Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Warto wybrać się w sobotę 29 kwietnia do zamku Rabsztyn, gdzie odbędzie się Inauguracja Sezonu Turystycznego 2017.

Slider Sezonu turystycznego

Zaraz po godzinie 10.00 uroczyste podniesienie flagi Olkusza na maszt, jaki znajduje się na szczycie zamku oficjalnie rozpocznie sezon turystyczny w Rabsztynie. Przez całą sobotę, od godz. 10:00 do 18:00 turyści będą mogli skorzystać z akcji „Zamek Rabsztyn za złotówkę”, której będą towarzyszyły prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki. Poza samym zwiedzaniem zamku organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji. Ciekawostką dla miłośników historii będzie specjalna tura zwiedzania o 10.30, kiedy po zamku oprowadzi Agnieszka Kaczmarczyk – Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków UMiG Olkusz, która zaprezentuje odnowione skrzydło zamku średniego (wejściówki do odbioru do 20.04.2017  w MOK-Centrum Kultury ul. Szpitalna 32). O godzinach 13:00, 15:00 i 17:00 po zamku będzie oprowadzał prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Z kolei na godzinę 11:30 zaplanowano otwarcie nowej izby ekspozycyjnej w Chacie Kocjana, wprowadzenie do obiegu Znaczka Turystycznego „Chata Kocjana” oraz pokaz prezentacji „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę”. Także w Chacie Kocjana o godz. 14:00 będzie można wysłuchać prelekcji „Prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie zamku średniego” oraz „Atrakcje turystyczne ziemi olkuskiej”, a o godzinie 16:00  prelekcji pilota szybowcowego Stanisława Bartoszcze na temat dokonań Antoniego Kocjana. Wtedy też rozpoczną się pokazy modelarskie oraz klejenie modeli kartonowych pocisków V1 i rakiet V2 z sekcją modelarską LKS „Kłos”.

Organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji towarzyszących. W sobotę 29 kwietnia od godz. 10:00 do 18:00 pod zamkiem będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie poza bezpłatnymi ulotkami, folderami i mapami przewidziano konkursy oraz gry i zabawy dla najmłodszych, a także wybijanie olkuskich trojaków. Stoisko prowadzi Biuro Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz. Pod zamkiem, w Camperze Małopolski będzie można zapoznać się z ofertą promocyjną Małopolski przygotowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną. Z kolei Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” zaprasza na stoisko, gdzie będą prezentowane repliki broni i uzbrojenia rycerskiego.

Ale sobotnie atrakcje nie ograniczają się do zamku w Rabsztynie. W Centrum Kultury MOK, przy ulicy Szpitalnej 32 w Olkuszu, gdzie mieści się Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej, od godz. 9:00 do 16:00 zaplanowano cały szereg atrakcji, w tym zwiedzanie, krzyżówki, quizy i prezentacje multimedialne. O godzinie 10:00 i 14:30 odbędzie się bezpłatne oprowadzanie po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a o godz. 10:30 i 15:00  bezpłatne oprowadzanie po Muzeum Afrykanistycznym. Miłośników przyrody zapraszamy o godzinie 15:00 na wycieczkę pod hasłem „Na Pazurek z Amonitem”, czyli spacer przyrodniczy po rezerwacie Pazurek. Zbiórka przed stacją PKP w Jaroszowcu. Wycieczkę organizuje Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit” we współpracy z Nadleśnictwem Olkusz.

Z kolei niedziela 23 kwietnia, to dzień bezpłatnych wycieczek. O godzinie 10:00 rozpoczyna się spacer „Śladami dawnego górnictwa”. Zbiórka na parkingu przy Parku Rekreacyjno – Krajobrazowym (skateparku) przy ulicy Długiej. Wycieczkę poprowadzą prezes Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”.  Z kolei osoby zainteresowane historią i zabytkami powinny zainteresować się wycieczką „Odkrywamy skarby Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła”. Zbiórka o godz. 16.00 przed kościołem. Po olkuskiej bazylice oprowadzi prezes Klubu Przewodników „Ilkussia”. 

Organizatorami Inauguracji Sezonu Turystycznego 2017 są Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy akcji to: Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Znaczki Turystyczne sp. z o.o., Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy” i sekcja modelarska LKS „Kłos” .

Patronat medialny nad imprezą objęli: Przegląd Olkuski, Gazeta Krakowska i miesięcznik Poznaj Swój Kraj. Zapraszamy.

 Sezon Turystyczny plakat