Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W mijającym 2016 roku sporo się działo. Żyliśmy przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, uczestniczyliśmy w ciekawych imprezach kulturalnych i sportowych, jakie odbywały się w naszym mieście, pomagaliśmy potrzebującym. Poza tym toczyło się życie. Martwiliśmy się problemami z wodą pitną, cieszyliśmy się z kolejnych inwestycji, dzięki którym zmienia się oblicze naszego miasta. Przedstawiamy Państwu nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.

STYCZEŃ

Wielu olkuszan wzięło udział w uroczystym orszaku, jaki towarzyszył tradycyjnemu świętu Trzech Króli. Uczestnicy marszu wyruszyli spod olkuskich parafii, przeszli na plac dworcowy, a następnie na rynek.

To był rekordowy pod względem ofiarności mieszkańców ziemi olkuskiej 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy miasta i gminy Olkusz przekazali na rzecz chorych dzieci i seniorów niebagatelną kwotę 55 432,88 zł.

Już po raz dziewiąty Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu znalazła się w gronie laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom" w roku szkolnym 2014/2015.

Kilkaset osób skorzystało z bezpłatnej wycieczki po ciekawych zakątkach ziemi olkuskiej, jaką zorganizował Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu z okazji testów hybrydowego autobusu Solaris. Mieszkańcy odwiedzili m.in. zamek Rabsztyn i Pustynie Błędowską.

Podsumowanie

LUTY

Po raz kolejny wręczono nagrody Cordis Nobilis przyznawane osobom oraz organizacjom, które wyróżniają się swoją aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. Nagrody i wyróżnienia otrzymali: Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Olkuszu w kategorii Organizacja oraz Andrzej Maksymowicz w kategorii Filantrop. W kategorii Wolontariusz nagrodę otrzymał Marcin Basiński, a wyróżnienie Bartosz Boniecki. W kategorii Nauczyciel nagrodzono Michała Masłowskiego i wyróżniono Wiesławę Sygułę. W kategorii Osoba nagrody otrzymały Zofia Krzysztoforska –Weisswasser i Maria Rzepka, a wyróżnienie Barbara Kiszko.

Zaniepokojenie mieszkańców wywołała informacja Sanepidu o stwierdzeniu w wodzie pitnej z olkuskiej Stacji Uzdatniania Wody obecności bakterii E. coli oraz enterokoków. Przez ponad dobę służby w czterech gminach zmagały się z koniecznością zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną.

Spore emocje towarzyszyły ogłoszeniu wyników II edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. W głosowaniu mieszkańców wybrano 22 zadania, na których realizację przeznaczono łącznie 1,2 mln zł.

Podsumowanie

MARZEC

Gmina Olkusz pozyskała kolejne dofinansowanie na prace zabezpieczające ruiny zamku Rabsztyn. Szósta już dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 200 tys. złotych. Dzięki dotacji zostały wykonane kolejne prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie zamku średniego.

Już po raz szósty mogliśmy podziwiać prace, przeszło sześćdziesięciu olkuskich twórców zaprezentowane na wystawie „Fotograficy Olkuscy” w Centrum Kultury MOK.

Po raz kolejny poznaliśmy laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Nagrodę za 2015 rok otrzymali artysta metaloplastyk Jacek Włodarczyk oraz reżyserzy teatralni i inicjatorzy wielu przedsięwzięć artystycznych, czyli Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek.

Na olkuskim cmentarzu pożegnaliśmy Stanisława Sowulę, podczas okupacji partyzanta Batalionów Chłopskich, potem nauczyciela i pedagoga olkuskich szkół. Pan Stanisław Sowula był wieloletnim prezesem olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Podsumowanie

KWIECIEŃ

W Wielką Sobotę na olkuskim rynku mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu przedświątecznym, zorganizowanym przez Burmistrza Romana Piaśnika. Spotkanie było okazją do wzajemnych życzeń i tradycyjnego święcenia potraw wielkanocnych.

