Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

„Emalia to tylko szkło” - performans site-specific zrealizowany jako praca dla miejsca dedykowana przestrzeni Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. To działanie 
o charakterze dokumentalno-interwencyjnym, oparte o wspomnienia dawnych pracowników fabryki, mieszkańców Starego i Nowego Placu Fabrycznego (stanowiących swoiste miasto w mieście - przestrzeń mieszkalną dedykowaną pracownikom) oraz absolwentów nieistniejącego już Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Plakat

Mieszkańcy Olkusza i okolic będą mieli szansę wejść w przestrzeń postindustrialną, noszącą znamiona przemian historyczno-gospodarczych. Instalacje audiowizualne oraz działania performatywne odbywać się będą w halach dawnych młynów przeznaczonych do mielenia szkła i kruszców do produkcji emalii oraz trawiatorów mechanicznych, które używane były przy produkcji wanien.

„Emalia to tylko szkło” jest tytułem przewrotnym. Emalia to nie tylko szkło. To zmienna materia, obłędne kolory, zapachy, temperatura rozgrzanego do czerwoności pieca, praca tysięcy ludzi, ich historie i wspomnienia. Wanny, w których kąpały się pokolenia Polaków; kuchenne utensylia, które trafiały do odbiorców z całego świata; twarda waluta w czasach socjalizmu i niecodziennie dzieła sztuki ukryte w zakamarkach olkuskich domów. Emalia to tajemnica.

8 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się oficjalne otwarcie projektu stypendialnego w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” (pawilon przy ul. Legionów Polskich 14), wraz z prezentacją zdjęć autorstwa Tomasza Rawickiego. Wstęp wolny.

Pokazy odbędą się w dniach 9 i 10 grudnia w godzinach: 12.00, 13.00 i 14.00. Wejście na teren OFNE od strony al. 1000-lecia (brama przy sklepie JYSK).

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – w jednym pokazie może wziąć udział 30 osób.

Wejściówki będzie można odebrać 6 grudnia w godz. 13.00-16.00 w Punkcie Informacji Turystycznej.

 

Zdjęcie

 

***

„Emalia to tylko szkło”

performans site-specific na terenie Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w ramach stypendium artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Koncepcja i realizacja: Katarzyna Skręt

Współpraca: Ewa Łukasiewicz, Tomasz Rawicki

 

 

Sponsor główny: Creaton Polska

 

Partnerzy:

Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych "emalia" S. A.

Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Teatr Szwalnia w Łodzi

Stowarzyszenie Wszyscy Dla Wszystkich (Osiedlowy Klub „Przyjaźń”)

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Gabinet kosmetyczny Barbary Głąb

 

Patron medialny

TVP 3 Kraków 

 

  

Zrealizowano w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.