Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Jak często widujemy dzieci na wystawach, koncertach, czy w muzeach? Ile godzin przeznaczonych jest w szkołach na artystyczną edukację? Zamiast udzielania odpowiedzi wystarczy stwierdzić, że popularyzacja sztuki wśród najmłodszych pozostawia wiele do życzenia. Oprócz pracowni, w których dzieci i młodzież rozwijają swe talenty, a także organizowanych dla nich festiwali i konkursów, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu podjął kolejną inicjatywę, tym razem łączącą edukację artystyczną i zabawę. Pierwszy z cyklu happeningów pt. „Gdzie mieszka sztuka?” odbył się w MDK 23 listopada 2016 r.

 

Gdzie mieszka sztuka?

Spotkanie to przygotowała i poprowadziła Wioletta Sarota-Stach - instruktor Pracowni Plastycznej MOK, a pomagała jej Beata Nowak - instruktor Pracowni Tańca. Zanim rozpoczęło się wspólne tworzenie prowadząca zapytała małych uczestników o to czym jest sztuka. Skojarzenia dzieci wiodły przede wszystkim do malarstwa. Podobnie, jak ich rówieśników uwiecznionych na krótkim filmie wyświetlonym podczas tego spotkania. A skoro tak, to pod kierunkiem i przy pomocy instruktorek, podzielone na grupy maluchy przystąpiły do tworzenia obrazów.

Gdzie mieszka sztuka?

Jakież było ich zdziwienie, kiedy dowiedziały się, że nie dostaną ani farb, ani pędzli, ani nawet kredek. Na scenie sali widowiskowej MDK zgromadzone zostały za to tkaniny i wykonane z rozmaitych materiałów kwiaty, gwiazdki, kulki, a także ciepłe czapki zimowe i letnie czapki z daszkiem, przeciwsłoneczne okulary, szaliki, rękawiczki oraz różne inne pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego przedmioty. Jak się okazało z nich właśnie powstać miały tego popołudnia obrazy. Dzieci w lot podchwyciły intencję artystki Wioletty Saroty-Stach i ochoczo zabrały się do dzieła.

Gdzie mieszka sztuka?

Temat pierwszego obrazu, a raczej połączenia instalacji i performance, nawiązywał do letniego ogrodu. Drugi zaś przedstawiać miał zimową scenkę. Dzieci nie tylko komponowały z dostępnych materiałów i przedmiotów obrazy, ale też same stawały się ich częściami. Pozowały grając w badmintona, czytając, opalając się, albo rzucając śnieżkami i bawiąc na śniegu. Radości było przy tym co niemiara. Efekty ich starań, oprócz zamieszczonych zdjęć, ukazuje również filmik dostępny tutaj: www.youtube.com/watch?v=t7AoP-LSGmQ

Gdzie mieszka sztuka?

Na tym jednak nie kończy się projekt pt. „Gdzie mieszka sztuka?”. Już dziś zapraszamy na drugie, poświęcone muzyce spotkanie, które odbędzie się w środę, 21 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. F. Nullo 29.

Gdzie mieszka sztuka?

Gdzie mieszka sztuka?

Gdzie mieszka sztuka?

Gdzie mieszka sztuka?

Gdzie mieszka sztuka?