Poznaliśmy wyniki konkursu na dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Spośród 14 zgłoszeń, najlepiej została oceniona kandydatura Beaty Soboń.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Mieczysława Karwińskiego - żołnierza Armii Krajowej, znanego olkuskiego harcerza, społecznika i laureata nagrody Cordis Nobilis.

Tysiące osób włączyły się w akcję zbierania pieniędzy na leczenie dwuletniego olkuszanina Michałka Kalisia, który zmaga się z ciężką chorobą oczu - siatkówczakiem. Pod hasłem „Michałek w ataku! Pa pa raku!” odbywały się koncerty, imprezy sportowe i aukcje. Prowadzona była także publiczna kwesta. Olkuszanie pokazali, że potrafią. Udało się zebrać kwotę, która umożliwiła leczenie Michałka w USA.

Podsumowanie

MAJ

Przeszło tysiąc osób odwiedziło zamek Rabsztyn podczas Gminnego Rozpoczęcia Sezonu Turystycznego 2016. Wśród zwiedzających byli mieszkańcy i goście spoza naszego regionu. Olkusz stał się również partnerem akcji „Znaczki Turystyczne”.

Nasze miasto odwiedził Ambasador Republiki Austrii dr Thomas M. Buchsbaum, który spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych miasta, powiatu i województwa małopolskiego i I LO w Olkuszu.

Po raz pierwszy wręczono nagrody „Trojak Olkuski” przyznawane przedsiębiorcom przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Nagrodę „Trojak Olkuski 2015” otrzymała firma Intermag Sp. z o.o. z Olkusza , a specjalnym wyróżnieniem – Srebrnym Trojakiem Olkuskim 2015 – uhonorowano firmę IMI Hydronic Engineering Sp. z o.o. z Olewina.

Przeszło trzysta osób wzięło udział w akcji „Poznaj Olkusz”. Uczestnicy mieli do wyboru pięć wycieczek tematycznych po Olkuszu i Rabsztynie. Uczestników akcji oprowadzali społecznie miejscowi przewodnicy.

W dorocznym święcie szczypiorniaka, czyli VIII Memoriale Juliana Kazibuta wzięło udział 650 uczestników. Czterodniowe zawody były rozgrywane w hali MOSiR. Z kolei świętem biegaczy, był rozgrywany po raz dziewiąty bieg rekreacyjny w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”.

Podsumowanie

CZERWIEC

W pierwszy weekend czerwca olkuski rynek stał się miejscem wspólnej zabawy mieszkańców. Podczas Dni Olkusza 2016 mogliśmy podziwiać występy młodych utalentowanych olkuszan. Zaprezentowały się także miejscowe zespoły rockowe Wotum i Party Hard oraz pochodzący z Olkusza Kuba Molęda. Jednak największą atrakcją były występy gwiazd, czyli zespołów Happysad i Bajm.

Prawie pięćset dzieciaków wzięło udział w Czytaniu Dzieciom pod hasłem „Czarodziejskie baśnie”, które odbyło się w olkuskiej Bibliotece. Z kolei na olkuskim rynku odbyło się „Wielkie Święto Biblioteki”, któremu towarzyszyły występy wokalne i teatralne oraz animacje dla najmłodszych.

Barwny korowód uczniów, nauczyciel i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego zapoczątkował obchody jubileuszu stulecia tej zasłużonej placówki. Po części oficjalnej odbył się Zjazd Absolwentów.

Podsumowanie

LIPIEC

Gmina Olkusz przystąpiła do programu Ogólnopolska Karta Seniora, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 60. rok życia i przystąpią do programu, otrzymają bezpłatne i bezterminowe karty honorowane w przeszło 300 miejscach w całym kraju, w tym kilkunastu na naszym terenie.

Już po raz dwunasty pod zamkiem Rabsztyn odbył się tradycyjny Turniej Rycerski. Prawdziwe tłumy olkuszan i turystów miały okazję oglądać pojedynki rycerskie i pokazy sztuki wojennej oraz brać udział w grach i zabawach. Tegoroczną nowością była Zamkowa Niedziela, czyli plenerowa impreza dla najmłodszych.

