Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

14 lutego 2018 r. w siedzibie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK rozpoczęła funkcjonowanie izba pamięci poświęcona żołnierzom podziemia niepodległościowego na ziemi olkuskiej. Pomysłodawcą inicjatywy był hm. Ryszard Kowal - w czasie okupacji niemieckiej łącznik zgrupowania partyzanckiego Gerarda Woźnicy „Hardego”, tegoroczny laureat nagrody Cordis Nobilis dla osób wyróżniających się długoletnią, bezinteresowną pracą na rzecz innych. Data otwarcia izby nie jest przypadkowa, bowiem dokładnie 76 lat wcześniej - 14 lutego 1942 – Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz tworzący Armię Krajową.

„Zapraszam wszystkich mieszkańców do oglądania naszej skromnej ekspozycji – zachęcał hm. Kowal –  Szczególnie chciałbym, żeby obejrzała ją młodzież, bo warto na chwilę oderwać się od ekranów komputerów, czy telefonów i zobaczyć jak ludzie dawniej żyli, poznać trochę historii. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wystawa wzbogaci się o kolejne eksponaty – zachęcam do kontaktu tych, którzy chcieliby udostępnić pamiątki i zdjęcia.”

 

W izbie można zobaczyć m. in. ponad 120 fotografii przedstawiających olkuskich akowców. Prezentowane są również oryginalne elementy partyzanckiego uzbrojenia i umundurowania, a także wykorzystywane przez nich przedmioty codziennego użytku. Eksponaty można oglądać w siedzibie hufca ZHR i koła Światowego Związku Żołnierzy AK przy ul. Francesco Nullo 29a w Olkuszu (harcówka przy stawie i Starym Cmentarzu) od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 12:00. Przed odwiedzeniem izby warto skontaktować się mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) lub przez stronę www.facebook.com/szzak.olkusz/ - istnieje możliwość indywidualnego ustalenia terminu zwiedzania.