Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Z myślą o zwiększeniu oferty i wygodzie turystów odwiedzających zamek Rabsztyn olkuski magistrat przygotowuje się do realizacji kolejnych kilku inwestycji w obrębie wzgórza.

Niedawno w olkuskim magistracie rozstrzygnięto przetargi, które wyłoniły wykonawców inwestycji. Planuje się budowę nowego, trwałego mostu nad fosą oraz wykonanie stylizowanego placu zabaw dla dzieci wraz z małą infrastrukturą (ławki, kosz na śmieci, stojak na rowery), a także zakup 50 leżaków, które będą bezpłatnie udostępniane zwiedzającym. Zostanie także opracowany projekt edukacyjny w formie zajęć dla najmłodszych. Planowane inwestycje są odpowiedzią na sugestie mieszkańców i turystów odwiedzających rabsztyński zamek.

- Zamek w Rabsztynie jest naszą perełką i realizujemy wiele przedsięwzięć, aby miejsce to stanowiło coraz większą atrakcję nie tylko dla zwiedzających, ale również stało się popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców. Nowe atrakcje, jakie pojawią się już niebawem, zapewnią interesujące formy spędzania wolnego czasu osobom w różnym wieku, tak dzieciom i ich rodzicom, jak również seniorom - uważa Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Zamek Rabsztyn

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, przedsięwzięcie na rabsztyńskim zamku zostanie zrealizowane w tym roku. Zadanie o nazwie „Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa – budowa mostu, organizacja placu zabaw wraz z małą architekturą i leżakami plenerowymi” będzie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Budową nowego mostu zajmie się Firma Usługowa Log-Bud Diana Bogucka z Krynicy – Zdroju. Wyłoniona w przetargu oferta opiewa na kwotę 286 927,00 złotych, a okres gwarancji wynosi pięć lat. Wykonaniem placu zabaw i zakupem leżaków zajmie się firma APIS POLSKA Sp. z o. o. z Jarosławia, która zaoferowała kwotę 56 131,69 złotych i pięcioletnią gwarancję. Całkowita kwota projektu, na który olkuski magistrat otrzymał wsparcie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Nad Białą Przemszą”, to 384 295,65, z czego 198 675 zł wyniesie dofinansowanie ze środków unijnych, które stanowi 63,63% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

To nie wszystkie prace, jakie w tym roku są planowane w ruinach rabsztyńskiego zamku. Władze gminy czekają jeszcze na rozstrzygnięcie konkursów na dofinansowanie prac konserwatorskich na zamku. Gmina Olkusz złożyła dwa wnioski o dotacje na kontynuację prac na zamku z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy z nich dotyczy kontynuacji prac konserwatorskich i zabezpieczających w obrębie murów zamku dolnego i pałacu. Wartość zadania to 752 000,00 złote, a wnioskowane dofinansowanie 376 000,00 złotych. Drugi wniosek dotyczy kontynuacji prac na zamku górnym, gdzie wartość zadania wynosi 860 000,00 złotych, z czego wnioskowane dofinansowanie to 430 000,00 złotych. W przygotowaniu są aplikacje o ministerialne środki na adaptację pomieszczeń zamku górnego i średniego do celów ekspozycyjnych oraz do Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 na zadanie związane z udostępnieniem zamku Rabsztyn dla zwiedzających.