Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Zanieczyszczone piaskiem chodniki, opakowania po posiłkach spożywanych w samochodach, zwierzęce nieczystości – tego typu widoki niemal na stałe wpisały się we wczesnowiosenny krajobraz polskich miast. Topniejący śnieg odsłania bowiem to, co przez kilka miesięcy natura skutecznie maskowała – zaniedbanie, lekceważenie oraz zwyczajne lenistwo osób, które bez żadnej refleksji szpecą swoje najbliższe otoczenie.

- Ten przykry krajobraz po zimie nie jest dobrą wizytówką naszego miasta. Dziwi mnie brak poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne wszystkich tych, którym łatwiej jest wyrzucić papierek bądź opakowanie obok kosza lub za okno jadącego samochodu, czy obojętnie kontynuować spacer z psem pomimo tego, że należałoby po pupilu posprzątać. Takie zachowania powinny spotkać się z naszą dezaprobatą – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje właścicieli nieruchomości do sprzątania chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości. Jest to jednak obowiązek, o którym właściciele nieruchomości często chcieliby nie pamiętać, co może grozić nałożeniem mandatu karnego. Przez właścicieli powinny być sprzątane te nieruchomości, na których pojawiają się podrzucone śmieci. Wynikające z ustawy kontrole i nakładane przez Straż Miejską mandaty mają pomóc w radzeniu sobie z problemem, jednak w całości go nie rozwiążą – tu potrzebna jest odpowiednia edukacja ekologiczna od najmłodszych lat oraz poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne.

- Możemy karać mandatami, montować fotopułapki i namierzać te osoby, dla których łatwiej jest wyrzucić śmieci do okolicznego lasu niż do kosza. Nigdy jednak nie uda się nam dopilnować wszystkich, bowiem musielibyśmy pilnować każdego chodnika, pobocza czy lasu. Nie jest to możliwe, dlatego tak wiele zależy od nas – zwykłych uczestników ruchu, odpowiedzialnych sąsiadów. Interweniujmy – apeluje Marek Lasek, komendant olkuskiej Straży Miejskiej.

Po okresie zimowym tradycyjnie służby miejskie dokonują sprawdzenia czystości na terenie gminy Olkusz. Podobnie powinni uczynić mieszkańcy przy swoich posesjach. Spacerujący ze zwierzętami powinni zawsze mieć przy sobie woreczki na nieczystości. Ponadto, należy pamiętać, że obowiązujący na terenie Gminy Olkusz system gospodarowania odpadami komunalnymi zapewnia każdemu mieszkańcowi odbiór dowolnej ilości odpadów komunalnych zmieszanych i segregowanych. Odpady wielkogabarytowe są odbierane zgodnie z publikowanymi harmonogramami. Można je również w każdej chwili dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Olkuszu przy al. 1000-lecia 15 d, tel. 536 780 120.

Każdy, kto jest świadkiem podrzucania śmieci, bądź zauważa śmieci wyrzucane w miejscach publicznych (także w lesie i nad rzekami), proszony jest o kontakt ze Strażą Miejską – tel. 32 647 89 00 (pn.– pt. 6:30-21:30, sob. 7:00-15:00) lub z Policją.