Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu znalazł się w gronie wyróżnionych organizatorów tegorocznej, 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli akcji prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Uroczysta Gala, podczas której wręczano wyróżnienia odbyła się 21 listopada br. w Operze Wrocławskiej. Reprezentująca Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG, odebrała wyróżnienie z rąk prof. Małgorzaty Rozbickiej, dyrektorki Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

EDD wyróżnienie

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegały pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. W ramach akcji, w połowie września, w 431 miejscowościach w całym kraju odbyło się 1626 wydarzeń, w których uczestniczyło blisko 300 tysięcy zwiedzających.  Spośród wszystkich wydarzeń, dyrekcja NID wybrała kilkadziesiąt najciekawszych wydarzeń w całym kraju, których organizatorzy zostali uhonorowani specjalnym wyróżnieniem.

EDD wyróżnienie

Przypomnijmy, że w Olkuszu ponad pół tysiąca osób wzięło udział w akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja”, jaka odbyła się 17 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.  Największym zainteresowaniem cieszyło się bezpłatne zwiedzanie podziemi olkuskiego ratusza pod rynkiem, po których oprowadzali przewodnicy z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit” oraz pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu Jacek Sypień, który koordynował akcję. Wśród zwiedzających podziemia, poza mieszkańcami miasta, byli także turyści z Krakowa i Śląska, którzy specjalnie przyjechali w tym celu do Olkusza. Sporym zainteresowaniem cieszyło się także zwiedzanie olkuskiej Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła, po której oprowadzali przewodnicy z OGT „Amonit”. Wiele osób skorzystało z możliwości zaopatrzenia się w bezpłatne foldery, ulotki i mapy w mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej, jaki przez cały dzień działał na rynku. Tam też można było wziąć udział w quizie o historii Olkusza i w grze miejskiej zorganizowanej w formie questu. Najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, prowadzonych przez pracowników olkuskiego MOK, w ramach których dzieci mogły malować witraże oraz afrykańskie maski. Ważnym punktem imprezy było otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Olkusz znany i nieznany" członków Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii.

 EDD wyróżnienie

Tego dnia, w ramach akcji „Muzea za złotówkę” można było zwiedzać Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Finałem pełnego atrakcji dnia był wieczorny koncert muzyki organowej Macieja Semli w olkuskiej Bazylice.

 EDD wyróżnienie

- To wyróżnienie jest nagrodą nie tylko dla nas, ale także dla naszych partnerów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie i dali z siebie wszystko, aby mieszkańcy i przyjezdni mogli poprzez różne aktywności poznać nasze miasto, jego ciekawą historię i dziedzictwo kulturowe  – mówi Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej w Olkuszu.

 

Organizatorem akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” było Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W tym największym w Europie wydarzeniu promującym dziedzictwo kulturowe uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. W Małopolsce, w tegorocznej edycji EDD, w 55 miejscowościach odbyło się 161 wydarzeń. Wyróżnienia otrzymało pięciu organizatorów, w tym olkuski magistrat.

 

Nasze miasto już po raz drugi brało udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W ubiegłym roku olkuski MOK zorganizował w ramach EDD akcję „Dni otwarte w Chacie Kocjana”. Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie przyszłorocznej,  25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. W olkuskim magistracie już rozpoczęły się przygotowania programu imprez, jakie będą się odbywały w ramach tego wydarzenia.