Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Nasz wspaniały Glutaminian Sodu, amatorska grupa teatralna MOK, jak zwykle nie zawiódł. Może tylko skłamał odrobinę, bo twierdził,  że będzie to podróż za jeden uśmiech, a w rzeczywistości od uśmiechów aż bolała twarz.

DSC 0055

"Bo było to jak podróż szalona po świecie,
Pełne przygód odjazdy w wszystkie świata częście..."*

I oto wystarczający opis happeningu Glutaminianu Sodu, który odbył się na olkuskim Rynku w piątek, 1 września.

Przyjechali, zwiedzali, doświadczali, pytali o drogę, bawili się, nawiązywali znajomości, przyjmowali i dawali, brali udział i zachęcali do udziału.

DSC 0001

 

DSC 0061

Podróż po świecie czy podróż przez życie? Mindfulness.

DSC 0006

Happening każdy z widzów przeżywał inaczej, interpretował inaczej, jedno było podobne - komentarze ("Świetni są", "Super!", "Zaje...") i ta magia, która  skłaniała wszystkich do podążania za nimi. Zauroczeni wędrowaliśmy wokół Rynku oglądając z zaciekawieniem nowe miejsca i skupiając się na bardziej interesujących obiektach. Niekoniecznie tych polecanych przez przewodniki.

DSC 0023

Przeżyliśmy horror odczytywania mapy. Jak wiadomo, mapa ma coś wspólnego z obrazem abstrakcyjnym - nie wiadomo, w którą stronę ją odwrócić. Nie wspominając już o tym, że nigdy nie udaje jej się na powrót porządnie złożyć. Nigdy.

DSC 0011

 

Jeśli mapa zawodzi, najlepiej zapytać o drogę przechodniów. Kiedy wreszcie znajdziemy takiego, który nie jest przejazdem, opisuje nam drogę do celu w tak przystępny sposób, że już po drugim "kawałeczek i w lewo, nie, w prawo" czujemy się bardziej zagubieni, niż na początku. Łapiemy drugiego tubylca, który wskazuje nam kierunek odwrotny, i co gorsza, na skróty...

DSC 0021

Ale niezrażeni tym nadal zwiedzaliśmy. Dotykaliśmy, oglądali z bliska, zdobywali szczyty, pozowali do zdjęć. Zachwycaliśmy się, delektowali, obserwowali w rozmarzeniu...

DSC 0034

DSC 0015

DSC 0007

DSC 0030

DSC 0080

Porwani nastrojem chwili tańczyliśmy - Wiedeń to był chyba... - walca.

DSC 0042

Kiedy głód powalił nas na ziemię, rozpakowaliśmy skromne zapasy, jajka na twardo obowiązkowo, może obficie nie było, ale za to romantycznie, nawet z kwiatkiem w kubeczku. Spożyliśmy posiłek dzieląc się z innymi albo i nie, przyjmując z wdzięcznością poczęstunek, wreszcie, uprzątnąwszy ślady uczty, ruszyliśmy dalej.

DSC 0074

DSC 0027

W jednym z krajów trafiliśmy nawet na przemówienie do narodu, oklaskiwane z zachwytem. Polityk był wielki, lecz mównica za duża... W każdym razie oprócz proporcji wszystko grało.

DSC 0060

Nocleg - typowy. Kiedy wiesz, że musisz wstać rano, obok albo piętro wyżej na pewno jakaś złośliwa bestia produkuje dźwięki, od których mózg się kurczy, a plomby ruszają w zębach. Jeśli nie uda się jej przekonać, żeby zajęła się hipnozą, a klątwy nie działają, konflikt gotowy. Każdy rozwiązuje go na swój sposób. Można wepchnąć skołataną głowę do walizki, kłócić się, zatkać uszy albo pogrążyć w medytacji...

DSC 0089

Podróż była długa i pełna przygód, aż wreszcie nadszedł czas, żeby pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Bogatsi o mnóstwo wspaniałych doświadczeń i wspomnień wróciliśmy do domu. 

DSC 0048

DSC 0097

* Leopold Staff, Dzieciństwo 

 

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz