Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wspaniała atmosfera towarzyszyła Dożynkom Gminnym i Biesiadzie Integracyjnej w Gorenicach, na które zaprosili burmistrz Roman Piaśnik, Sołectwo Gorenice oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Piękna pogoda i moc atrakcji, przygotowanych przez organizatorów i partnerów, zgromadziły na stadionie w Gorenicach tłum mieszkańców gminy Olkusz i zaproszonych gości, chętnych do wspólnej zabawy.

Dożynki 2017

Dbałość o tradycję, kultywowanie lokalnych obyczajów, pyszne miejscowe przysmaki oraz bardzo bogaty program kulturalny uczyniły minioną niedzielę niezapomnianą. Zgodnie z obyczajem, dożynki rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej, odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja w Gorenicach, skąd pod przewodnictwem Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej uczestnicy przeszli na miejsce wspólnego biesiadowania.

Dożynki 2017

- Obchodzimy święto plonów, w czasie którego wszyscy dziękujemy Bogu za tegoroczne zbiory. Jest to także szczególna okazja dla mnie do podziękowania wszystkim trudniącym się pracą na roli za wysiłek nie tylko w czasie żniw, ale przez cały rok. Wiem, jak wiele sił wkładają Państwo w uprawę ziemi i ile wyrzeczeń potrzeba, aby zebrać obfite plony – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. - Z wdzięcznością i szacunkiem przyjmuję ten chleb upieczony ze świeżego zboża. Za chwilę wspólnie się nim podzielimy, przekazując sobie jednocześnie znak przyjaźni oraz troski o drugiego człowieka. Ja również pragnę podzielić się nim ze wszystkimi mieszkańcami Gorenic, całej gminy oraz przybyłymi gośćmi. Obiecuję nadal pracować tak, aby w naszej gminie tego chleba nikomu nie zabrakło - dodał.

Dożynki 2017

Honor dzielenia dożynkowego chleba przypadł starostom dożynek – Mirosławie Godyń oraz Władysławowi Tylnickiemu, a także burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi, posłance Lidii Gądek, sołtysowi Andrzejowi Chmielewskiemu, radnemu Jerzemu Kwaśniewskiemu oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej w Olkuszu – Janowi Kucharzykowi.

Dożynki 2017

Podczas dożynek nie mogło również zabraknąć tradycyjnych przyśpiewek, o które zadbały gospodynie z Gminy Olkusz. O część artystyczną zadbali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorenicach, Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały oraz Kabaret Jestem z Piekar Śląskich, który przygrywał również podczas zabawy tanecznej. Tego dnia mieszkańcy i goście mogli odwiedzić kilkanaście stanowisk partnerów imprezy, a dzieciaki chętnie spędzały czas na urządzeniach zabawowych.

Dożynki 2017

W przygotowania do dożynek włączyła się cała społeczność Gorenic, czego wyrazem były również pięknie udekorowane posesje. Właściciele najpiękniejszych z nich zostali nagrodzeni w konkursie na najładniejszą zagrodę. Pierwsze miejsce zajął Mirosław Jańczyk, drugie Lucyna Czerniak, a trzecie miejsce ex aequo zdobyli Wanda Kordaszewska i Łukasz Kwaśniewski.

Dożynki 2017

Komisja dokonała również oceny tradycyjnych wieńców dożynkowych. Najbardziej okazały wykonały gospodynie z Gorenic i zajęły pierwsze miejsce. Druga lokata przypadła gospodyniom z Zawady, trzecia – z Braciejówki, a czwarta – z Zedermana.

Dożynki 2017

Częścią dożynek była Biesiada Integracyjna, której organizacja była możliwa dzięki realizacji  projektu wygranego w ramach Budżetu Obywatelskiego ze środków Gminy Olkusz. Wsparcia udzielili również sponsorzy: Plast-Met Automotive Systems, Moc-Art Produkcja Reklam, Piekarnia ze smakiem, Piekarnia z Osieka, Stacja Paliw Julian Kowalczyk, Uni-Druk Poligrafia, Intermag Sp. z o.o., Supron 1, ZRB Paciej, Hardkop Sp. z o.o., AVON w Olkuszu, Itlike.pl oraz Ubojnia Drobiu Edward Szumera.

Patronat medialny objęli „Przegląd Olkuski” oraz Olkuszanin.pl.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.890452861110556.1073741885.225791197576729&type=3