentowane znaczki promujące Muzeum Afrykanistyczne, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Rezerwat Pazurek oraz Zamek Rabsztyn. Więcej informacji o tych znaczkach znaleźć można na stronie internetowej www.znaczki-turystyczne.pl.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016 zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

Pełna galeria zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.621831627972682.1073741859.225791197576729&type=3