Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom akcji „Olkuskie krajobrazy”, jaka odbyła się w minioną niedzielę pod zamkiem w Rabsztynie. Akcja zorganizowana przez olkuski Urząd Miasta i Gminy we współpracy z MOK i MOSiR była częścią tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa 2017, które odbywały się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Na wszystkich, którzy tego dnia zawitali do Rabsztyna czekało wiele atrakcji. Od rana pod zamkiem działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej MSIT, gdzie można było zaopatrzyć się w bezpłatne ulotki, foldery i mapy, a także wziąć udział w quizie o historii i atrakcjach turystycznych Olkusza, w którym nagrodami były materiały promocyjne miasta i gminy Olkusz. Sporą atrakcją było także wybijanie pamiątkowych, olkuskich trojaków na przenośnej mennicy. Prawie 700 osób skorzystało z możliwości zwiedzenia zamku Rabsztyn i Chaty Kocjana za symboliczną złotówkę, w ramach przygotowanej przez olkuski MOK akcji „Zamek za złotówkę”.  Można było również zwiedzić zamek z przewodnikiem, który przybliżał jego historię oraz prace, jakie zostały wykonane na zamku. Odbył się także fotograficzny spacer „Zamkowe krajobrazy, czyli śladem dawnej ryciny i fotografii”, podczas którego można było skonfrontować obecny widok zamku, z tym utrwalonym na rycinach z XVIII i XIX wieku. Najmłodsi turyści, którzy odwiedzili tego dnia zamek mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi i pod okiem instruktorki olkuskiego MOK wziąć udział w plenerowych zajęciach plastycznych zatytułowanych „Namaluj swój zamek”. Dużą atrakcją była możliwość złożenia i puszczania latawców pod zamkiem. Latawce można było wypożyczyć na stoisku MOK.

Sporo atrakcji czekało na uczestników w Chacie Kocjana usytuowanej u podnóża rabsztyńskiego wzgórza. Wszyscy chętni mogli nauczyć się sztuki składnia kwiatów z bibuły pod kierunkiem pań – studentek Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jaki działa przy MOK. Przez cały dzień w Chacie Kocjana były prezentowane filmy: „Podolkuskie wizytówki”, „Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę” oraz „Niemal zapomniana” o olkuskiej malarce Marii Płonowskiej. Po południu odbyła się ilustrowana archiwalnymi fotografiami prelekcja „Zygmunt Novák (1897 – 1972) – twórca krakowskiej szkoły architektury krajobrazu. W 120 rocznicę urodzin.” Warto przypomnieć, że prof. Zygmunt Novák, właściciel dworu w Tarnawie (gmina Trzyciąż) był pomysłodawcą utworzenia Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz jednym z inicjatorów powstania Ojcowskiego Parku Narodowego.

Atrakcją towarzyszącą Europejskim Dniom Dziedzictwa 2017 był XV Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych zorganizowany przez olkuski MOSiR. Rajd rozpoczynał się w olkuskim „Silver Parku”, a przed jego rozpoczęciem uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią działających od XIX wieku na Pomorzanach kopalni „Ulisses” i „Józef”, a także zwiedzić skansen maszyn górniczych na terenie „Silver Parku”. Swoją wiedzą o historii górnictwa dzielił się Józef Niewdana, prezes stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”. Potem uczestnicy rajdu przejechali do Rabsztyna, gdzie pod zamkiem czekał na nich poczęstunek.

Organizatorem akcji „Olkuskie krajobrazy” był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Nasze miasto, już po raz trzeci brało udział w tej ogólnopolskiej akcji. Za organizację ubiegłorocznej akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” Olkusz otrzymał wyróżnienie specjalne Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa. Warto dodać, że Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W akcji uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.