Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

9 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż szczególnej wystawy, obejmującej półroczny dorobek twórczy Pracowni Plastycznej i Ceramicznej MOK. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie licznie przybyłych gości i dumę młodych artystów oraz ich rodzin. Dumę w pełni uzasadnioną, bowiem wybrane dzieła są piękne i oryginalne, świadczą o talencie, ale i o ciężkiej, systematycznej pracy, przy której talent w pełni rozkwita.

DSC 0003 1DSC 0008 1

DSC 0005 1DSC 0015 1

IMG 9111DSC 0009 1

Wystawę otworzyła Dyrektor MOK, Beata Soboń, dla której działania artystyczne dzieci i młodzieży są szczególnie bliskie, ponieważ sama przez wiele lat kierowała Pracownią Plastyczną i z całego serca tę pracę kochała.

IMG 9085 1

IMG 9082 1IMG 9083 1

Pracownie Plastyczna i Ceramiczna działają w Miejskim Ośrodku Kultury od wielu lat. Obecnie uczestniczy w nich siedemdziesięcioro dzieci podzielonych na siedem grup. Prowadzone są przez profesjonalnych artystów plastyków: Violettę Sarotę-Stach (Plastyczna i Ceramiczna) oraz Sylwię Grossmann (Plastyczna).

DSC 0016 1DSC 0018 1

DSC 0020 1IMG 9108 1

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu instruktorek i ich szczerej miłości do dzieci i sztuki młodzi adepci nie tylko rozwijają swój talent, kreatywność, umiejętność współtworzenia i współdziałania, doskonalą warsztat; uczą się również działalności proekologicznej, rozwijają empatię i spontaniczną potrzebę pomocy innym. Wzruszającym momentem dzisiejszego wernisażu było podziękowanie złożone przez pana Wojciecha Zawisza za oddanie prac ceramicznych na aukcje charytatywne. Jest to spełnione marzenie Wioletty Saroty-Stach, która cieszy się, że tak spontanicznie i bezinteresownie pomagają – dzieci – dzieciom, oddając swoje najlepsze dzieła na cele charytatywne.

IMG 9104

IMG 9079 1IMG 9081 1

IMG 9084 1IMG 9109 1

Młodzi twórcy są często zapraszani do współpracy nie tylko przez inne działy MOK; biorą dział w tworzeniu oprawy plastycznej wielu imprez miejskich, wieczorów autorskich, w plenerach artystycznych, opracowują dekoracje do spektakli teatralnych – w tym Olkuskich Nocy Teatru - i wydarzeń świątecznych. Biorą udział w cyklu spotkań twórczych „Gdzie mieszka sztuka”, niedawno wystąpiły w filmie promującym nowy kącik zabaw dla dzieci utworzony w Miejskim Ośrodku Kultury.

IMG 9100 1

Takie wystawy jak dzisiejsza odbywają się dwukrotnie podczas roku twórczego i wtedy młodzi artyści mogą cieszyć się swoimi dokonaniami, przyjrzeć im się jeszcze raz – w uroczystej oprawie, przyjmować gratulacje, pozować do zdjęć z bliskimi. To ich zasłużone święto, a nasza radość i duma.