Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Jakie tajemnice i zagadki kryją podziemia olkuskiego ratusza? Będzie się można o tym dowiedzieć w najbliższą sobotę 17 lutego podczas akcji „Podziemny Olkusz – spacer historyczny po podziemiach ratusza (i nie tylko)” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Uczestników spaceru zapraszamy o godz. 10.00 i 12.00 do Punktu Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8), gdzie rozpocznie się spacer. Udział w akcji jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Podczas wycieczki uczestnicy oprowadzani przez pracownika UMiG,  będą mieli okazję zobaczyć kopie archiwalnych rycin przedstawiających wygląd miasta i ratusza przed wiekami, a przede wszystkim zwiedzić podziemia ratusza pod rynkiem i piwnice pod jedną z kamienic.

Odsłonięte podczas prac rewitalizacyjnych piwnice ratusza pochodzą z przełomu XIV i XV wieku. Stojący na środku rynku ratusz był symbolem dużego znaczenia miasta w skali regionu i Europy. Obradowała w nim rada miejska, ponadto mieściły się tam m. in. kancelaria, skarbiec, więzienie, a także prowadzony był wyszynk piwa. Ratusz został rozebrany 200 lat temu. wkrótce rozpoczną się tam prace związane z utworzeniem w podziemiach ratusza multimedialnej trasy turystycznej i obiekt będzie niedostępny dla zwiedzających. Planowany koszt organizacji podziemnej trasy turystycznej w olkuskim ratuszu to niespełna 5 mln zł, z czego 2 mln zł zostanie dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.  Prace związane z realizacją projektu potrwają około 3 lata.

Akcja „Podziemny Olkusz – spacer historyczny po podziemiach ratusza (i nie tylko)” inauguruje całoroczny cykl bezpłatnych wycieczek przybliżających historię i zabytki Olkusza, jakie będą się odbywały pod hasłem „Olkuskie Spacery Historyczne 2018”. Szczegóły wkrótce.