Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

W niedzielę 10 września pod zamkiem w Rabsztynie odbędzie się akcja „Olkuskie krajobrazy” zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Zapraszamy o godzinie 10.00 do Chaty Kocjana w Rabsztynie, gdzie będzie prezentowana wystawa fotograficzna „Podniebne i podziemne krajobrazy”.  Tego dnia wszyscy chętni będą mogli zwiedzić zamek Rabsztyn i Chatę Kocjana za symboliczną złotówkę, w ramach organizowanej przez olkuski MOK akcji „Zamek za złotówkę”. O godzinie 11.00 zapraszamy na fotograficzny spacer „Zamkowe krajobrazy, czyli śladem dawnej ryciny i fotografii” (zbiórka przed bramą zamku) . Osoby, które chcą poznać historię rabsztyńskiej warowni, mogą skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po zamku Rabsztyn (po zakupieniu biletów wstępu). Wejścia o godz. 14.00 i 17.00 (zbiórka przed bramą zamku). O godz. 16.00 w Chacie Kocjana będzie można wysłuchać ilustrowanej archiwalnymi fotografiami prelekcji „Zygmunt Novák (1897 – 1972) – twórca krakowskiej szkoły architektury krajobrazu. W 120 rocznicę urodzin.” Warto przypomnieć, że prof. Zygmunt Novák, właściciel dworu w Tarnawie (gmina Trzyciąż) był pomysłodawcą utworzenia Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz jednym z inicjatorów powstania Ojcowskiego Parku Narodowego.

Tego dnia będzie można skorzystać z całego szeregu atrakcji towarzyszących, jakie przygotowali organizatorzy. Miłośników turystyki kolarskiej oraz historii zapraszamy  do olkuskiego Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego  przy ul. Głowackiego,  gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się oprowadzanie po  terenie dawnej kopalni i skansenie maszyn górniczych, jaki znajduje  się w „Silver Parku” (zbiórka na parkingu przy ul. Długiej). O godzinie 11.00 z „Silver Parku” do zamku Rabsztyn wyruszą uczestnicy Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zorganizowanego przez olkuski MOSiR.  Trasa liczy tylko 5,5 km, a na mecie czeka poczęstunek i cały szereg atrakcji. Szczegółowe informacje na stronie www.mosir.olkusz.pl.

 

Od godziny 10.00 do 18.00 pod zamkiem w Rabsztynie będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie poza ulotkami i folderami, na chętnych będą czekały gry i zabawy oraz quiz o Olkuszu z upominkami. Będzie też można wybić sobie pamiątkowego, olkuskiego trojaka. Także od godziny 10.00 do 18.00 w Chacie Kocjana będą prezentowane filmy: „Podolkuskie wizytówki”, „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę” oraz „Niemal zapomniana” o olkuskiej malarce Marii Płonowskiej. W Chacie Kocjana będą się także odbywały  warsztaty rękodzieła prowadzone przez studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jeśli dopisze pogoda, to zachęcamy do rodzinnego spędzenia dnia pod zamkiem, tym bardziej, że od godz. 11.00 potrwa mini konkurs na aranżację piknikową pt. „Drugie śniadanie na trawie”. Zapraszamy najmłodszych do wspólnej zabawy przy składaniu, a następnie puszczaniu latawców nad zamkiem.  Zabawy z latawcami potrwają od godz. 12.00 do 14.00 (zbiórka pod Chatą Kocjana) i zostały przygotowane przez Sekcję Modelarską LKS „Kłos” Olkusz. Z kolei od godz. 16.00 do 18.00 na terenie wzgórza zamkowego będą się odbywały plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych pt. „Namaluj swój zamek”.

Organizatorem akcji „Olkuskie krajobrazy” jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Sekcja Modelarska LKS „Kłos” w Olkuszu. Nasze miasto, już po raz trzeci zakwalifikowało się do tej ogólnopolskiej akcji. Za organizację ubiegłorocznej akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” Olkusz otrzymał wyróżnienie specjalne Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa. Warto dodać, że Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W akcji uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.

*Organizatorzy zastrzegają możliwość odwołania imprezy lub jej części w przypadku bardzo niekorzystnych warunków pogodowych.