Gmina Olkusz zakwalifikowała się do udziału w programie „Podwórko NIVEA”. Dzięki ponad 311 tys. głosów w konkursie internetowym, przy Przedszkolu nr 8 plac powstał nowoczesny plac zabaw.

Po raz kolejny, przez olkuski rynek przejechał peleton wyścigu Tour de Pologne. Towarzyszyły mu dodatkowe atrakcje dla mieszkańców. Przy tej okazji olkuski rynek odwiedzili także Czesław Lang oraz Lech Piasecki.

Niesamowita energia i przyjacielska atmosfera towarzyszyła spotkaniu młodych pielgrzymów, uczestników Światowych Dni Młodzieży z mieszkańcami Olkusza. Prawie trzystu pielgrzymów z Włoch i Czech, którzy gościli w naszym mieście, mało okazję poznać olkuskie zabytki i muzea, a także uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. 

Podsumowanie

SIERPIEŃ

Olkusz po raz pierwszy znalazł się na mapie Festiwalu Funduszy Europejskich "Małopolska myśli o Tobie". Na olkuskim rynku odbywały się koncerty, konkursy z nagrodami i atrakcje dla dzieci. Bardzo podobał się żywiołowy występ gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Zakopower.

Na niebanalny pomysł połączenia olkuskich legend i sztuki scenicznej wpadli członkowie Grupy Teatralnej „Glutaminian Sodu”, którzy zaprosili mieszkańców na plenerowy happening „Srebrna uliczka”.

Podsumowanie

WRZESIEŃ

Przez kilka dni na olkuskim rynku można było bezpłatnie zwiedzać pawilon „Muzeum na kółkach”, w którym została przedstawiona historia i kultura polskich Żydów. Pobytowi pawilonu muzealnego towarzyszyły warsztaty, wystawy i prelekcje.

Olkusz był jednym z miast, które dołączyły do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie po patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Fragmenty tej powieści czytały na rynku osobistości olkuskiego życia publicznego oraz aktorzy.

Sporo osób wzięło udział w Pikniku Sportowo-Rekreacyjnym, jaki odbył się w ramach Narodowego Dnia Sportu. Była to IV edycja imprezy organizowanej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki przez MOSiR Olkusz i UMiG Olkusz.

Niezwykłą okazją do poznania kultury polskich Romów była impreza pod hasłem „Babie lato z taborem cygańskim”. Na olkuskim rynku stanął wóz cygański, była wystawa o historii i tradycjach Romów, otwarte warsztaty i koncert zespołu cygańskiego Kałe Bała, któremu towarzyszył pokaz taneczny.

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach akcji można było bezpłatnie zwiedzić bazylikę św. Andrzeja w Olkuszu oraz podziemia ratusza. Odbyła się także akcja „Muzea za złotówkę”. Za tę akcję Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu Akcja otrzymała wyróżnienie specjalne Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Dokładnie 260 zawodników wystartowało w I Biegu Ulicznym Srebrna Dziesiątka - I Memoriale im. Kazimierza Chechelskiego, którego trasa przebiegała ulicami Olkusza. Zainteresowanie biegiem przerosło oczekiwania organizatorów – Klub Biegacza „Olkuszbiega”, którzy nie tylko zapewnili świetną sportową rywalizację, ale także zapowiedzieli kolejne edycje biegu w nadchodzących latach.

Możliwość zobaczenia zabytkowych pojazdów wojskowych różnych armii, przymierzenia elementów współczesnego wyposażenia żołnierskiego i … obsługi armaty przeciwlotniczej. Takie i wiele innych atrakcji czekało na uczestników I Zlotu Militarnego Rabsztyn 2016, jaki odbył się na olkuskim rynku i pod zamkiem Rabsztyn.

W Olkuszu odbył się Małopolski Konkurs Karaoke Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczny konkurs miał nieco odmienną formułę, gdyż zaproszono do udziału, oprócz uczestników małopolskich środowiskowych domów samopomocy, także podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniów Szkół Specjalnych.

