Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła w miniony weekend uczestnikom Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 na zamku Rabsztyn. Symbolicznym rozpoczęciem sezonu było podniesienie flagi Olkusza na maszt zamku. Będzie powiewała nad zamkiem do końca sezonu turystycznego.

Tegoroczne rozpoczęcie sezonu turystycznego miało nieco inny charakter niż w latach ubiegłych. Cykl imprez rozpoczął się już w piątek 20 kwietnia w olkuskim Centrum Kultury, gdzie po południu odbyła się konferencja z okazji Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 oraz XXII Ogólnopolskiego Zlotu Nizinnego Przewodników PTTK. Tam oficjalnego rozpoczęcia sezonu dokonała Bożena Krok, Zastępca Burmistrza Olkusza ds. Społecznych przy współudziale Norberta Bienia – Wójta Gminy Klucze.

 

W sobotnie dopołudnie na nowo wybudowanej platformie widokowej na szczycie wieży rabsztyńskiego zamku oficjalnie rozpoczęto sezon turystyczny. Po podniesieniu flagi Olkusza na maszt i salwie honorowej w wykonaniu przedstawicieli sekcji czarnoprochowej olkuskiego Klubu Strzeleckiego LOK „Lokus” uczestnicy zwiedzili piwnice zamku średniego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Zamek Rabsztyn za złotówkę” zorganizowana przez MOK Olkusz, w ramach której wszyscy chętni mogli zwiedzić zamek i Chatę Kocjana za symboliczną złotówkę. Akcji towarzyszyły prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki.

 

Kilkaset osób odwiedziło rozstawiony pod zamkiem Mobilny Punkt Informacji Turystycznej zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Tam, poza bezpłatnymi ulotkami i folderami, na chętnych czekały gry, zabawy, wybijanie trojaków oraz akcja „Zrób sobie znaczek”. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się quiz, w którym można było sprawdzić swoją wiedzę o historii i zabytkach Olkusza. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki promocyjne Olkusza. Wiele osób z zainteresowaniem oglądało ciekawe egzemplarze broni czarnoprochowej, które były prezentowane na stoisku zorganizowanym przez sekcję czarnoprochową olkuskiego Klubu Strzeleckiego LOK „Lokus”. Zainteresowaniem cieszył się Camper Małopolski, czyli nietypowy pojazd promocyjny Małopolskiej Organizacji Turystycznej, jaki stanął przed mostem. Można tam było otrzymać bezpłatne foldery promujące atrakcje turystyczne Małopolski. Przez całą sobotę odbywał się Otwarty Plener Fotograficzny „Zamek Rabsztyn online” oraz zajęcia plastyczne i dwie tury bezpłatnego oprowadzania po zamku zorganizowane przez MOK Olkusz.

 

Po południu kilkanaście osób wzięło udział w spacerze historycznym „Zamek Rabsztyn w ikonografii” zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Wśród najmłodszych uczestników imprezy prawdziwą furorę robiły latawce, które można było wypożyczyć na stoisku promocyjnym. Mimo dość silnego wiatru niektórym udało się wznieść je w powietrze.

 

Równie dużym zainteresowaniem cieszył się nowo wybudowany plac zabaw pod zamkiem. Plac zabaw powstał w ramach projektu „Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa – budowa mostu, organizacja placu zabaw wraz z małą architekturą i leżakami plenerowymi” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W sobotę wiele osób skorzystało z możliwości bezpłatnego oprowadzania po muzeach w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32. Po zwiedzaniem chętni mogli wziął udział w krzyżówkach i quizach oraz obejrzeć prezentacje multimedialne.

 

Także w niedzielę chętni mogli skorzystać z atrakcji, jakie oferował Mobilny Punkt Informacji Turystycznej pod zamkiem. Można było otrzymać bezpłatne foldery, ulotki i mapy, wziąć udział w quizie oraz wypożyczyć latawce. Po zamku społecznie oprowadzali członkowie Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

 

Organizatorami Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 byli Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” Olkusz. Patronat medialny objęły redakcje Przeglądu Olkuskiego i Gazety Krakowskiej.