Co w praktyce oznacza przedsiębiorczość i innowacyjność oraz jak znaleźć swoje miejsce we współczesnym, ciągle zmieniającym się świecie? Odpowiedzi na te pytania mogli poznać uczestnicy „Dnia Innowacji i Przedsiębiorczości”, jaki odbył się we wtorek 21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

Uczestnikami „Dnia Innowacji i Przedsiębiorczości” byli uczniowie olkuskich szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele samorządu i miejscowych przedsiębiorstw. Wydarzenie zorganizowała Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu. Patronat nad inicjatywą objął burmistrz Roman Piaśnik. Władze Olkusza podczas „Dnia Innowacji i Przedsiębiorczości reprezentowała Jolanta Motyczyńska, Zastępca Burmistrza ds. Komunalnych.

Uczestników powitał dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich WSB. W swoim wystąpieniu przedstawił profil kształcenia i osiągniecia uczelni. Wspomniał o zaproszeniu olkuskich firm do Rady Ekspertów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Celem działającej od 2012 roku Rady jest zintegrowanie środowiska nauki ze sferą praktyki życia gospodarczego.

Następnie ciekawy wykład "Kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość. Sposób na udaną karierę” przedstawił redaktor Roman Młodkowski - były redaktor naczelny i twórca TVN CNBC, a obecnie dyrektor Pionu Biznes i Finanse w Onet.pl. Mówił o kluczowej roli, jaką odgrywa innowacyjność w tworzeniu przedsiębiorstw i ich sukcesie. Wspominał o nowym podejściu do innowacyjności, która łączy aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Przedstawiał zebranym przykłady ze świata biznesu pokazujące upadek potężnych niegdyś koncernów, które upadły, gdyż nie były innowacyjne i nie potrafiły się dostosować do zmieniającej rzeczywistości. Zachęcał młodzież uczestniczącą w spotkaniu do zdobywania wiedzy, która, jak mówił, stanowi ich główny kapitał. Podawał przykłady zawodów przyszłości, choć jak sam przyznał, wybór przyszłego kierunku kształcenia nie jest dzisiaj łatwy.

„Dzień Innowacji i Przedsiębiorczości”, to część V Festiwalu Nauki w Olkuszu, organizowanego przez Wydział Zamiejscowy WSB w Olkuszu. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, uczniowie olkuskich szkół przez trzy dni mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach z wybitnymi postaciami ze świata nauki, bezpieczeństwa narodowego, medycyny i mediów. Festiwal Nauki w Olkuszu to cykliczne, popularnonaukowe przedsięwzięcie, którego celem jest łączenie dwóch niezwykle istotnych obszarów, jakimi są nauka i biznes.

Po wykładzie red. Romana Młodkowskiego, uczestnicy spotkania mieli możliwość rozmowy z prelegentem oraz zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej na specjalnie przygotowanym stoisku.