Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W tym roku Polska po raz pierwszy celebrowała obchody Dnia Dobrych Uczynków – Good Deeds Day. Przypada on 2 kwietnia i promuje idee dobroczynności w formie drobnych uczynków, które uruchamiając lawinę dobroci, czynią nasz świat lepszym i piękniejszym. Na terenie małopolski inicjatorami tegorocznych obchodów Good Deeds Day były: Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, Centrum Wolontariatu w Olkuszu działające przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser”, Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu oraz Centrum Wolontariatu w Brzeszczach. Honorowym patronatem olkuski Good Deeds Day objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Sojusznikiem czynionego w tym dniu dobra była bez wątpienia pogoda. Słoneczna aura sprzyjała wielości i różnorodności podejmowanych przez wolontariuszy inicjatyw. Tego dnia w naszym mieście i okolicy naprawdę wiele się działo! Pełna słońca, bez wątpienia „wypoczynkowa niedziela” nie była przeszkodą dla naszych wolontariuszy. Skupieni wokół Klubów Wolontariackich ze szkół ponadgimnazjalnych: I. L.O., II L.O., IV L.O., Z.S. nr 1, Z.S. nr 3 i Z.S. nr 4 wraz z opiekunami ruszyli do działań. W akcje włączyli się również harcerze ZHP, Uczniowski Klub Sportowy„Samuraj” a także Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „Simo”. W różnych częściach naszego miasta, tego dnia, od wczesnych godzin porannych przeprowadzonych zostało aż 17 akcji!!!

 

Teren wokół Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu został obsadzony lipami w akcji Zielono mi, teren starej nekropolii w centrum naszego miasta został uprzątnięty w akcji Strażnicy pamięci. Pomaluj mój świat to akcja dzięki której świeżość i blask zyskały pomieszczenia służące wydawaniu żywności dla najuboższych. Wiosenne porządki – Skałka to akcja porządkowania terenu dawnej placówki oświatowej, mieszczącej się w Bukownie, nieopodal Olkusza. Miejsce to z inicjatywy Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser w Olkuszu zostanie w niedalekiej przyszłości przekształcone w nowoczesne Centrum  Edukacyjno – Rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Wolontariusze nie poprzestali tylko i wyłącznie na pracach porządkowych. Działali w tym dniu aktywnie na rzecz niepełnosprawnych wychowanków olkuskiego OREW – u w akcji „Oswój mój świat” czy na rzecz seniorów z olkuskiego DPS – u oraz Domu Seniora w Jaroszowcu w akcjach Senioriada  „Szanujmy starość”. Promowali także idee dobroczynności w akcjach Dobro powraca, Pocztówkowa akcja oraz Wesoła pisanka. Dzięki tym 3 akcjom przechodnie obdarowani zostali różnego rodzaju prezentami. Barwnie wykonane ozdoby świąteczne w postaci gipsowych zajączków, pisanek, kartki świąteczne, jak również finezyjnie zapakowane ulotki przybliżały ideę Good Deeds Day, zachęcając tym samym do czynienia dobra wokół nas.

 

W samym sercu naszego miasta tj. na płycie Olkuskiego Rynku działo się równie wiele! Prowadzący imprezę Przemysław Kania, aktor Teatru Zagłębie w Sosnowcu, skrupulatnie relacjonował m.in. akcje pod nazwą Lemoniadowy uśmiech, Dobra kawa na drogę, Po pierwsze pomoc czy Zapobiegaj zamiast leczyć! W ramach prowadzonych przez wolontariuszy na Rynku działań, można było dokonać pomiaru ciśnienia, obejrzeć instruktaż pierwszej pomocy, posilić się pyszną lemoniadą, wzmocnić kęsem „czegoś słodkiego” oraz w razie potrzeby podnieść leczniczo ciśnienie „dobrą kawą na drogę”.

 

Nie zabrakło także Animacji dla najmłodszych. Kolorowe balony, zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, a także malowanie plakatów nie pozwoliły dzieciakom na nudę! W pokazie tanecznym zaprezentowali się również wolontariusze Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu oraz solistka Justyna Haberka, która na zakończenie zaintonowała wspólne odśpiewanie piosenki pt. „Pomaluj mój świat”. To był Dobry Dzień naprawdę Dobrych Uczynków, który mamy nadzieję, na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszego miasta. Dobro raz uczynione powraca. Jego sojusznicy uruchamiają lawinę dobroci, „malując” radosną barwą świat wokół siebie, by emanował dobrą energią, by po prostu stał się lepszy. Dziękujemy wolontariuszom, ich opiekunom, oraz wszystkim zaangażowanym w obchody dzisiejszego święta – MOK w Olkuszu, Nadleśnictwu Olkusz, PWiK Olkusz. Byliśmy dziś razem dla wspólnego dobra – bądźmy zawsze!

 Do zobaczenia za rok! 

 

 

Tekst: M. Michoń

Zdjęcia: Przegląd Olkuski

Film: II Liceum Ogólnokształcące