Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

3 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się XII Koncert Charytatywny na rehabilitację dzieci i młodzieży zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej Wszyscy dla Wszystkich pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy współpracy: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Koncert był równocześnie okazją do zaprezentowania artystów z prowadzącego przez Stowarzyszenie i niezwykle prężnie działającego Klubu Osiedlowego Przyjaźń.

Jako pierwszy – gratka dla miłośników gatunku - zaprezentował swoje utwory raper Krystian Arnold, dwukrotny laureat Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych Talenty Małopolski.

Barbara Orkisz, prezes Stowarzyszenia, ciepło powitała wszystkich gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych z Romanem Piaśnikiem, Burmistrzem Miasta i Gminy na czele.

DSC 0112

DSC 0004 2

Niezwykłych wrażeń, a starszym widzom także nutki wspomnień, dostarczył spektakl w wykonaniu Teatru z Udziałem Osób Niepełnosprawnych. Aktorzy, młodzież z Gimnazjum Nr 1 wraz z uczestnikami Warsztatów terapii Zajęciowej przedstawili opartą na kanwie twórczości Stanisława Barańczaka etiudę „Co będzie świadectwem”. Spektakl został wspaniale opracowany przez dr. hab. profesora Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, aktora Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Przemysława Kanię. Artyści, których oglądaliśmy z zapartym tchem, to: Kinga Cieluch, Kacper Fedorowicza, Julia Grzebinoga, Maria Sioła, Iga Tomsia, Agnieszka Kostulska, Patrycja Krymula, Karol Kura, Anna Nawara, Krzysztof Pęgiel, Kornelia Szlachta i Natalia Tomczyk; akustykiem był Kacper Żurek.  

DSC 0022

DSC 0040 1

DSC 0044 1

DSC 0049 1

DSC 0051 1

Występ grupy instrumentalno-wokalnej Franciszka Dudka, którą wszyscy kochają nie tylko za muzykę, ale i za to, że jest zespołem bez granic wiekowych, otrzymał rzęsiste brawa. Śpiewali i grali: Anna Tomsia, Patrycja Krymula, Jagoda Wojdyła, Klaudia Figurska, Przemysław Arnold, Mateusz Syguła, Zbigniew Specjał, Jakub Świerczek i gościnnie najmłodsza artystka, Zuzanna Śladowska.

DSC 0059 1

DSC 0068 1

DSC 0069 1

Nastąpił wzruszający moment podziękowań dla wolontariuszy-seniorów dzielących się bezinteresownie swoją wiedzą, mądrością, czasem i życzliwością. Jak widać, Klub Przyjaźń nie przez przypadek nosi taką nazwę. Każdy z wolontariuszy odszedł trzymając w ręku przepiękną białą różę, jak symbol czystego serca.

DSC 0075 1

DSC 0077 1

Na scenie zagościł Teatr Seniora z premierą spektaklu „Skąpiec”, adaptacją sztuki Moliera zrealizowanej w ramach projektu Centrum Seniora w integracji z młodzieżą 2017. Spektakl w mistrzowskiej reżyserii dr-a hab. prof. Przemysława Kani wywoływał serdeczne wybuchy śmiechu. Żywiołowa gra seniorów była porywająca. Zachwycili nas: Anna Kostulska, Maria Bień, Ewa Pogan, Irena Włodarczyk, Barbara Sikora, Franciszek Dudek, Marian Kostulski i Grzegorz Ludwiczak.

DSC 0093 1

DSC 0095 1

DSC 0097 1

DSC 0098 1

Oprócz reżyserii obu spektaklów Przemysław Kania opracował również muzykę, projekty kostiumów i scenografię; pomocą służyła Olga Śladowska.

DSC 0111 1

Kiedy stało się jasne, że kuferek z pieniędzmi Skąpiec jednak zabierze ze sobą, na scenę, zaproszeni przez panią prezes, Barbarę Orkisz, wyszli wszyscy artyści i osoby, które włożyły mnóstwo serca i wysiłku we współtworzenie koncertu: Przemysław Kania, Mirosława Drapacz i Olga Śladowska, która niedługo potem szczęśliwą ręką wyciągała szczęśliwe losy.

DSC 0105 1

DSC 0116 1

Do wylosowania były między innymi fotografie artystyczne grupy olkuskich fotografików Fotoobiektywni, obrazy studentów krakowskiej ASP, tomik wierszy Ireny Włodarczyk, którego premiera odbędzie się 7 lutego, płyta Olkuska Poezja Śpiewana.

Podziękowania otrzymali również sponsorzy:

Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Małopolski Urząd Wojewódzki, Ewa i Zbigniew Kwintowie, Barbara i Stanisław Paciejowie, Alina i Janusz Włochowie.

Wstępne obliczenia wykazały, że podczas koncertu zebrano ponad 3000 zł, ale jeszcze później do puszek wpadały banknoty.