Po raz trzydziesty odbył się Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” zorganizowany przez PTTK. Młodzi turyści przeszli trasę z Chechła do Gajówki Psiarskie, gdzie podczas wojny był obóz partyzancki batalionu „Surowiec”.

Podsumowanie

PAŹDZIERNK

Gmina Olkusz złożyła wniosek na dofinansowanie projektu „Utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza w Olkuszu” do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Ponad 300 studentów rozpoczęło jubileuszowy X Rok Akademicki w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Podczas inauguracji podziękowano osobom i instytucjom wspierającym starania olkuskiego MOK w organizowaniu zajęć dla studentów – seniorów.

Przeszło 800 uczniów olkuskich szkół podstawowych i gimnazjów tańczyło przez 11 minut wokół olkuskiego rynku popularną „belgijkę”. W ten nietypowy sposób podsumowano XVII edycję Wielkiego Konkursu Profilaktycznego 2016.

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu obchodziła jubileusz 15-lecia działalności. W trakcie obchodów, twórca i dyrektor olkuskiej galerii Stanisław Stach został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w dziedzinie sztuk wizualnych - plastyka.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu dyplom nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza odebrał Józef Januszek. W ten sposób lokalna społeczność doceniła niezwykłe zaangażowanie nauczyciela, wychowawcy, oddanego społecznika i wyjątkowego mieszkańca.

Podsumowanie

LISTOPAD

Prawdziwe tłumy olkuszan przyszły na rynek, aby skosztować niezwykłych potraw podczas pierwszego w tej części Małopolski Zlotu Food Trucków. W Zlocie wzięło udział blisko 30 najlepszych w Polsce restauracji na kółkach, reprezentujących kuchnię z najróżniejszych zakątków świata.

Podczas pierwszych obchodów Dnia Seniora w Olkuszu na uczestników czekały ciekawe wykłady, a także występy artystyczne i stoiska. Przed olkuską publicznością wystąpił zespół „Prasłowianki”. Impreza została zorganizowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Olkuską Radę Seniorów.

Nowym przewodniczącym Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” został Tadeusz Chwast, którego kandydatura została jednomyślnie poparta przez przedstawicieli Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz. Poza tym realna stała się szansa na pozyskanie 19 mln zł na zakup nowoczesnych autobusów.

Ogłoszono wyniki trzeciej już edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Mieszkańcy w głosowaniu wybrali 21 projektów, na realizację, których zostanie przeznaczone 1,2 mln zł.

To było niezwykłe starcie najlepszych futbolowych magików w Polsce. W wypełnionej po brzegi hali olkuskiego MOSiR-u tytuł Mistrza Polski Freestyle zdobył Szymon Skalski, utytułowany zawodnik pochodzący z Zarzecza w gminie Wolbrom.

Podczas uroczystej gali Gazety Krakowskiej oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, rozstrzygnięto plebiscyt na Najpopularniejszego Burmistrza i Wójta Małopolski w 2016 r. Dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców zwycięzcą w rywalizacji burmistrzów został burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

Podsumowanie

GRUDZIEŃ

Kilkaset osób uczestniczyło w oficjalnym otwarciu lodowiska, jakie stanęło na olkuskim rynku. Poza samą jazdą na łyżwach, na uczestników czekały konkursy z nagrodami oraz słodki poczęstunek. Dla najmłodszych niezwykłym przeżyciem była możliwość spotkania ze św. Mikołajem, który także jeździł na łyżwach.

Mieszkańcy Olkusza spotkali się na wspólnej Wigilii, na którą zaprosił burmistrz Roman Piaśnik. Była to okazja do składania życzeń, odwiedzenia zagrody św. Mikołaja i jego reniferów, degustacji świątecznych potraw oraz zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym.

Olkuska starówka rozbłysnęła tysiącami świątecznych światełek. Bożonarodzeniowa iluminacja uliczna, 9-metrowa choinka i lodowisko sprawiły, że rynek tej zimy wygląda naprawdę wyjątkowo.

Podsumowanie