Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Prawie pięćdziesiąt osób wzięło udział w spacerze historycznym „Śladami Niepodległości”, jaki odbył się w niedzielę 12 listopada z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorami spaceru był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”.

Uczestnicy spaceru spotkali się w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT, gdzie mieli okazję dowiedzieć się o działalności dwóch zasłużonych olkuszan, czyli gen. Stefana  Buchowieckiego i Jana Jarno. Mieli też okazję zobaczyć pozostałe po nich pamiątki, czyli fotografie i dokumenty, jakie są prezentowane w zbiorach Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Wszyscy uczestnicy spaceru otrzymali bezpłatne ulotki „Olkuszanie dla Niepodległej” opracowane i wydane przez MOK Olkusz.

Spacer Niepodległość

Następnie przeszli zobaczyć dom, w którym mieszkał generał Buchowiecki i pomnik w parku miejskim Jego imienia. Potem podeszli pod budynek „Mechanika”, gdzie na początku I wojny światowej kwaterowali legioniści, a później zobaczyli budynki, w których podczas I wojny mieściły się olkuskie gimnazjum męskie i liceum żeńskie. Kolejnym punktem spaceru był olkuski Stary Cmentarz.

Ciekawostką była prezentowana kopia archiwalnej kartki pocztowej przedstawiającej pierwsze legalne obchody rocznicy powstania styczniowego, jakie odbyły się w Olkuszu w styczniu 1915 roku. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć pamiątkowe tablice poświęcone V Batalionowi Strzelców Olkuskich im. Płk. Francesco Nullo i mieszkańcom ziemi olkuskiej poległym w wojnie polsko-bolszewickiej.

Spacer Niepodległość

Kolejnym punktem spaceru był budynek Resursy Obywatelskiej, a następnie Dworek Machnickich i miejsce, gdzie wznosił się olkuski stary szpital. Spacer zakończył się na olkuskim rynku, przy którym podczas wojny mieściła się komenda wojskowa. To właśnie na olkuskim rynku 2 listopada 1918 roku ogłoszono niepodległość. Uczestnicy spaceru mieli też okazję zobaczyć kopie kilkunastu fotografii i pocztówek z tego okresu przedstawiających nasze miasto.

Spacer Niepodległość

Uczestników spaceru oprowadzali: Agnieszka Lis, przewodnik jurajski i wiceprezes Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”, kolekcjoner olkuskich pocztówek i miłośnik historii regionalnej Marek Piotrowski oraz historyk i regionalista Jacek Sypień – pracownik UMiG Olkusz. Organizatorami spaceru był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu (Biuro Promocji i Informacji Publicznej), Punkt Informacji Turystycznej MSiT oraz Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”.

Spacer Niepodległość